Torku Jelifest

Otizmli çocukların karne heyecanı

  • Giriş Tarihi: 23.01.2015 14:29
  • Güncelleme Tarihi: 14:29
Otizmli çocukların karne heyecanı

Şişli’de 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının ilk dönemini tamamlayan otizmli 25 öğrenci, karne heyecanı yaşadı.

2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk dönemini tamamlayan Şişli Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’ndaki 25 öğrenci, bugün aldıkları karne ile 18 milyon öğrencinin heyecanlarına ortak oldu. Bugün karne alan öğrencilerden daha fazla mutlu olduğunu ifade eden Okul Müdürü Prof. Dr. Binyamin Birkan, “Bir yıl boyunca çok çalıştılar. İyi ilerlemeler oldu. Bazı çocuklarımız normal sınıflara gitti. Orada diğer akranlarıyla beraber becerilerini geliştirdi. Bazıları burada yoğun eğitime katıldılar ve başarılı oldular. Okul çağına gelmiş her çocuğun okula gitmek hakkı. Karne alma hakkı. Çocuğu olan her ailenin bu mutluluğu yaşamak çok doğal bir hakkı” dedi.

Türkiye genelinde 280 bin otizmli çocuğun olduğunu kaydeden Birkan, “Bunların sadece 7 bini okullara gidebiliyor. Biz istiyoruz ki her çocuk okula gidebilsin. Otizmli çocukların okula gidebilme oranı artsın ve her çocuk karne alsın. Bu okullarda eğitim kalitesinin artırılması konusunda devletten çok fazla beklentilerimiz var. Bu bir süreç, bir gecede olabilecek şeyler değil. Ama okulların hedefi daha iyi eğitim vermek. Her yerde otizmli çocukların gidebilecekleri okulların olması ve bu okullarda verilen eğitim kalitesinin artırılması, stratejilerin geliştirilmesi, hedeflerin belirlenmesini ve uygulanmasını istiyoruz ” şeklinde konuştu.

Otizmli çocukların özel eğitim gördüğü okulda çocuklar yarıyıl karnelerini alarak akranları ile birlikte hayata karışmak üzere bir adım daha atmış oldu. Şişli Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda tam zamanlı eğitimin yanı sıra 106 öğrencinin öğrenim gördüğü destek eğitim programı ile bireysel olarak seanslı eğitim almak isteyen otizmli çocuklara haftada 3 gün eğitim aldıkları bir program uygulanıyor. Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda yürütülen yoğun eğitim hizmeti başta ABD olmak üzere pek çok ülkede 50 yılı aşkın süredir otizmli çocukların topluma kazandırılmasında kullanılan bilimsel bir eğitim yöntemi kullanılıyor.> Yeni Meram >Türkiye > Otizmli çocukların karne heyecanı
HABER YORUMLARI