YAZARLAR

– “GÜNLERİNİ say, servetini say, büyüklerini say, ama yerinde sayma”; “Paranı ver, gönlünü ver, selam ver, canını ver, ama sırrını verme”; “Emek ver, kulak ver, bilgi ver, ama boş verme”; “Eşini beğen, işini beğen, aşını beğen, ama kendini beğenme”; “Fidan büyüt, garip doyur, çocuk besle ama kin besleme”; “Davet et, hayır et, affet, tövbe et ama ihanet etme”; “Okumaktan zarar gelmez, oku ama lanet okuma.”

* * *

Orta yaşlı zengin ve dul bir kadın hayatını yalnız geçiremeyeceğini anlayarak gazeteye ilan vermiş: “Zengin bir dul bayan, hayatını paylaşabileceği bir hayat arkadaşı arıyor. Yalnız aşağıda yazılı şartlarıma uyması gerekir: 1- Beni dövmeyecek, 2- Beni bırakıp kaçmayacak,
Aylarca telefon çaldı. Ev, mektuplardan geçilmedi, kapının zili durmadı ama, sonuçta kadın hiçbirini beğenmedi ve kendine uygun erkek bulamadı. Bir gün kapı çaldı. Kadın kapıyı açtığında yerde paspasın üzerinde yatan, kolları ve bacakları olmayan bir adam gördü.
– “Kimsin ve burada ne yapıyorsun?”
– “Merhaba, artık aramanız gerekmiyor. Ben hayallerinizdeki erkeğim. Bakın kollarım yok sizi dövemem, bacaklarım yok istesem de kaçamam.”
*

EĞER bir gün ATM makinelerinden bir soyguncu tarafından para çekmeye zorlanırsanız
PIN kodunuzu ters girmeniz halinde makine parayı veriyor, ancak bu arada polisi de çağırıyor.
Bu konuyu çok nadir kişi bildiği için mümkün olduğunca çok kişiye bildirelim.” İmza: T.C. Merkez Bankası.
Uyarı gerçek… Ama işte yurdum insanı, bu yoldan hareket ederek bir fıkra üretmiş: Bizim Temel, gece yarısı acil para lazım olunca evine en yakın bir bankanın ATM’sine gider. Tam kartını soktuğunda arkasında bir gölge hisseder. Dönüp bakınca ne görsün?.. Eli bıçaklı, hırpani kılıklı bir adam…
“Bütün parayı çek ve bana ver” der.
Temel’in hemen aklına arkadaşından aldığı meyl gelir ve içinden kıs-kıs güler… Hemen PİN numarasını tersten girerek bütün parasını çekip hırpaniye verir ve başlar sırıtmaya…
Hırpani gözden kaybolur. Ne bir polis gelir ne de bir zabıta… En sonunda Temel karakola giderek polislere durumu anlatır. Komiser de Temel’e, “Peki, PİN numaran kaçtı?” diye sorar. Temel cevaplar: “2222”

* * *

TÜRK kadınının görevleri:

Birinci vazifen bulaşık, çamaşır ve kocana sahip çıkmaktır. Mevcudiyetinin yegane temeli budur. Kocan en kıymetli hazinendir. Seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek kaynanan ve görümcelerin olabilir.
Bir gün evliliğini kurtarmak mecburiyetine düşersen vazifeye atılmak için bulaşık ve çamaşırı düşünmeyeceksin. Evliliğine tecavüz etmek isteyen kaynanan, görümcelerin ve hayatta emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Hayatta kılıbık kocan zor bir ihtimal olsa da başka bir bayana göz dikmiş; aileniz fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.
Ey asil Türk kadını! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen yuvanı kurtarmaktır. Anasının kuzusu olan kocanı adam etmek senin elindedir. İhtiyaç duyduğun merdane dolabın sol üst köşesinde saklıdır!

> Yeni Meram >Yazarlar > “Pazar”lık
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.