Torku Jelifest

PKK/PYD terör örgütü Rasulayn’da kontrol noktalarından çekildi

  • Giriş Tarihi: 7.10.2019 19:37
  • Güncelleme Tarihi: 19:37
PKK/PYD terör örgütü Rasulayn’da kontrol noktalarından çekildi

Suriye'de terör örgütü PYD/YPG, kontrolü altındaki Rasulayn kentinde ABD askerlerinin çekilmesi nedeniyle kontrol noktalarını terk etti. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin doğusuna yapılacak operasyon için emir bekliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı alıp Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna askeri harekat başlatmasına yeşil ışık yakmasının ardından, ABD Dışişleri’nden bir yetkili “Biz bu operasyonu hiçbir şekilde desteklemiyoruz” demişti.

PENTAGON YETKİLİSİNDEN AÇIKLAMA: UNSURLARIMIZI ÇEKTİK
ABD askerlerinin çekilmesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Pentagon yetkilisi, “Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik.” ifadesini kullandı. Yetkili, bu bölgenin, ABD ile Türkiye’nin üzerinde mutabık kaldığı “güvenlik mekanizması” alanı olarak da tanımladıkları Tel Abyad ve Ayn el-İsa olduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı görüşmenin ardından ABD’li güçlerin Suriye’den çekilmeye başladıklarını açıklamıştı.

TSK OPERASYON EMRİ BEKLİYOR
Açıklamanın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin doğusuna yapılacak operasyon için emir bekliyor.

KONTROL NOKTALARI BOŞALTILIYOR
PKK/YPG kontrolündeki Rasulayn’da daha önce giriş çıkışlar PKK/YPG tarafından kontrol altında tutulurken, örgüt üyesi teröristlerin ABD askerlerinin çekilmesinin ardından kontrol noktalarını boşalttıkları gözlemlendi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > PKK/PYD terör örgütü Rasulayn’da kontrol noktalarından çekildi
HABER YORUMLARI