YAZARLAR

Cesaret on kısımdır, biri korkmamak, dokuzu dikkat ve ihtiyattır.

Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık da ölüme götürür.


***

Değerli bilim adamı hemşerimiz Prof. Dr. Mustafa Şahin demokrasiye ve demokratik ilkelere önem verdiğini, “ben yaptım oldu” gibi çağdışı uygulamalardan uzak durduğunu her fırsatta dile getirmektedir. Bu söylemi ve taahüdü rektörlük dönemi için önemlidir.

Mustafa Hoca, üniversitesini dünya üniversiteleri düzeyine çıkarma çabası içinde olacağını sıkça yinelemektedir;

Dünya üniversitesi olmamız için Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde çalışmalarımızı artırmamız gerekiyor. Şu an birçok öğretim üyesi arkadaşımızın buralardaki üniversitelerle bağlantıları var. Osmanlı Devleti’nin bulunduğu yerlerde daha etkin çalışmalıyız.

Bu nedenle üniversitemizin yurt dışında iletişim ofisleri oluşturulacaktır.

Gözbebeğimiz Selçuk Üniversitesi’nin rektörlük makamına en yakın olanlardan hemşerimiz değerli bilim adamı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in basın toplantısında yaptığı açıklamalardan Ankara’da bulunduğumdan dolayı dostlarımın ilettiği notlardan bilgilendim.

Prof. Dr. Mustafa Şahin, açıklamalarında kamuoyuna ve üniversitenin görevlilerine çarpıcı ince mesajlar veriyor, ‘filanın adamı’ gibi karalamaya yönelik dipsiz dedikodulara yanıtını dile getiriyor, “Ben sadece benim, ben Mustafa Şahin’im” diyor, vesayet savsatalarını elinin tersiyle iterek aynı zamanda kişilik sınavını başarıyla geçiyordu.

Prof. Dr. Şahin, korkusuz ve cesaretle üniversitede huzursuzluk ve iç çatışmaların yaşandığını dile getiriyor ve rektörlüğü döneminde huzursuzluğun son bulması ve barış ortamının sağlanmasına ilişkin her türlü çabayı göstereceğinin altını çiziyordu. Bu cesaretli ve doğrucu çıkışıyla yakaladığı ivmeyi, buna paralel güven duygusunu da pekiştiriyor ve rektörlük yolunda emin adımlarla hedefe doğru ilerliyordu.

Prof. Dr. Şahin diyor ki;

■ Öncelikle üniversitede iç huzur ve buna paralel olarak da barış tamca sağlanmalıdır.

■ Selçuk Üniversitesi resmi bir kurumdur. Bu nedenle üniversitenin farklı ideolojisi olamaz. Üniversite, devletin ideolojisini benimsemeli, eğitimli, donanımlı insanların yetiştirilmesi ideali hayata geçirilmelidir.

■ Üniversitemizde huzursuzluk ve iç çatışma yaşanmaktadır. Bu çatışmaların temelinde iki temel unsur yer almaktadır. Bunlardan biri, öğretim üyelerine özlük haklarının hakkaniyet içinde verilmemesi, diğeri de kaynakların adaletli ölçülerde ve faydalı olacak şekilde dağıtılmamasıdır.

■ Öğretim görevlilerinin önünün açılması gerekmektedir. Yönetilenlere hükmeden değil, hizmet eden bir yönetim anlayışı sağlanması em önemli görevlerimizdendir.

Mustafa Hoca’nın önemli projelerinden kimilerini bir kez daha aktaralım;

■ Üniversitenin ve Konya’nın bundan böyle bilimle ve sanatla da anılması için kongreler merkezi haline getirilmesi, bilim ve kongre merkezlerinin kurulması, tek amacı sadece öğrenci yetiştirmek değildir. Bilim, bilgi, teknoloji üretmektir.
■ Selçuk Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler ve Eczacılık fakültelerinin kurulması

■ Ziraat Fakültesi yerli tohum üretim destek laboratuarlarının kurulması

BİR DAMLA:

■ Eğitim-öğretim kalitemiz daha da yükseltilmelidir. Başarılı öğrencilerin bizi tercih etmelerini sağlamak gerekir. Bu sonuca ulaşıldığı takdirde üniversiteniz kaliteli eğitim veriyor demektir.

■ Üniversitemizde alt yapı, kapasite ve birikim var ancak tek eksiği kendine hedef koyamamasıdır. Bu da üniversite içindeki huzursuzluktan kaynaklanmaktadır. Rektör seçildiğim takdirde öncelikle huzursuzluğu ortadan kaldırarak, tüm öğretim üyelerini kucaklayan yönetim biçimi uygulayacağız.

> Yeni Meram >Yazarlar > PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN’DEN İNCE VE ÇARPICI MESAJLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.