YAZARLAR

Osmanlı Devletindeki Deliler-Baha Durmaz-Yeni Meram Gazetesi

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Osmanlı Devletinde ‘deliler’ adı verilen kimseler vardı. Bu deli kavramı, devleti yöneten kişilerin akli manada bir problem çektiğini ifade etmemektedir. Osmanlı ordusunun en cesur adeta seçme birliğine deliler adı verilmiştir. Neden mi deliler denildi? Çünkü bu gözü kara askerler, savaş meydanında düşmana karşı ilk tokadı atan, yeri geldiği zaman ilk ölen askerlerdi. Öleceklerini bile bile canlarını ilk feda eden onlardı. Yaptıkları iş gerçekten tam bir delilikti.

Osmanlı Devleti kurulduğu tarihten yaklaşık XVIII.YY’a kadar yirmi milyon kilometre karelik bir toprağa hükmetmiş, bu dönemler arasında dünyanın süper gücü olmayı başarabilmişti. Bu başarıya ulaşmasında Osmanlı ordu teşkilatının kusursuz savaşması, ar-ge faaliyetlerinin muazzamlığı, ordu yapılandırılmasının eksiksiz düşünülmesi etkili olmuştur. Azaplar, akıncılar, yeniçeriler ve büyük çoğunluğu Anadolu’dan gelen tımar birliklerinin yanı sıra daha önce çok belirtilmeyen deli birlikleri harp alanında düşmanın hem motivasyonunu hem de gücünü tarumar etmiştir.

Deliler birliğini tarihsel süreçte 1444 yılındaki Varna savaşıyla görmemiz mümkün. Bir bölük olarak ortaya çıkan deliler zamanla daha da büyümüş ve ordunun, düşman ordusuna attığı şamar görevini üstlenmiştir. Her ordu biriminin farklı konsepte giyindikleri düşünüldüğünde, deli birliğinin hepsinden daha farklı bir tarzı olduğu söylenebilir. Tarihi vesikalarda bu ordunun, ayı postu, kurt kafası, devasa yırtıcı kuşların kanatlarını giyip/taktığı bilinmektedir. Savaş esnasında karşınıza gelen ihtişamlı, iri yapılı, uzaktan ne olduğu belli olmayan, canavarı andıran askerle savaşmak oldukça zor olsa gerek. Özellikle Avrupalılar bu korkunç kıyafetli askerleri görünce motivasyon olarak savaşa geride başlamaktaydılar. Akabinde yiğit bir savaşçı olan deliler, savaş esnasında sıkı bir Osmanlı tokadı eşliğinde adeta zafer nidalarını dünyanın bütün noktalarına duyurmaktaydılar. Bunun dışında Yeniçeri birliklerinin aksine, daha çok Hz. Ömer hakimiyeti ve inancının izleri görülmekteydi. Bu durumda aslında Osmanlı ordusunun etkili bir sentez görevini üstlenmesinin bir işareti olmalıdır. Osmanlı ordusunun yaşadığı derin sorunlar zamanla deliler birliğine de sirayet etmiş ve II.Mahmut döneminde ordu lağvedilmiştir. İsmi, cismi belli olmayan bu kahramanlarının ruhları şad olması dileğiyle.

Gelelim geçen hafta vizyona giren Deliler filmine. Film genel hatlarıyla başarılı bir yapım olmuş. Alt metinlerde her ne kadar Şamanizm vurguları da yapılsa karakterler, filmin teknik detayları ve savaş sahneleri bizi adeta bir Amerikan filmi izlercesine hayran bırakmıştır. Umarım bundan sonraki dönemlerde bu yapımların sayısı fazlalaşır ve Türk tarihine uygun konulu başarılı yapımlar ile iftihar ederiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > Osmanlı Devletindeki Deliler
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.