YAZARLAR

ÖZEL ŞEHİR KOLEJİ’NDEN, EĞİTİM ORDUSUNA ÖRNEK UYGULAMA-Ümit Sürmeli-Yeni Meram Gazetesi

Okullar adam olma yeridir. Okullar insan olma yeridir. Okullar, toplumu geriye değil daima ileriye götürecek insan yetiştirme yeridir. Okullar önce eğitim yeridir.

Her diplomalı kişi ve kişiler, adam gibi adam olsalardı, bugün çektiklerimizi, çevre talanını, hayvana işkenceyi, kız ve erkek çocuklarına tacizi, kadına ve çocuğa şiddeti, vatan hediye eden, özgürlüğümüzü veren, Türk olduğumuzu hatırlatan, Fransız’ı, İtalyan’ı, İngiliz’i, Yunan’ı yurt topraklarından atan, Ermeni Devleti’ni kurdurma hayalini, Kürt Devleti’ni kurma hayalini çöpe attıran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturmaya çalışan, yapılan tüm devrimlere kafa tutup, Arap uşaklığına soyunan onlarca kişi yetişmezdi.

Okullar, bir ülkenin ileriye gitmesini ve çağdaş dünyada sözü geçecek nesiller yetişmesini sağlayan bir lokomotifidir.

Her okul önce sevgiyi vermek zorundadır. Bu sevgi ve saygı ancak okullarda kazandırılır. Atatürk, kız çocuklarının mutlaka toplumda yer almasını, meslek sahibi olup, eğitilmelerini istedi ve bunu çok kısa sürede gerçekleştirdi. Anne hem erkek hem de kız çocuğunu yetiştirir. Öyleyse önce anneler ve kızlar eğitilecekti. Ailesinden ilk eğitimi bilinçli bir anneden alan çocuklar, okullarda bunu pekiştirir.

Önce sevgi dedik. Yaratanı sevmeyi öğreteceğiz ki onun yarattığı; insana, bitkiye, ormana, toprağa ve hayvana sahip çıkarak zarar vermemeyi, korumayı, işte bu çatı altında, aynı bilinçle eğitilmiş eğitim ordusundan çocuklarımıza aktaracağız.

İşte, Şehir Koleji’nin eğitim kadrosu bire bir uygulayarak, öğrencilerini yönlendirerek ilk adımı attı.

Öykü oldukça acıklı.

Bu öyküde sahip çıkması gereken bir kurumun duyarsızlığını ve kulaklarını, yüreğini merhamet ve vicdana nasıl kapattığını da öğreneceksiniz.

Tam 25 tane Sibirya Kurdu ile yalnız başına yaşayan ve onlarla mutlu olan, insanlardan görmediğini onlarda bulan A.A adlı bir beyefendinin kader kurbanı oluşu, bu 25 Sibirya Kurdunu sahipsiz ve bir başına bıraktı. Daha önce her zaman veteriner hekim olmanın sorumluluğunu taşıyan Sayın Sami   Akıncılar, Selçuklu Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’ın izni ile 25 kafesli bir yer yaptırıp,  sahiplerinin sığınacağı, merhametli bir vatandaşın izin verdiği bir de ev bularak açıkta kalmalarını önlemişti. Burada derneğin de yardımı ile bu canlara bakıyordu sahipleri. Hele adı ‘KRAL olan bir can vardı ki sahibiyle evde kalıyor ve ona can yoldaşı oluyordu.

Talihsizlik onları vurdu. Yalnız ve aç kaldılar. Sahipleri, Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği’ne emanet etmişti onları gözyaşları ile bir başlarına bırakıp giderken. Dernek çaresiz, yalvara yalvara Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Sefa Köy Barınağı’na aldırdı. Barınak sorumlusu Veteriner Hekim barınak hastalığı olduğunu ve aşısız olduklarını bildiği halde, karma aşı yapmadığı için 6 tanesi 10 gün içinde KRAL ise sahibinden ve evinden ayrı kaldığı için 4 gün boyunca ayrı kafese bile konmasına rağmen intihar etti. Yemedi, içmedi ve ölümü kabullendi. Dernek olarak hepsinin birer birer ölmesini kabullenemedik ve ısrarla hepsinin karma, parazit, kuduz aşılarını yaptırarak, Selçuklu veteriner hekimi ve Selçuklu Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’ın katkıları ile yeniden kafeslerine yani evlerine taşıttık. Sahiplerinin komşusu olan, Ahmet Gök adlı vatandaş, bakımlarını üstlendi ama yemek sıkıntısı başladı. Kolay değildi 17 köpeğe yemek bulmak! İşte mucize gerçekleşti ve Şehir Koleji’nin doğa sevgisi ile yoğrulmuş öğretim kadrosundan Sayın Oğuz Hamiş öğretmenim bizi aradı. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü için etkinlik düzenleyeceklerini belirtti. Biz de onlara 17 Sibirya Kurdunun durumunu anlatarak yardım etmelerini istedik. Bulundukları yere giderek durumlarını gören gerçek eğitimci, doğasever, sözde değil, özde inançlı olan bu okulun eğitim kadrosu hemen okullarındaki yemekhaneyi devreye soktular. Bir ajansla anlaşarak, yemekhanedeki yemek artıklarının toplandığı kaplara, ‘Yemeğimi pembe patilerle paylaşıyorum’ gibi pek çok slogan yazarak, çöp yerine artan yemekleri bu kaplarda toplattılar. Sibirya Kurtlarını önce gönüllü 4 öğrenci ile ziyaret ederek elleri ile besleyip, sularını verip, okullarına döndüler.

Bu uygulamadan sonra 4 istekli öğrenci sayısı 50’ye ulaştı ve hepsi sıra ile bu işin düzenlenmesine sahip çıktılar.

Şehir Koleji’nin ‘Öğretmenler Günü’ nedeniyle düzenledikleri törende, 23 Kasım 2018 Cuma günü dernek olarak plaket sunduk ve böylesine uygulamalı, gönüllülük esasına dayanan eğitim programına destek veren bir okulun yönetim kuruluna, genel koordinatörüne, öğretmen kadrosuna, son derece bilinçli ve sadece vatansever değil, ülkesine, bayrağına, hepimizin Başöğretmeni Atatürk’ümüze sahip çıktıklarını gözlerim yaşararak izlediğim. Öğrencilerine takdirlerimizi, şükranlarımızı, sevgilerimizi ilettik.

İşte onlar Konya’da bir mum yaktılar. Dileğimiz, diğer eğitim kurumlarının da kış aylarında sokaklarda aç gezen, susuz gezen, kedilere, köpeklere ve hayatımızın müzisyenleri, hiç susmamaları gereken güzelim kuşlarımıza sahip çıkmalarıdır.

Hep birlikte bu mumları çoğaltalım. 500 mumla tüm Konya sokaklarını aydınlatalım. Aç gezenleri, açlıktan ölenleri, susuzluktan ölenleri kurtaralım. Beslenme odakları bomboş. Seçilme peşinde koşanların, bu odakların çirkin durumu ile hiç ilgilenmedikleri, umursamadıkları şu günlerde, bu odakların, gönül kapıları açık insanlarca doldurulması ve bu canlar için taze su, taze aş konulması, Tanrı emaneti bu canlara sahip çıkılması, hepimiz için bir borçtur.

Dileğimiz, ayda 3 paket mamayı bu canlara çok gören, göndermeyen, ama depolarından mamaları çaldıran, (Buna İlahi Adalet Deniyor) adına da belediyecilik denen ekibin bu sevgili öğrencilerimizden örnek alması.

Sağ olun Şehir Koleji öğretmen ve öğrencileri. İyi ki varsınız, iyi ki. Bu dünyalar güzeli badem gözlülerimize sahip çıktınız. Onların sevgi dolu bakışları hep içinizi ısıtacak.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÖZEL ŞEHİR KOLEJİ’NDEN, EĞİTİM ORDUSUNA ÖRNEK UYGULAMA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.