YAZARLAR

29 Kasım tarihli kaleme aldığım Patates Ekicilerinin Sesini Duyan Var mı?

başlıklı yazımda;

“Bu yıl Eylül ayı sonlarına doğru başlayan ve mevsim normallerinin üzerinde olan yağışlar sebebi ile çiftçilerimiz patates hasadını gerçekleştiremedi. Edindiğim bilgiye göre hasadı yapılamayan patateslerin yüzde 80’i tarlada çürüdü.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nden ve Ziraat Bankası’ndan kişi başına 20 bin lira ile 50 bin lira arasında kredi çekerek ekimi gerçekleştiren çiftçiler, hasadı yapıp patateslerini satarak, borç taksitlerini ödemeyi ve arta kalan para ile de ailesinin geçimini temin etmeyi düşünüyordu.

Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. 10’uncu ayda Ziraat Bankası’na ödemesi gereken kredi taksitlerini ödeyemeyen çiftçiler, patates ekiminden zarar ettikleri gibi bir de çektikleri kredi yüzünden haciz ile karşı karşıya kaldı.

İçinde bulundukları durumdan kurtulmanın çaresini arayan patates ekicileri toplu olarak Ziraat Odası’na müracaat etti. Çiftçiler, “Bizler borçlarımızın kaldırılmasını değil, sadece bir yıl ertelenmesini istiyoruz. Bu konuda yetkilileri göreve çağırıyoruz” diyerek yetkilileri ve siyasileri göreve çağırdılar.

SAHİPSİZ KALDILAR

Gelişmeler üzerine Seydişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü bir rapor hazırladı. Ziraat Odası’na gönderdiği 28.11.2011 tarih ve 2399 sayılı raporda;

“İlçemizde 2011 yılında patates ekimi yapmış olan ve hasat zamanında oluşan yağışlar sebebi ile verim kaybına uğradığını beyan eden çiftçilerimizin; Ziraat Odası kanalı ile yaptıkları müracaat sonucu müracaatçılara ait araziler 24-25 Kasım 2011 tarihlerinde incelenmiş olup inceleme tarihi itibari ile arazilerin büyük bölümünde toprak işlemesi yapılarak yerine hububat ekimi yapılması, diğer bölümlerinde ise inceleme tarihi itibari ile doğal çürümeler nedeni ile verim kaybını tespit edebilmek mümkün olmamıştır” diyerek patates ekicilerinin derdine çare olmadı.

İŞ İŞTEN GEÇİNCE!

Çiftçiler Eylül ayı sonunda patates hasadını mevsim normallerinin üzerinde meydana gelen yağış sebebi ile yapamadı. Yani doğal bir afet yaşandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü raporu 24-25 Kasım tarihinde yazdı. Yani iş işten geçince hasat tarihinden iki ay sonra.

Müdürlük raporunda, arazilerin büyük bölümünde toprak işlemesi yapılarak yerine hububat ekimi yapılması, diğer bölümlerinde ise inceleme tarihi itibari ile doğal çürümeler nedeni ile verim kaybını tespit edebilmek mümkün olmamıştır” dedi.

Çiftçi zaten yeterince mağdur olmuş bir de gelecek yıl için toprağını hazırlamasın mı? Böyle bir anlayış olabilir mi?

SAHİPSİZ KALDILAR

Doğal afetlerde zarar gören vatandaşlarının borçlarının silinmesi ve kredilerinin ertelenmesi Bakanlar Kurulu kararına bağlı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’nden gelen raporlara göre Bakanlar Kurulu 21 Aralık 2011 tarih ve 28149 sayılı kararı Resmi Gazete’de;

“15.09.2011 ve 20.10.2001 tarihleri arasında Antalya, Aydın, Hatay, Denizli, Manisa, Muğla ve Rize illerinde meydana gelen sel, fırtına, heyelan, aşırı yağış dolu ve hortum afetleri ile, 4.11.2011-14.11.2011 tarihleri arasında Kayseri, Muş, Nevşehir ve Niğde illerinde meydana gelen don afetine maruz kalan ve söz konusu afetler sebebi ile ekilişleri ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören çiftçi kayıt sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticileri, kamu kurum ve kuruluşları hariç T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine” diyerek

Konya, dolayısı ile Seydişehir’i kapsam dışında tutu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü mü? Yoksa siyasiler mi sorumlu?

Sizin anlayacağınız, Patates Ekicilerinin sesini duyan olmadı!

> Yeni Meram >Yazarlar > Patates ekicilerinin sesini duyan olmadı!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.