YAZARLAR

***

“YAŞLANARAK değil yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.”

***

HATALARIMIZ!

Geçen hafta Taksim Meydanı’nda bir gösteri yapılmıştı. Pankartlarda, “Hepiniz Ermenisiniz. Hepiniz piçsiniz” yazıyordu. Bu görüntüleri TV kanalları canlı vermiş, gazeteler yayınlamıştı. Ben de bu açıdan yola çıkmıştım. Yanlışlık yapmışım, sağolsun Editörümüz, “Hepiniz pi…siniz” diye düzeltmiş!

Geçmişte de de “Sterlize haberler”im vardı. Editörümüz yine düzeltmiş: “Sterilize haberler.” doğrudur, sözlükte “Sterilize”dir, ancak cümle içerisinde “Sterlize” yazılır. “Burunum” yerine “Burnum”, “Boyunum” yerine “Boynum” , “Karınım” yerine “Karnım” gibi…

Ders verme gibi kompleksim yok. Fakat bir gazeteyi göz ucuyla irdelesem en az 30-40 cevher bulacağıma güvenirim. Haberlerinde; olayın yerini, nasıllığını, zamanını, nedenini, kişilerini atlayarak gazlayanlar görürüm! “İlgi ve alakalarına”, “İstek ve arzularına”, “Gayret ve çabalarına” diyenler de var. “Örneğin-Mesela”, “Müsabaka” tarihe karışmıştır; “Maç” var, “Karşılaşma” var, “Yarışma” var. “de”leri, “da”ları ayıramayanlar da. Hatta “Bu nedenle” yerine “Bu sebepden dolayıdır” diyen mebuslarımız bile var.

Nice inciler var da, üstüme vazife değil… Okurlarım genellikle 18-45 yaş arasıdır. Eğitim düzeylerini dikkate alarak yazarım. “Yazı yazmış olmak için yazmak” ise ayrı bir hüner gerektirir!

Sonuçta en doğrusunu Atalarımız söylemiş:

Boynuz kulağı geçermiş.”

Bilememişim, öğrenecek çok şey varmış.

***

HAVANDA SU DÖVMEK

MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı, Bakan Cevdet Yılmaz’a sormuş: 1-“Bakanlığınızca belirlenen projeler, Sosyal Destek Programı kapsamında desteklenmektedir. Programa GAP ve DAP illerine; Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş eklenerek 30 ilde uygulanır hale gelinmiştir.

Konya’nın SODES kapsamına alınmaması haksızlık olduğu gibi, AKP’nin Konya’ya karşı duymazlığının örneğidir. Nüfusta 4’üncülükten 7’nciliğe düşen; ilçe, belde ve köyleri boşalan Konya’nın; yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sorunları artmaktadır.

2-Konya neden SODES’e alınmamıştır? Kriterleriniz nelerdir? Konya’nın hangi kriterler itibariyle eksiği ya da fazlası bulunmaktadır ve SODES’e alınacak mıdır?”

Konyalı AKP’li milletvekillerimiz “etliye-sütlüye” karışmamaktadır. CH’li Atilla Kart ile MHP’li

Mustafa Kalaycı’nın önergelerine olumlu tek bir cevap verilmemiştir.

“Havanda su…” devam edecektir.

***

ÜNİVERSİTE…

Cumhuriyet, İstiklal, Hürriyet, İnönü.

Ordu’nun Aybastı İlçesi’nin Belediye Meclisi kararıyla bu isimler değiştirilmiş. Pekii, gerekçeleri neymiş?.. Halk bu isimlere alışamamış talepler halktan gelmiş.

Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, “Kararı oybirliğiyle aldık. DSP’liler de var, bir tek muhalif çıkmadı” demiş. Belediye eski Başkanı DSP’li Fehmi Küpçük ise, “Bunlar bizim toplumsal en büyük değerlerimiz. Halktan talep olduğunu düşünmüyorum. Kararlar ideolojik” diye cevap vermiş.

Aybastı Meclisi 8’i AKP’li, 3’ü DSP’li, 11 üyeli.

İstiklal Caddesi “Hükümet”, Hürriyet Caddesi “Gölköy”, ikiye bölünen Cumhuriyet Bulvarı’nın bir tarafın adı “Fatsa” diğer tarafın adı “Reşadiye” ve İnönü Caddesi’nin adı “Lise Caddesi” olmuş.

Aynayı kendimize çevirelim:

“KONYA ÜNİVERSİTESİ”nin adı “Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi”… AKP Konya milletvekillerinin imzalarının bulunduğu önergeyle… Önergenin sahibi ise AKP’li Kayserili Salih Kapusuz.

Ve AKP yine ofansif… Konya’da yüzde 4.5’luk Saadet’in oylarını tıraşlıyor, SP ise su altındaki bu tuzağa düşüyor… “Teşbihte hata olmaz” derler.

Görülüyor ki, iki cambaz bir ipte oynuyor!

Hangisi karlı çıkar, şimdiden bilinemiyor.

Ancak, duyduğum en güzel haber şuydu:

“CHP’li Atilla Kart, Selçuk Üniversitesi’nin 3 fakültesinin Konya Üniversitesi’ne bağlanmasının iptali için Danıştay’a dava açtı.”

Şimdi bekle bakalım hizmetlerine, kişiliğine, saygınlığına onur duyduğumuz rahmetli Necmettin Erbakan’ımızın Üniversitesi!.. Eğer Erbakan’a gerçekten saygı duyuyor idiyseler “Teknik Üniversitemizi” zamanında kaybettirmezlerdi. Çünkü, kaybettirenler yine AKP’lilerdi…

> Yeni Meram >Yazarlar > Özetle, Üniversite
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.