YAZARLAR

“ARKEOLOJİDE bilinmeyeni açığa çıkarırsın,

diplomaside bilineni gizlersin.”

* * *

BİZ Türkler çok önemliler hariç, huyumuzdan mıdır suyumuzdan mıdır bilmiyoruz ama sevinçleriyle birlikte geçmişimizi ve özellikle de çilelerimizi çabuk unuturuz.

Dünümüz, önceki günümüz, bir hafta, bir ay, bir yıl, birkaç yıl öncemizde yaşadıklarımız ne yazık ki, unuttuklarımız arasındadır.

Bütün genel seçimlerde de böyle olmuş, 12 Haziran’da da böyle olacak. “Felç” seçim sistemimizle her şey yerli yerinde duracak; daha popüler olan, daha çok kuru sıkı atan, daha çok ağzı laf yapan, daha çok damardan giren, daha çok dinden imandan dem vuran kazanacak.

Çoğumuz cebinde para var mı bakmayacak.

Artık dillerin endazesi kaçtı, pusulalar şaştı.

“Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli.”

SP’nin de, HAS’ın da, DSP’nin de, BBP’nin de, DP’nin de… Ve diğer partilerin alacakları oylar da Konya’daki gibi AKP’ye yarayacak, iktidarda bulunmanın nimetlerinden yararlanan iktidarın değirmenine su taşınacak.

Değişen bir durum olmayacak.

Bir tek şey değişecek: Anayasa.

Onun da içeriği, üç aşağı beş yukarı belli.

52 milyon 758 bin kişi oy kullanacak.

12 Haziran, okullar tatil olmadan.

Yoksa 15 milyonu geçerdi oy kullanmayan.

Bugün 7-8 milyon civarında seçmenin sandığa gitmeyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle AKP’nin seçim çalışmalarına ihtiyacı yok!

Fakat, bir de madalyonun öbür yüzü var.

Atmosfer son üç-beş günde değişiverir.

Unutmayın, ülkemizde bu hep böyledir.

Kafanızı da fazla yormayın.

Önce “çılgın proje”yi bırakın, açlığa bakın.

Projeyle ilgili en güzel başlık:

“O boğazı bırak, bu boğaza bak!”

* * *

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ!

“Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü” Genel Sekreteri François Julliard’dan:

“İktidar, Türkiye’nin uygar dünyada yer almasını istiyorsa, gazetecilere terörist muamelesi yapmaktan vazgeçmeli.”

Evet… Yazı yazmak, küfretmek değildir.

Yazı yazmak belden aşağı vurmak değildir. Ancak, belgelere dayanarak eleştiren gazeteciler Mapusaneye gönderilmemelidir. Ülkemizde 31 Mart 2011 itibarıyla 61’i tutuklu, 7’si hükümlü 68 basın emekçisi cezaevinde ve 10’u bayandır.

Gazete patronlarına ne demişti Başbakan: “Köşe yazarlarına hakim olacaksın. Yine yazarlarsa, ‘bizim dükkanda sana yer yok’ diyeceksin.”

İktidar karşıtı yazanlar ya işlerinden atıldılar, ya da haftada 1-2 gün yazmaya başladılar. Ülkemizde hakkında dava açılan 2 bin, soruşturması süren 4 binden fazla medya mensubu var.

Bazıları şifrelenmekten korkuyorlar.

Bazıları “nereye gidiyoruz?” diye soruyorlar.

* * *

HAYIRLI OLSUN… AKP’YE…

AG Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür’den son anket: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun masasına konulan son kamuoyu yoklamasına göre, bugün bir seçim yapılsa partilerin alacağı oy oranları şöyle:

AKP: Yüzde 40,1… CHP: Yüzde 30,6… MHP: Yüzde 13,6… Yani bu üç parti, oyların yüzde 84,3’ünü alarak Meclis’e giriyor.

BDP’li bağımsız adayların alacağı oylar ise, yüzde 5 civarında… Bu da demektir ki; seçmenlerin yüzde 10’unun… Bir diğer deyişle 5-5.5 milyon kişinin oyu yine Meclis’teki sandalye dağılımına yansımayacak. Hatta en çok oyu alan partiye hizmet edecek!

Bunlara bir de oy vermeyi düşündüğü partinin asla barajı aşamayacağını düşündüğü için seçimlere katılmayacak olan en az 7 milyon kişiyi eklerseniz…

12 milyon kişi Meclis dışı kalacak! Yani; ülkemizdeki seçmenlerin yüzde 20-25’i yine “yok” sayılacak!

Şimdiden hayırlı olsun… AKP’ye…

> Yeni Meram >Yazarlar > Perşembe yaklaşırken!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.