Torku Jelifest

Oynayanlar hükümlü, izleyenler hükümlü

  • Giriş Tarihi: 29.01.2015 13:01
  • Güncelleme Tarihi: 13:01
Oynayanlar hükümlü, izleyenler hükümlü

Bartın Kapalı Cezaevi’nde kalan ve hayatlarında hiç tiyatroya gitmeyen 21 hükümlü ‘Göçük’ isimli oyununu sahneledi.

Halk Eğitim Merkezi Usta öğreticisi aynı zamanda Cezaevi İnfaz Koruma Memuru Metin Akdeniz’in yazıp yönettiği ve 21 hükümlünün rol aldığı tiyatro oyunu ‘Göçük’ tutuklu ve hükümlüler tarafından izlendi. ‘Göçük’ adlı tiyatro oyunu 1992’de Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde meydana gelen grizu faciasında şehit olan 263 madenciye ithafen yazıldı. Oyun maden faciasında göçükte kalan madencilerin kurtuluş hikayesini anlatıyor. Yaklaşık 2,5 ay süren eğitimin ardından sahneye çıkan hükümlülerin performansı, izleyenlerden tam not aldı.

Oyunun yönetmeni Metin Akdeniz, “Oyunun hem yazarı hem yönetmeniyim. Oynayan 21 kişilik grubuz. Oynayan arkadaşlarımı hiç biri daha önce tiyatroyu seyretmeyen hükümlü ve tutuklulardan oluşmaktadır. Çok özveriyle çalıştılar. Oyun 1992’de Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde meydana gelen grizu faciasında şehit olan 263 madenciye ithafen yazılmış bir oyundur. Az komedi fazla dramla içerideki madenci arkadaşların kurtuluşunu anlatmaya çalışıyoruz. Oyuncuların ben hariç hepsi mahkumlardan oluşuyor. En az cezası olan 8-10 yıldan başlıyor. 2,5 ay oyuna hazırlandık. Çok özveriyle çalıştılar. Sadece sahnede değil odalarında da çalıştılar. Benim bir amacım da bu arkadaşları bırakmayacağım. Daha sonraki oyunlarda da kullanacağım. İleride tiyatro yönetmeni olabiliyorlar. Dışarı çıktıklarında ek bir kazanç elde edebilirler” dedi.

Bartın Kapalı Cezaevi’ tiyatro salonundaki sahnede hünerlerini sergileyen mahkumlar, tahliye olduktan sonra bu işi meslek haline getirmek istediklerini söyledi. Tiyatro oyununu, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Seyfullah Öselmiş, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sırımer, Cezaevi Müdürü Mustafa Dolunay, infaz koruma memurları ve mahkumlar tarafından izledi.> Yeni Meram >Kültür-Sanat > Oynayanlar hükümlü, izleyenler hükümlü
HABER YORUMLARI