YAZARLAR

■ Bir ülkenin ve şehrin kalkınmasında üniversitelerin rolü önemlidir. Kalkınma üniversitelerle olur. 90 bin öğrencisi ve bin 500’ü aşkın öğretim üyesinden oluşan toplam 5 bine yakın öğretim elemanı var. Sayı olarak Türkiye’nin en büyük üniversitelerindeniz. Üniversite dediğimiz zaman ülkelerin her kurumuna girmiş demektir. Bugün ülkeleri üniversiteler temsil ediyor. Üniversiteniz, teknoloji üretmeyip, Ar-Ge ve bilimsel çalışma yapmıyorsa kendisini duyuramaz. Öncelikle üniversitemizde son dönemde yaşanan olaylar hepimizi üzdü. Hak ve adalet çerçevesinde herkese hak ettiği verilecek. Üniversitemizde yaşanan sıkıntının yüzde 50’si bu durumun olmamasından kaynaklanıyor.

***

Prof. Dr. Remzi Çetin, adaylık nedenlerine damardan giriyor;

■ Selçuk Üniversitesi’nde görev yapan öğretim üyeleri öncelikle yönetimden sağlıklı çalışma ortamının oluşturulmasını, güveni ve huzuru istiyor; özlük haklarına dokunulmasını ve çalışmalarının engellenmesini istemiyor. Ancak ne var ki, üniversitemizde “bana oy verdi, vermedi” durumları var. Bire bir görüşmelerimizde bunları duyuyoruz. Çoğu öğretim üyelerinin hakkı yenmiş, yardımcı doçentliğinin süresi dolmasından 8 yıl geçmesine karşın, kadro ataması yapılmadığı gibi, ders ve görev de verilmemiş; öğretim üyeleri küstürülmüş. Rektörlüğümde durumu düzeltmek için hârekete geçecek, kimlerin hakkı yenildiyse, bunları belirleyerek haklarını vermeye çalışacağız. Budan sonra da zulümlerin yaşanmaması için gereken her türlü önlem alınacak, öğretim üyeleri arasındaki huzursuzluk çözüme kavuşacaktır.
***

Hemşerimiz Prof. Dr. Remzi Çetin, üç dönem üst üste milletvekili seçilmiş, yetkin, yörenin dokusuyla uyuşan, donanımlı ve dürüst Konya insanıdır. 1952 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya’da tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümünü bitirip 1977 yılında Metalurji Mühendisi olan, yüksek lisans ve doktora eğitimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapan Prof. Dr. Remzi Çetin, 1980 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nde asistan olarak çalışmaya başladı. Prof. Dr. Çetin, 1985 yılında yardımcı doçent 1987 yılında doçent ve 1994 yılında ise profesör unvanını aldı.

15 yıl SÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Çetin, 20. 21. ve 22. yasama dönemlerinde milletvekilliği yaptı. Prof. Dr. Çetin, 2007 yılından itibaren SÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyor, evli ve 3 çocuk babası.

***

Prof. Dr. Çetin, yasama görevi sırasında üniversite için yaptıklarını özetliyor;

■ Üniversitemizin Ankara ayağı gibi çalıştım; 2006 yılında Maliye Bakanlığı’nda sadece üniversitemizle ilgili bir toplantı düzenledik Üniversiteye bin 500 öğretim üyesi kadrosu aldık. Tıp Fakültesinin ciddi bir cihaz eksikliği vardı. Üniversitemizde ikinci tıp fakültesi açılacaktı. Bu cihazlar 40 milyon TL civarında bir para ile Japonya’dan ithal edildi. Cihazlar Gümrük Kanunu’ndaki bir maddeye takıldı. Bu cihazların gelmesi için yasa değiştiği yaptık. Cihazların gelmesi sağlandık. Daha birçok hizmetim oldu.

Prof. Dr. Remzi Çetin, milletvekilliği

sırasında bütün girişim ve yaptıklarını çeşitli iletim araçlarıyla Konya basınını yansıtır ve kimi yorumlara olanak sağlardı. Basınla ve halkla ilişkilerden bana göre tam not almıştı. Örneğin, banma telefon, faks ve e-mail yoluyla etkinliklerini günü gününe aktarırdı.

BİR DAMLA:

Selçuk Üniversitesi’nin yukarıdan aşağıya bir restorasyona ihtiyacı var. Üniversitemiz bir kamu alanıdır; kimsenin babasının çiftliği değil. Herkes üstüne düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeli, kimsenin önü kesilmemelidir. Hak ve adalet eşliğinde üniversitemizin konumunu yükseltmeliyiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > PROF.DR. REMZİ ÇETİN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.