Torku Jelifest

Petrol 2 günde yüzde 12 yükseldi

  • Giriş Tarihi: 2.02.2015 15:03
  • Güncelleme Tarihi: 15:03
Petrol 2 günde yüzde 12 yükseldi

Aylardır düşüş eğilimini sürdüren Brent türü ham petrolün varil fiyatı, son 2 günde yaklaşık yüzde 12 yükselerek 55 doların üzerine çıktı

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, cuma günü yaklaşık yüzde 7 artarak haftayı 52,38 dolardan tamamladıktan sonra bugün de yükselişini devam ettiriyor. Güne Asya piyasasında 51,47 dolardan başlayan ve zayıf gelen imalat verileri ile 51,38’e gerileyen Brent petrolün varil fiyatı Avrupa piyasalarının açılmasıyla birlikte yükselişe geçerek yaklaşık yüzde 5 artışla 55,47 doları gördü.

İki günde toplam yüzde 12 civarı yükseliş kaydeden Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda 55 doların hemen üzerinde işlem görüyor. Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı da iki günde toplam yüzde 13 artış gösterdi. WTI, bugün 50,15 doları gördükten sonra şu dakikalarda 49,70 dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, arz fazlasıyla 2014’de Brent petrolde 111’dan 57 dolara yüzde 49 satış yaşandığını belirterek, “Bunun en büyük nedeni ham petrolde ABD üretiminin tarihi yüksek seviyelerde seyrettiği ortamdı” dedi.

Ökte, cuma gününden itibaren Brent petrolde yaşanan 6 dolarlık yükselişin arkasında da yine ABD bazlı bir hikaye yattığını ve bu hikayenin Brent petrolden çok Batı Teksas ham petrolünü ilgilendirdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“ABD’de rafineri işçilerinin, ülkenin en büyük petrol firmalarıyla yapılan toplu iş sözleşmelerinin sonuçlanmaması nedeniyle 1980’lerden beri görülen en büyük grevi başlattıklarını izliyoruz. Royal Dutch Shell, Exxon Mobil ve Chevron’un başını çektikleri küresel lider petrol şirketleri ise düşen fiyatlar nedeniyle sendikaların istedikleri seviyede maaş zammı verebilmiş değiller ve 5 önerileri de sendikalar tarafından reddedildi. Rafineri grevinin ilk önce petrol fiyatlarını aşağı çekebilecek dinamiğe sahip olduğu konuşuldu ve hala grevin uzaması durumunda bu dinamik geçerli. Ancak kısa vadede, grevin rafineriden çıkan akaryakıt fiyatlarında yukarı yönlü baskı yapacağı beklentisi ile hem Brent hem Batı Teksas spot satın alınıyor.”

Bir başka önemli dinamiğin de ABD’de çalışır durumdaki petrol sondaj kuyularının sayısında geçen hafta görülen sert düşüş olduğuna işaret eden Ökte, “ABD’nin lider petrol sondaj şirketlerinden Baker Hughes’un verisine göre geçen hafta 94 sondaj kuyusu kapandı. Bu da 1987 senesinden beri en yüksek sayıda sondaj kuyusu kapanışına işaret ediyor. Petrol analistleri operasyonel giderleri kesmek için en az verim alınan kuyuların kapatıldığını belirtirken, bunun petrol arzına da ileride negatif anlamda yansıyabileceği görüşünde birleşiyor” değerlendirmesinde bulundu.> Yeni Meram >Ekonomi > Petrol 2 günde yüzde 12 yükseldi
HABER YORUMLARI