Torku Jelifest

‘Parayı Koyacak Yer Bulamıyorlar’

  • Giriş Tarihi: 18.04.2013 16:30
  • Güncelleme Tarihi: 22:57
‘Parayı Koyacak Yer Bulamıyorlar’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, özel sektör şeker fabrikalarının parayı koyacak yer bulamadığını belirterek, “27 fabrikanın özelleştirilmesinin tamamlanmaması şekerin fiyatının yüksek olmasına yol açıyor” dedi.

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri ile Bakanlıkta düzenlenen sohbet toplantısında bir araya geldi.

Bakan Nihat Ergün, nişasta bazlı şeker üretimi konusundaki artışa yönelik tepkilerin hatırlatılması üzerine de pancardan üretilen şekerle nişasta bazlı şeker arasında, şeker olarak çok önemli bir fark olmadığını söyledi. Aradaki farkın, maliyette olduğuna dikkati çeken Ergün, “Peki biz niçin nişasta bazlı şekeri sınırlı tutuyoruz? Kanunda yüzde 10’la sınırlıydı, Bakanlar Kuruluna da bunu yüzde 15’e kadar çıkarma yetkisi verilmişti. İçecek sektörü her yıl talepte bulunuyor. Bakanlar Kuruluna da her sene bunu çıkarma kararnamesi gönderiyoruz biz. Böylece yüzde 10’luk sınır, yüzde 15’e zaten çıkmış oluyor. Biz de ‘İkide bir bunu Bakanlar Kuruluna artış için götürmeyelim, biz bunu kanunla, yüzde 15’le sınırlayalım. Yani yüzde 15’den fazla nişasta bazlı şeker üretimi, Türkiye’de iç piyasaya verilecek şekilde olmayacak. Niye? Çünkü bizim ana şeker üretimimiz pancardan. Pancar çiftçisi var. Bu çiftiyi alternatif ürünlere yöneltmediğimiz sürece bundan vazgeçmemiz söz konusu değil” dedi.

ÖZELLEŞTİRİLMEYİ

BEKLEYEN FABRİKALAR

Şeker maliyetlerine de değinen Bakan Ergün, “Türkiye’de hala 27 tane özelleştirmeyi bekleyen şeker fabrikası var. Bu 27 şeker fabrikasının maliyetleri, Türkiye’de şeker fiyatlarının iki katına mal edilmesine neden oluyor. Bazı fabrikalar 1 hafta, bazıları 10 gün, bazıları 1 ay çalışıyor ama nihayetinde orada harcamalar 12 ay üzerinden yapılıyor ve şekerin maliyeti ona göre hesaplanıyor. Özel sektör şeker fabrikaları da şekeri piyasaya satarken, bu maliyetleri baz alarak fiyatlandırıyorlar ve parayı koyacak yer bulamıyorlar. Acayip para kazanıyorlar, bildiğiniz gibi değil. Özel sektör şeker fabrikaları parayı koyacak yer bulamıyorlar. Yoksa mevcut şekeri Türkiye’de yarı fiyatına tüketmemiz mümkün ama bu 27 fabrikanın özelleştirilmesi tamamlanmadığı için yüksek maliyetlerle üretilen şeker, Türkiye’de şekerin fiyatının yüksek olmasına yol açıyor” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Parayı Koyacak Yer Bulamıyorlar’
HABER YORUMLARI