YAZARLAR

■ Kişi bırakmalı dünyada bir eser

Eseri olmayanın yerinde yeller eser.

***

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in görevde bir yılını doldurması nedeniyle düzenlediği basın toplasını şöyle okumak da olanaklıdır;

Üniversiteyi dışa ve kamuoyuna açmak, daha saydam konuma getirmek, içini dışını her şeyi ayan beyan görmek, saklısı gizlisi olmamak. Söz konusu nitelikler aynı zamanda çağdaş bir Üniversite olmanın ön koşullarıdır. Üniversitelerin artık arka bahçeleri yoktur, tek bahçeleri vardır, o da ön bahçedir. Toplum katmanlarındaki tüm bireylerin dışını ve içini rahatlıkla görebilecek aydınlık Üniversite olgusu ve algısını güçlendirmek sistemimizin temelini oluştursa ileri demokrasi ve yarınlara ulaşmamız kolaylaşacaktır.

Sayın Prof. Dr. Gökbel’in geniş katılımlı basın toplantısında not ettiklerimden kimilerini aktarmak konumuza açıklık getirecektir;

■ Kampüs içinde daha düzenli ve güvenli ulaşım sağlayabilmek için trafik ve yaya araç güzergahlarının yeniden belirlendiğini ve yeni yaya güzergahları oluşturulduğunu da ifade eden Gökbel, “Yaya ve araç güvenliğini artırmak amacıyla Kampüsün tamamına MOBESE kameralarının yerleştirilmesi için ihaleye çıkılıyor. Drenaj, temiz su hattı, tretuvarlar, otoparklar, aydınlatma, trafolar, yönlendirme levhaları elden geçirildi. Çöp tenekeleri yerin altına alındı. Kampüs birimlerinin çevre düzenlemeleri yapıldı. 10.000 metrekarelik Kafeterya inşa ediliyor. Konya Ticaret Odası Vakfı ile imzalanan protokol gereği Üniversitemiz, Organize Sanayi Bölgesindeki Vakfa ait uygulama merkezini eğitim, araştırma, uygulama ve endüstriyel faaliyetleri yürütmek amacıyla 15 yıllığına devraldı.”
■ Bilimsel araştırmaların yanı sıra toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı sağlayan bir üniversite anlayışla 1 yılda pek çok çalışmaya imza attık. Üniversite-sanayi işbirliğine yönelik somut adımları gerçekleştirdik.

■ “TÜBİTAK’ın 2012 yılı 1. döneminde desteklemeye değer gördüğü 12 proje ile Türkiye’deki çoğu üniversiteleri geride bırakarak 5. olduk.

■ TÜBİTAK’tan teşvik alan yayın sıralamasında bir önceki yıl 9. sırada yer alan üniversitemiz, açıklanan yıllık verilere göre bu kez 6’ncı sıraya yükseldi.

■ 2012’de DPT, TÜBİTAK, SANTEZ, AB ve BAP destekli toplam 68 proje ürettik. Son 1 yılda BAP Koordinatörlüğünde 2130 projeye destek verdik.

■ Ege Üniversitesi ve Helvacızade AŞ ile işbirliği yaparak Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde Doğal Ürünler Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulması için ilk adımı attık ve Başbakanımız Sayın Erdoğan’ın huzurunda iki kurum ile protokol imzaladık.

■ Yine gerek eğitim, araştırma, uygulama merkezi gerekse endüstriyel faaliyetlerde kullanmak üzere Konya Ticaret Odası Vakfı ile protokol imzaladık. KOP üniversiteler birliğinin kurulmasına öncülük ettik.

Ekleme yaparsak, Birliğin Başkanlığına Prof. Dr. Hakkı Gökbel seçildi.

■ 5 Yıllık Stratejik Planımızı ortaya koyarak Selçuk Üniversitesi’nin 2014-2018 yılları arasındaki yol haritasını çıkardık.
■ ABD, İngiltere, Brezilya, İtalya ve Güney Kore başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden yetkililer üniversitemizi ziyaret ettiler. Aynı zamanda ABD, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’daki üniversitelere resmi ziyaretlerde bulunduk ve çok ülke ile işbirliği anlaşmaları imzaladık. Kıtalar arası gerek akademik gerek öğrenci işbirliklerini önemsiyoruz.

BİR DAMLA:

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir.

■ Hedefler, gerçekler göz önünde bulundurularak saptanmalı.

> Yeni Meram >Yazarlar > PROF. DR. HAKKI GÖKBEL’İN BASIN TOPLANTSINDAN SATIR BAŞLARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.