YAZARLAR

Müslüman kardeşinin özrünü kabul etmemek günahtır. Özrü Kabul etmeyen, özür dileyenin günahını yüklenmiş olur.

***

Bir yazımızda, “özür dileme” özürlüsü bir toplum olduğumuza vurgu yapmış, özür dilemenin uluslararası boyutu ve sonuçlarını örnekleriyle dile getirmiştik.

Her insan hata yapabilir. Önemli olan hata yaptığını anlamak ve sonucuna katlanma yüceliğini gösterebilmektir. Buna karşın

“Asla özür dileyemem!” gibi bir direnişinde bulunmak zayıflık göstergesidir. Bu bağlamda

özür dileyebilmek; kendini aşma ve egoya takılmama anlamına gelir. Bireyin egosuna saplanıp kalması, bir tür yerinde durması ve ilerleyememesidir. Bu bakış açısı ile özür dileme davranışı zayıflık olmadığı gibi bireyin başarısı ve kalitesinin göstergesidir. Her hata karşısında özür dilenebilmeli ve sergilenen hata düzeltilmeye çalışılmalıdır. Günlük yaşamda sıkça birlikte olduğumuz insanlara karşı ise daha duyarlı davranmalıdır. Aile içinde birey için en yakın olması gereken kişi eşidir. Kişioğlu eşiyle bir dizi sorunlar yaşayabilir. Kadın ve erkek koşullar uygunsa özür dilemekten çekinmemesi gerekir. Özür dileyebilme evliliğin sağlıklı seyri bağlamında bireyin hem kendisi ve de eşi için önemlidir. Huzursuz aile ortamında iki taraf da mutsuz olacaktır. Bu açıdan değerlendirildiğinde özür dileyebilen insan huzurunu da korumuş olur.

Sonuç olarak ortada bir hata varsa ve bu açıdan size ait bir hata ise özür dileyebilmek yüceliğini gösterebilmelisiniz. “Ya özrümü kabul etmezse” diye düşünmeyin. Önemli olan karşılık beklemeden özür dileyebilmektir. Ayrıca özür bir yalvarma değildir. Her hata karşısında özür dilenebilmeli; özür sonunda bunun kullanmasına da izin verilmemelidir.

***

Konu özür dileme olunca geçmişten, İslam tarihinden bir olayı yansıtmak istiyorum. Bir örnek oluşturması bakımından aynı zamanda

“hisse” nitelikli olayın dört kahramanı var;

Hz. Muhammed, Hz. Ömer, Hz. Ebu Bekir ve Hz. Sıdık…

Hz. Ebu Bekir’le Hz. Ömer bir konuyu konuşuyorlardı. Hz. Ebu Bekir Hz. Ömer’e biraz sert davrandı. Pişman oldu, özür diledi. O ise kabul etmedi, oradan ayrılıp evine gitti.
Hz. Ebu Bekir anladı ki Hz. Ömer kendisini özür dilemesine karşın affetmedi. Üzüntüyle Hz. Peygamberin huzurlarına geldi. Resulü Ekrem onu üzüntülü görünce sordu;

“Ya Ebu Bekir! Ne için üzgünsün?”
Olayı anlattı ve arkasından da ağladı.
Hz. Ömer de Hz. Ebu Bekir’in özrünü kabul etmediğine pişman olmuş, çok da üzülmüştü. Tövbe edip Hz. Peygamber’in huzuruna geldi. Gördü ki bir tarafında Hz. Ebu Bekir, bir tarafında ise Hz. Ebüdder oturuyor. O da bir yere çöktü; başını öne eğdi.

Efendimiz onlara baktı; buyurdular ki:
“Hak Teâlâ beni size peygamber gönderdi, inanmadınız. Ebu Bekir inanıp bana canıyla, malıyla yardım etti. Niçin bu arkadaşımı üzersiniz. Bilmez misiniz ki Ebu Bekir’e saygı bana saydır. Onun hatırını gözetmek, benim hatırımı gözetmektir.”
Hz. Ömer kalkıp Hz. Sıddık’ın yanına geldi. Hz. Ebu Bekir de aynı harekette bulundu sonra birbirlerine sarılıp kucaklaştılar, karşılıklı özürler dilediler.

Özür dilemek üzere gelen din kardeşiniz niyetinde içtenlikli olmasa da özrünü kabul ediniz.
Din kardeşinin özrünü kabul etmeyen, Kevser havuzundan içemez.

Özür dilemek: Bir kişinin kusurunun hoş görülmesini istemesidir. Özür dilemek, pişman olmuşluğun göstergesidir. Özür dilemek, erdemliliktir, tıpkı Hz. Adem ve Hz. Havva’nın yaptığı gibi. Özür dilemek, yıkılanı yapmaktır. çalışmasıdır. Özür dilemek başkasına olduğu kadar kendimize de iyiliktir. Hatadan dönüp seven ve sevilen olmak ya hatada ısrar edip sevmekten ve sevilmekten yoksun kalmak!

BİR DAMLA:
Müslüman’ın özrünü reddetmek mekruhtur. Özrü kabul etmek ve kusurları affetmek, Allahü Teâlânın sıfatlarındadır.

Allahü teâlâ özür dileyenin özrünü kabul eder.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÖZRÜ KABUL ETMEK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.