YAZARLAR

■.Ne geçmiş nede gelecek adına hiçbir kavganın parçası olunmayacak kimseye bedel ödetilmeyecek, kimseye de bedel ödenmeyecektir. Üniversitemizi bir dünya üniversitesi yapmak için eğitim- öğretim kadromuzun katılımı sağlanarak dünya üniversiteleriyle entegrasyon hedefine ulaşılacaktır.

***

Potansiyel ve iddialı Rektör adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin’le hem hemşehri hem de has hemşehriyim. Önce genelde hemşehriyiz. O, Seydişehir- Yenice köylü, ben ise Beyşehir –Doğan bey’liyim. Seydişehir ile Beyşehir komşudur. Bizim geleneğimizde komşuluk hakkı önemlidir. Has hemşehrilik olgusu da bundan kaynaklanıyor.

Bizim yöre insanları merttir, tertemizdir, ak ve paktır, doğruluktan ve adaletten sapmaz. Sayın Prof. Dr. Mustafa Şahin’in vurguladığı gibi, kimseye bedel ödetilmez, kimseye de bedel ödemez.

Seydişehir İlçesi’nin Yenice Köyü’nde 1961 yılında dünyaya geldi. İlköğretimi köyünde, ortaöğretimi Seydişehir’de, liseyi İstanbul’da tamamladı; 1987’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Mustafa Şahin, ihtisasını Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamladı. 1997’de yardımcı doçent, 2000’de doçent ve 2005’te profesör unvanını aldı. Evli ve üç çocuk babası Prof. Dr. Mustafa Şahin,

16 yıldır Selçuk Üniversitesi’nde görev yapmakta ve halen de Selçuklu Tıp Fakültesi Başhekimlik görevini sürdürmektedir.

***

■ Üniversitemizde alt yapı, kapasite ve birikim var ancak tek eksiği kendine hedef koyamamasıdır. Bu da üniversite içindeki huzursuzluktan kaynaklanmaktadır. Rektör seçildiğim takdirde öncelikle huzursuzluğu ortadan kaldırarak, tüm öğretim üyelerini kucaklayan yönetim biçimi uygulayacağız.

■ Üniversitelerin tek amacı sadece öğrenci yetiştirmek değildir. Bilim, bilgi, teknoloji üretmektir.
■ Üniversitemiz ilişkin projelerimi üç ana eksende toplanmaktadır;

Bir; Eğitim-öğretim kalitemiz daha da yükseltilmelidir. Başarılı öğrencilerin bizi tercih etmelerini sağlamak gerekir. Bu sonuca ulaşıldığı takdirde üniversiteniz kaliteli eğitim veriyor demektir. Öğretim üyelerinin rahat ortamlarda çalışmaları için gerekenler ortaya konulmalıdır.

İki; Dünya üniversitesi olmamız için Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde çalışmalarımızı artırmamız gerekiyor. Şu an birçok öğretim üyesi arkadaşımızın buralardaki üniversitelerle bağlantıları var. Osmanlı Devleti’nin bulunduğu bu yerlerde daha etkin çalışmalıyız. Hem bu yolla ülkemizin çalışmalarına sivil yoldan destek vermiş olacağız. Yabancı dil sorunu çözülecek,

üniversitemizin yurt dışında kimi ofisleri oluşturulacak.

Üç; Aşı Üretim Merkezi’ kuracağız, rüzgâr tribünleri oluşturarak, üniversitemizin elektriğinin buradan karşılanmasını sağlayacağız. 2 bin 200 kişilik salonun kapasitesi iki misline çıkaracak. Öğretim üyelerinin makale yazacakları Makale Danışma Merkezi kuracak; Eczacılık Fakültesi ile uzaktan eğitim ve açıköğretim fakültelerinin açılmasını sağlayacağız.

■ İdari gelişmeler de teknik gelişmelere ayak uydurabilseydi, üzüntüsüz ve mutlu bir hayata ulaşırdık.

BİR DAMLA:

AYRIŞTIRMA YOK!

Yönetimimiz katılımcı ve demokratik olacak. Her öğretim üyemizin düşünce görüş ve beklentileri karşılık bulacak. İmkânlar adalet, faydalılık ve liyakat esaslarına göre, eğitim birimlerimiz ve akademisyenlerimiz arasında dağıtılacak. Akademisyenlere yasa ve yönetmelikler çerçevesinde kazandıkları özlük hakları başka hiçbir kriter ve etken bakılmaksızın hak olarak verilecek, ayrıştırılmayacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.