YAZARLAR

Şer beklenmeyen bir kötülüktür.Bu kötülüğün girdabında boğulan ülkeler geri kalmışlığında girdabında da boğulurlar.Yasama,yürütme ve yargı erklerimiz çağdaş bir yaşamın yaşatma unsurları olurken,milletleri bu unsurdan alıkoyan bela ve musibetlerin bertaraf edilmesi çabaları da o milletlerin emniyet güçlerine düşer.

Türk Polis teşkilatının 174. kuruluş yılını kutlama bahtiyarlığı içindeyiz.Türk Polis Teşkilatı 1845 den bu yana Jandarma teşkilatımızla birlikte ülkemiz ve insanının Mal ve Can güvenliğinin koruyucu unsuru olurken, Yasama ve Yürütme erklerimizin de koruyup kollayıcısı olma özeliğini taşımaktadır.

Türk Polis teşkilatının yaradılış umdelerinde insani değerler ön planda olduğundan, Mazlumun hakkını korurken, suçlunun da varsa hakkını tanıyan tek güvenlik güçlerinin öncüsü olma özelliğindedir.

Türk Polis teşkilatının özündeki insani değerlerin bir örneği, Dünya Devletleri Polis teşkilatlarının ne yazık ki hiç birinde görmek mümkün değildir.

Sözde en medeni Ülke olan Amerikanın, GUATAMALA zindanlarındaki sözde suçlularının dünya insanlığı gözlemine yansıyan görüntüleri,insana insan olma özelliği-  nin ne denli bir tahribat gördüğü görüntülere gelmektedir.

Türk Polisinin Adalet anlayışı mesleki meziyetinin önünde gelmektedir ki,mağdur ne denli acı çekerse Türk Polisi o acıyı aynen çekerken, Suçlunun da yasalarla çizilmiş haklarını koruyup, onun yasaların ön gördüğü cezaya çarptırılmasının önünü yargının görebileceği boyutları ile sergiler.

Türk Polis Teşkilatı Vatanını kurtarmak için cephede çarpışan Mehmet’in eşi ve Yavuklusunun da haklarını korumada Dünya Polis teşkilatlarına örnek bir oluşumun adıdır.Polisimiz bir yerde Yargımıza da ışık tutmaktadır ki, yakaladığı suçluları savcıya teslim ederek gösterdiği hassasiyetle, Suçlunun tutuklanması gerekirken salıverilen, malum suçlunun yanılgıdan dönülüp tutuklandığı olaylara tanık olmaktayız.

Gerçek suçlu yasaların kendisine verdiği haklılık derecesinde haklı olabileceği  gibi,gerçek anlamda suçludur ve cezasını çekmelidir ki,İnsani değerlerimizin Anayasasında da bu vardır.

Konya Bölgemizin Polis teşkilatı başındaki Sayın Konya Emniyet Müdürümüz Şükrü YAMAN genç ve dinamik yapısı ile Konya Bölgesinde suçlulara göz açtırmayan bir Polis Kuruluşunun başı olarak, Konya da göreve başladığından bu yana başarılı çalışmaları ile gönüllerimize girmiş,sevgisi ile yüreğimize taht kurmuştur.

Sadece uyuşturucu ile mücadelede varılan başarının diğer İllere örnek olacak boyuttadır.Uyuşturucu salgınının İlkokullara değin inmesi  bir Milli felaket olurken,Çocuklarının düştüğü bu felaket kuyusundan kurtarılmasına ailelerin bireysel mücadelelerinin yetmediği yerde Türk Polis teşkilatının yetişmesi şayanı takdirdir..

Türk Polis teşkilatının özlük haklarında beklediği Ek Göstergenin

Derhal verilmesi, seçim meydanlarında verilip ve orada kalan sözlerden olmamalıdır. Polis mesailerinin normal mesaiyi aşan dilimlerinin ücretlerine yansıtılması bir haktır. Bu hakkın da teslimi gerekmektedir.

Polis Şehit ve Gazilerine Yüce Kitabımız KURAN ın MAUN suresinde ön görülen HAK VE HİZMETLERİNDE verilmesi bir borç tur. KONYA KARAMAN  ŞEHİTLİKLERİ VE ŞEHİTLERİ Kitabının içeriğinde bulunan Şehit Polislerimizin yazarı olduğum eserdeki gibi,Musalla Mezarlığında kurulan Polis Şehitliğinde Meftun Şehit Polislerimizin de böylesi bir eserde kimliklerinin yer alması çalışmalarına öncülük edilmesi kutsal bir arzumuz olmaktadır.

Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş gününü Sayın Valimiz Cüneyt TOPRAK ve Emniyet Müdürümüz Şükrü YAMAN şahsında kutlar ve ebedi başarılar dilerim.

> Yeni Meram >Yazarlar > POLİS HAFTASI! CEFAKAR POLİSİMİZ ŞER SAVAN ABİDEDİR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.