YAZARLAR

POLİSLER; CESUR YÜREKLİ KOÇ YİĞİTLER!-Erol Sunat-Yeni Meram Gazetesi

Bir Polis çocuğu olarak, üç yaşından itibaren, rahmetli babamın görev yaptığı il ve ilçeleri dolaştım yıllar yılı.
Çocukluğum, gençlik yıllarım, Bursa, Kayseri, Adıyaman ve İzmir’de geçti. İlkokulu, Ortaokulu, Liseyi hep başka şehirlerde ve ilçelerde bitirdim.
Rahmetli babam Emekli Emniyet Müdürü Vedat Sunat, tatili olmayan, mesai kavramı bulunmayan, ancak Türkiye’nin en şerefli mesleklerinden birinin mensubuydu.
Türk Polisiydi.
Polis olmayı çok arzu etmiştim.
Yıl 1965…Kayseri-Bünyan Ortaokulu son sınıftayım.
Elimde Polis Koleji giriş formu, okuldan sevinerek geldim. Ve sevincimi annemle paylaştım.
Polis çocuklarını tercihen alıyorlardı. Alıyorlardı ama babam ne diyecekti?
Akşam ezanları okunurken, babam geldi.
Yüzü yine karmakarışıktı.
Zaten sinirli ve asabi olduğu zamanlarda annem de dahil ona hiçbir şey soramaz ve danışamazdık.
Akşam yemeği yendi. Annem kahvesini pişirdi. Babam birinci sigarasını ağaç ağızlığına taktı.
O sinirli hali üzerinden gitmiş, hatta kız kardeşimle şakalaşıyordu bile. Ayakta bir şey soracak gibi beklediğimi görünce;
– Söyleyeceğin bir şey var galiba dedi…
Annem araya girdi. Durumu özetledi.
Bende fırsattan istifade, hemen Polis Koleji formunu içeriden alıp geldim.
Arkadaşlarım ;
– Senin baban komiser, senin Polis Koleji işi garanti diyorlardı.
Babam formu, dikkatle inceledi.
Evet diyeceğinden oldukça emin görünüyordum.
Sonra, anneme ve bana dönerek;
– Bir evden bir Polis, yeter deyiverdi…

*****
Polislik, fedakârlık mesleği…Feragat mesleği…Sabır Mesleği… Namlunun ucunda gezen insanların…Canlarını, gözünü kırpmadan devleti için. Ay yıldızlı Bayrağı için…
Vatanı için canını vermeye hazır olan insanların ve bunu defalarca ispat eden insanların mesleği.
Oldukça ağır bir sorumluluk taşıyorlar!
Polisimiz bizden biri, içimizden biri.
Babamız, amcamız, dayımız, ağabeyimiz, kardeşimiz, evladımız, yeğenimiz!
Türk Polisi, Türk Emniyet Teşkilatı, 173 yıldır güzel ülkemin, güzel Türkiye’min huzuru için, istikrarı için, güvenliği için bedenini siper etmiş mücadelesine yılmadan devam ediyor.
Bu çalışma inanın cansiperane bir çalışma…
Yılmadan…Bıkmadan…Usanmadan…Mesleklerine duydukları aşkla… Gönülden bağlı oldukları Türkiye sevdalarıyla… Gecesi ve gündüzü olmayan, Bir mesleği icra ediyorlar.
Polise savrulan yumruk…Polise yapılan sözlü yada fiili hakaret…Polise doğrultulan silah…Polise sıkılan kurşun…Hiçbir yoruma gerek duyulmaksızın devlete yapılmış sayılır…
İki yüz yıl öncesinde yapılan bir tespitte, Fransız İmparatoru Napolyon Bonaparte’nin Polis Nazırı Comte R.Rocher bakın ne diyor, “Fahişeyi ve zina suçlarını affederim hatta İmparatoruma silah çekeni bile bağışlarım. Ancak polise karşı geleni affetmem. Çünkü polise çevrilen namlunun ağzından fırlayan kurşun hedefini bulduğu an artık devlet yıkılmaya başlamış demektir.”
Polisimiz, kanunun ve nizamın koruyucusudur.
Polisin sade vatandaşla, devletini ve milletini seven, kanunlara saygılı, dürüst ve temiz insanlarla bir problemi olmamıştır.
Polisimiz; kanunsuzluk yapmaya kalkışanlarla… Asayişi bozmaya yeltenenlerle… Vatandaşımızın canını yakan hırsızlarla…Sahtekarlığı kendine meslek edinmişlerle…Ülkemizi bölmeye kalkan bölücülerle…
Ülkemizi kan ve ateşe sürüklemekten vazgeçmeyen teröristlerle…Vatan ve millet düşmanları ve hainleriyle… Mücadele etmeye ant içmiş, söz vermiş ve ömrünü adamış bir mesleğe mensup.
Onlar; Canlarımız bizim…Sevdiklerimiz…Ardından sessizce ağladıklarımız. Ruhlarına gözyaşlarımızla birlikte Fatihalar gönderdiklerimiz… Polisim geliyor, şehidim geliyor diye, cennete uğurladıklarımız…
Polislerimiz, gözünü budaktan sakınmayan, ölümden zerrece korkmayan, çelik bilekli, cesur yürekli, koç yiğitler.
İster benim polisim deyin…
İster bizim polisimiz…
Polis, hepimizin polisi.
Sevgili okurlar; Konya bir huzur şehri…Hoşgörü şehri. Şehrimizin bu güzel huzur ortamına kavuşmasında en büyük pay hiç şüphesiz Emniyet Müdürlüğümüze ait.
Bir şehirde Polis-vatandaş dayanışması, Polis-halk yakınlaşması da bunun göstergesidir.
Başta İl Emniyet Müdürümüz Şükrü Yaman olmak üzere, Konya Emniyet Müdürlüğünde görevli bütün Polislerimizin Türk Polis Teşkilatının 173. Kuruluş yıllarını, 10 Nisan Polis günlerini en içten dileklerimle kutluyorum.
Türkiye Cumhuriyetinin birliği ve bütünlüğü için, Ay yıldızlı Bayrağımız için, cesur yüreklerinde yaşattıkları Türkiye sevdası için, gözünü kırpmadan şahadete eren vazife şehidi şehit Polislerimize, vefat eden bütün Polislerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
Mekanları cennet olsun.
Emekli olan Polis kardeşlerimize de bundan sonraki hayatlarında sağlık ve afiyet temenni ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > POLİSLER; CESUR YÜREKLİ KOÇ YİĞİTLER!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.