YAZARLAR

■ Doğa bizi hiç bir zaman aldatmaz, bizi aldatan daima kendimizdir.

***

Konya, bir bakıma dinlenme içerikli park zenginidir. Büyükşehir ve ilçe belediyelerin

konuya ilişkin çabaları övgüye değerdir. Kısa süre önce, mini Silifke dinlencesine otobüsle gittim. Otogardan kent dışına çıkıncaya dek Karatay sınırları içinde öylesine parkların yhakı9nından ya da uzağından geçti ki..Park haberlerini sadece gazetelerden izledim, Selçuklu ve meram’da da aynıyla vakidir. Bu arada hemen ifade etmeyelim ki dinlence içerikli park yapmak önemli, ancak sonrasında onlara bakmak daha önemlidir. İçiçe ve dış dışa yaşadığım için örnek oluştursun diye kenttin ortasında

Nene Hatun Parkından söz edeceğim.Parkta ne ararsanız var:

Başıboş köpekler serbestçe dolaşır, adeta tur atarlar, takla da atarlar

Semirmiş kediler, sabah sabah yem için parka inen güvercinleri, hatta minik serçeleri kaparlar, herkesin şaşkın bakışları arasında ham hum edip yutarlar.

Hayvan severler neredesiz ya da bunu şöyle okumak da olanaklıdır;

İlgililer neredesiniz?

Sabah namazından sonra, yürüyüş için Konya’da olduğum günlerde Nene Hatun Parkına giderim. Çektiğim fotoğraf şudur;

Köpekler, kediler, poşetler, ayçiçeği kabukları, şişeler , mavi kapaklar. Kirlilik rezalet ve diz boyudur.

Ülke geleninde enflasyon düşüyor ancak Nene Hatunda fiyatlar yükseliş trendinde olduğu için patlama var. Fiyat denetimi var mı yok mu bilmiyorum.

İlgililer nerdesiniz diyoruz ancak faturayı onlara kesmek kolaycılıktır. Aslında çağrı yapmak istediğimiz kalabalıklar var;

Bilinçli, çevresi insanlar neredesiniz?

Parkta düzenli olan iki fotoğraf var;

Yürüyüş yapan bayanlar ve baylar!

Sulama işlevini yürüten görevliler. İkisi de saat tik- taklığında düzen içindeler. Her ne kadar yayalar için düzenlenen yürüyüş parkuru motosiklet- bisikletlerin saldırısına uğrasak da. Yasak levhaları konsa da, diğer yaya kaldırımlar da bu denli umursamazların egemenliği altında sür-git devam edip gidiyor. Her yaya kaldırımın baş ve sonuna güvenlik görevlisi koymak olanaklı değildir. Bu bizim insanlarımızın ayıbıdır. Uyarı niteliğinde iki kelam etseniz hakarete ya da fiili saldırılara bile uğramanız olasıdır.

Konya’nın yeşil alanlara gereksimi var ve bu olgu da giderek büyüyor. Yeşil alanlar kadar bunların bakımları da önemlidir. Yeşil alanları çöp deposuna dönüştüren yine bizim bilinçten yoksun insanlarımız değil midir?

Bir zamanlar Ülkenin en temiz kenti gösterilen Konya, acaba bu kimliğinden uzaklaşıp ekmek kırıntısı, poşet, şişe, çekirdek vb. mezarlığına mı dönüşüyor?

Nene Hatun bir örnektir. Diğer Parklar hakkında bilgim yok. Ancak ne var ki Konya artık “çok temiz kent” değil ya da “temizlik” eskisi kadar dikkate alınmıyor.

Ufak ihmallerin çoğu kez büyük sorunlara davetiye çıkaracağı gözden ırak tutulmamalı.

Temizlik dedim de bir satırbaşı açalım;

■ Akan su yosun tutmaz
■ Su akmayınca durulmaz
■ Temiz avlu evin süsüdür

■ Pire itte, bit yiğitte bulunur.

■ Güneş giren eve doktor girmez.

■Temiz bir çevre istiyorsan, önce kendi kapının önünü süpür.

■ Temizlik imandandır.

■ Aslan yattığı yerden belli olur.
■ Evini temiz tut misafir gelebilir kendini temiz tut Azrail gelebilir

BİR DAMLA:

Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse;
Micheangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı ya da Shakespeare’in şiir yaptığı gibi süpürün…
O kadar güzel süpürülsün ki herkes durup “Burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş” desin.

> Yeni Meram >Yazarlar > PARKLARDA NE VAR, NE YOK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.