YAZARLAR

■ Üniversitenin şu anki durumu arzu ettiğimiz yerde değildir. Köklü üniversiteler arasında yer

almasına karşın, hantal yapı içinde olduğundan diğer üniversiteler kadar başarı gösteremiyor. İçinde bulunduğu toplumla ve şehrin sanayisiyle entegrasyonu sağlayamamıştır; sivil toplum kuruluşlarıyla bile işbirliği, ortak çalışma alanı yoktur. Üniversiteyi yönetenler bu gayretin içinde değildirler. Bilimsel araştırmalarda da iyi olduğunu söyleyemeyiz

***

Prof. Dr. M. Said Gönen rektör adaylığını açıkladığında yazmıştım, yineliyorum;

■ Soylu bir aileden gelen Konya’nın öz çocuğu, şaibesiz, dürüst, ilkeli, üretken, sevecen Prof. Dr. Said Gönen’in adaylığını açıklamasına sevindim. Ses getirecek, dengeleri değiştirecek rektörlüğe layık bir Konya insanıdır.

Potansiyel rektör adaylarından Dr. Gönen, her alanda başarılı, saygın ve yetkin bir bilim insanı, sevecen, dürüst tertemiz hemşerimizdir. Babası, Hacıveyiszade Mustafa Kurucu’nun öğrenicisi Mevlüt Gönen , Kayınpederi Diş Doktoru Kazım Göktay Kazımın babası İmam Hatip Lisesi’nin sevilen hocası Fatih Göktay’dır.

Prof. Dr. M. Said Gönen’in kısa özgeçmişi;

Prof. Dr. Gönen, 1960 yılında Konya’da doğdu. İlkokulu, ortaöğretimi ve liseyi bu kentte okudu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrah Paşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanı ve Başhekim Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Gönen,1993 yılında yardımcı doçent, 2005’te doçent, 2010’da ise profesör oldu. Halen Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı’dır. Sivil toplum kuruluşlarında da görevler üstlenen Prof. Dr. M. Said Gönen, bir dönem Konya milletvekilliği de yaptı.

Prof. Dr. Gönen’in satırbaşlarıyla projeleri;

■ Rektör seçildiğimiz takdirde, her fakülte ve yüksek okulun temsilcilerinin içinde olduğu bir ‘Bilim Kurulu’ oluşturacak Genel bütçeye uygun değişik kaynaklardan sağlanan gelirle beslenen ‘Bilimsel Teşvik Fonu’nu oluşturacağız.

■ Fakülteler için 5, 10, 15 yıllık master planları uygulayacak, herkes için ‘Yaşam Boyu Eğitim Projesi’ hazırlayacak, akademik süreçler hızlandırılacak hızlandıracak, öğretim üyelerinin konut edinmesine imkân tanınacaktır.

■ En büyük sorun yönetimsizliktir ve yönetilememedir. Çünkü ortak aklı ortaya çıkaracak bir yapı bulunmuyor. Zaten bir kişinin 90 bin öğrencisi, bin 500 öğretim üyesi ve binlerce çalışanı olan kurumu yönetmek istemesi gereksiz ve zordur. Rektörlük bir koordinasyon makamı, merkezi olmalıdır. Üniversiteyi anabilim dalları yönetmelidir. Rektörlükte bu kurumlar arasında koordinasyonu sağlayan yer olmalıdır. Bu makama oturan kişide görevi kutsamaması, abartmaması gerekiyor.

■ Her anabilim dalı kendi bölümünü en iyi şekilde yönetmesi sağlanmalıdır. Yukarıdan birilerinin anabilim dallarını üzerinde istediği gibi bir değişiklik yapması önlenmelidir.
Üniversitemizin her tarafında kuralsızlık var. Hangi anabilim dalına ne kadar öğretim üyesi gerekiyor buna anabilim dalları karar vermeli, ancak bunu üniversitemizde görmek mümkün değil. Yukarıdan birileri anabilim dallarına istendiği gibi atanıyor, öğretim üyesi alınıyor.

■ Teşvik Fonu kurarak öğretim üyelerimizin bilimsel yayın yapmalarını teşvik edeceğiz; yayınlarına ve dünya genelindeki indekslere girmeleri halinde teşvikleri artacaktır. Yaşam Boyu Eğitim Projesi’ni hayata geçireceğim. Her yaş gruplarına hitap edebilecek çeşitlilikte eğitim programlarını topluma sunabilen çalışmalar yapacak bu proje; sadece diploma programları değil, bizden eğitim ve öğretim talep eden her kesime açık olacaktır.

Not: Rektör adaylarımızdan Prof. Dr. Mustafa Şahin, Prof. Dr. Remzi Çetin, Prof. Dr. Haydar Öztaş ve diğer değerli bilim adamlarımızı anlatmayı sürdüreceğim.

BİR DAMLA:

ÜNİVERSİTEYE KADIN ELİ DEĞMELİ

■Üniversitemize artık kadın eli değmeli. Öğretim üyelerinin yüzde 35’i kadın olan üniversitemizde bir rektör yardımcısının kadın akademisyen arkadaşımızdan olmalı ve her platformda en az yüzde 35 oranında temsil edilmeliler.

> Yeni Meram >Yazarlar > PROF. DR. SAİD GÖNEN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.