YAZARLAR

■ “Doğruluktan ödün vermeyen, sonuca ilişkin karara varırken adalet ve hukukun üstünlüğünü savunan, şeffaf, sosyal sorumluluğun bilincinde akademik özgürlüğün bilimselliğini ve çağdaşlığı ön planda tutan yönetim anlayışı sergileyeceğim.”

Bu öz sözler, Kasım ayında yapılacak Selçuk Üniversitesi’nin potansiyel rektör adaylarından hemşehrimiz Prof. Dr. Tahir Yüksek’e aittir.

Köylerde doğmuş, sınırları aşarak kentlere gelmiş, okumuş aydın ve çağdaş olmuş, bu toprakların sarı sıcağında mesleğinin zirvesine çıkmış insanlarımız bütün yönleriyle insan gibi insandırlar. İşte bunlardan biri Prof. Dr. Tahir Yüksek’tir. Seçim bürosunun açılışında açık ve net konuşan dönüşü yapmayan “dobra” bir bilim insanı olduğunu ortaya koyarak “güven” olgusunu pekiştiriyor. Selçuk Üniversitesi’nin son döneminde bazı olumsuzlukların yaşandığını, hoşgörü ve huzur ortamının bozulduğunu öne süren hemşehrimiz Prof. Dr. Yüksek şöyle diyor;

“Çalışma ortamında huzurun sağlanması idarecilerin ana görevidir. Bunun çözümü de bilgi çağının kazanımlarını bünyesinde toplayan fiziki yapılanmadır. Yapılanmanın uygun ekip ve ekipmanla donatılması ana unsurdur. Kimi birimlerde iki ana unsurda eksiklik ve aksaklıklar vardır, bunları gidermek ve çalışma ortamında huzuru sağlamak idarecilerin birincil görevidir.”

Prof. Dr. Yüksek ahde vefaya önem verdiğinin altını çizerek bir başka soylu tutum sergiliyor;

“Ahde vefa, vaade sadakat bizim olmazsa olmaz ilkelerimizdendir. Bu ilke hayat tarzımı ve davranış kalıbımı şekillendiren ana ilkelerden biridir. Şimdiye kadar böyledir, bundan sonra da Allah’ın yardımı ile böyle kalacaktır.”

***

Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Tahir Yüksek 1952’de merkeze bağlı Yükselen Beldesi’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Konya’da, tıp öğrenimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Aynı yıl, aynı fakültede Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık çalışmalarına başladı. Son yılını Akdeniz Üniversitesi Antalya Tıp Fakültesi’nde noktalayarak Nisan 1982’de uzman oldu. Meram Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda akademik kariyerini sürdüren Prof. Dr. Tahir Yüksek’in Yurtdışı ve Yurtiçi 100’ü aşkın yayını, çok sayıda kongre bildirisi çalışması var. Sosyal etkinlikler bağlamında, gerek üniversite, gerekse mesleksel kuruluşlarda üst düzey görevler de yüklenen Prof. Dr. Tahir Yüksek, bütün görevlerinde başarılı bir grafik izlemiştir.

Prof. Dr. Tahir Yüksek’in projeleri bütünüyle Selçuk Üniversitesi’ni daha ileriye, daha marka olmaya taşıyacak niteliktedir. Bunlardan ikisinin özellikle altını çizmek isterim;

Bir; Sayın Yüksek seçildiği takdirde “mobil rektör” olacağının işaretini de veriyor;

“Rektörlük görevini üstlenen kişi kendisine gelmeyen ya da gelemeyenleri belli aralıklarla ziyaret ederek onlarla yüz yüze ilişki kurmalı doğrudan söyleyeceklerine de kulak vererek çalıştığı elemanlarla bütünleşmelidir.”

İki; Prof. Dr. Yüksek, yüksek öğretim kurumlarının olmazsa olmazı araştırma, geliştirme ve innovasyon ile birlikte adaletli bir yönetim düzeni oluşturacağını ve üniversiteyi sektörel bazda dışa açmak için gerekli çalışma ve çabayı göstereceğini belirtti.

Akademisyenlerin motivasyonlarını yükseltici ve özendirici bütün koşulların hazırlanacağına vurgu yapan Prof. Dr. Yüksek diyor ki;

“Ödüllendirmeler ve bunlara ilişkin yöntemlerinin geliştirilmesi, kaynakların akademisyenler arasında dağıtımında adaletin gözetilmesi esas prensiptir. Sektörel danışmanlık için mevzuatta yer alan kural ve esaslar, akademisyenlerin lehine kullanılarak bürokratik sorunların en hızlı biçimde çözümüne yönelik tedbirler alınacaktır.”

BİR DAMLA:

ÇAĞDAŞ REKTÖR ADAYI

■ Üniversitemizde yapılacak Rektörlük seçiminin küskünlüklere ve gruplaşmalara zemin oluşturmadan huzurlu ve demokratik bir ortamda sürdürülmesini ve sonuçlandırılmasını temenni ederim.

> Yeni Meram >Yazarlar > PROF. DR.TAHİR YÜKSEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.