YAZARLAR

■ Akıllı bir kimse, hiçbir zaman özür dilemek zorunda kalmaz.

Özür konusu, şu günlerde ülkemizin gündeminden hiç düşmemektedir. Özellikle Uludere olaylarından bu yana da sıkça telaffuz edilmektedir.

Ünlü düşünür Sigmund Freud diyor ki;

“Özür dilemek, haksız olduğunuz, karşı tarafın haklı olduğu anlamına gelmez. Karşınızdaki insana verdiğiniz değerin egonuzdan yüksek olduğunu ifade eder.”

Ne var ki, hata varsa özür de dilenmelidir. Bu bağlamda özür dilemek bir erdemdir.

Özür dilemenin bizim kültürümüzde, edebiyat, sanat ve folklorumuzda da ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Rüyada görülen “özür dilemek” hatalı yol ve yöntemlerden uzak durmaya, fazilet ve meziyete, saygı ve saygınlığa erişmeye dönük bir işaret sayılır. Bu arada “rüyada özür dilemek” kavga ettiğiniz bir kişiyle barışılacağı yorumu da yapılmaktadır.

Özür dilemenin öz olarak tanımı; yapılan hatalar karşısında affedilme isteği taşımaktır.

1. yaptığı bir yanlıştan ötürü affedilmesini istemek. 2. özrünü ileri sürerek yapılması kendinden istenen işi yapmamak, bundan bağışlanmasını istemek. özür dilerim, ben o kovayı taşıyamayacağım.

Türkçe Sözlükte: özrünü ileri sürerek işi yapmayı istememek, bir işten dolayı bağışlanmasını yapılan bir yanlıştan ötürü bağışlanmasını istemektir.

Özür dilemenin İngilizcesi: V. apologize, ask pardon, make amends, make an excuse, offer an excuse interj. sorry, excuse me!, i beg your pardon.

Almanca özür dilemek; Absagen

Fransızca özür dilemek; demander pardon à, faire des excuse, s’excus

■ Bilen için erdem, bilmeyene zayıflık, anlamayana ezgi, umarsıza arsızlıkdır…..

■ Özür dilemek, birine karşı kırıcı davranışlarda bulunulduğunda, affedilmek için yapılması gereken bir davranış ve nezaket kuralıdır…

■ Yaptığı hatayı anlayıp özür dilemek de büyük bir erdemdir. İçtenlikle dilenen bir özür o insandaki erdemin göstergesidir. Özürle kapılar açılır hoşgörü ve anlayış ortamında sorunların çözümü kolaylaşır.

■”Özür dilerim.” bu söz doğru ve gerektiği yerde kullanılıyorsa anlamı büyüktür ve değerlidir. Fakat sıkça yapılan hatalar ve sık dilenen özürlerin anlamı ve değeri kalmaz. Hataları sürekli yap yap sonra bu defa da affet demek! Bu karşı tarafın iyi niyetini suistimal ediyorsunuz demektir.

■ Özür dilemek küçültmez, aksine dileyen kişinin gözünde yüceltir. İnsanlar arasında soğukluğu sona erdirir. Sorunları çözer. Daha kolay aşılmasını sağlar. İş işten geçtiğinde özürde dileseniz faydası olmaz…

Zenginin biri, fukaraya bir iş önermiş:
-Şu geçen adamı görüyor musun, ense kulak yerinde. Arkadan ensesine bir tokat at, adam ne oluyor diye dönünce, özür dile, yanlışlık oldu de, gel al paranı!
Bir süre sonra ense kulak yerinde adam yolun altında görülmüş, zengin, fukarayı yine göndermiş, tokadı atınca, özür dilemiş, dönüp gelmiş, parayı almış…
Üçüncü kez aynı teklif yapılınca koşup adamdan özür dilemiş;
– Sende bu ense, bende bu züğürtlük, bu herifte bu para oldukça sen daha çok tokat yersin ensene, ben de özür dilerim.

■ Özür, yalandan daha korkunç, daha kötüdür; üstü örtülmüş bir yalandır çünkü.

YAZICI VE KARADAŞ

AİLELERİNİN MUTLULUĞU

Sevgili ve aziz dostum duayen gazeteci Cihat Yazıcı’nın biricik kızları Sevcan ile yöremizin seçkin ailelerinden Selim Karadaş’ın oğlu Hasan Karadaş, dün görkemli bir tören ve düğün yemeği ile dünya evine girdi. Yazıcı ve Karadaş ailelerini içtenlikle kutlar, eşim ve ben gençlere ömür boyu mutluluklar dileriz.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÖZÜR DİLEMEK…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.