YAZARLAR

■ Ramazan Ayı dışında, Allah rızâsı için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesâfe kadar cehennemden uzaklaşır.
***

Ramazan geldi geçti ancak oruç tutma sonlanmış değil. Oruç genelde Ramazan’a özgü bir inanış ve geleneği yansıtıyor. Ne var ki, oruç ibadetini başka aylarda da yerine getirmek olanaklıdır.

Din bilginlerine göre her zaman oruç tutmanın sevabı vardır;

■ Oruç, cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır.

Dahası Şevval Ayı’nda tutulan orucun çok sevabı vardır;

■ Ramazan’dan sonra Şevval Ayı’nda da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.
■ Ramazan orucuyla Şevval’de de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.

■ Ramazan Ayı orucu on aya, Ramazan’dan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.

İslam dini yorumcuları söz konusu 6 orucun
bayramdan sonra hemen tutulmasının doğru, aralıklı tutmanın da caiz kaza oruçlarının, Pazartesi ve Perşembe günleri tutmanın daha iyi olduğunu ifade ediyorlar.
İslam’a ilişkin Bahr, Hindiyye, Kadıhan gibi yetkin yapıtlarda, oruç tutulan ayın ilk ve son günleri, Ramazan’a tesadüf ettiği kesin değilse, yani hilal görülerek değil de, takvime göre tutulmuşsa, o günler kuşkulu olur.
Her ay üç gün oruç tutanın da, bütün yıl oruç tutmuş gibi sayılacağı belirtiliyor. Burada farz olan Ramazan orucuyla nafile oruç kıyas edilmiyor. Bütün yıl oruç tutmuş olduğu değil, hükmen oruçlu gibi sayılacağı bildiriliyor.

***

Süfyanı Sevri anlatıyor;

■ Ben Mekke-i Mükerreme’de üç yıl oturdum. Mekkelilerden bir kimse her gün Harem-i Şerif’e gelir, tavaf eder, namaz kılar ve sonra bana selam verip giderdi. Ben bu kimse ile tanıştım. Bir gün o kimse beni yanına çağırdı ve dedi ki;

– Öldüğümde beni kendi elinle yıka, namazımı kıl ve defneyle. O gece beni terk etmeyip kabrimde gecele. Mükireyn sorgusu anında bana Tevhid’i telkin et!

Ben de o kimsenin istediklerini yapmayı kabul ettim. Bana emrettiğinin aynını yaptım. Kabrinde geceledim. O gece uyku ile uyanıklık arasında bir ses duydum;

-Ya Süfyan! Beni korumaya ve senin telkinine ihtiyaç kalmadı!

Sordum;

– Hangi nedenden bu lütfa eriştin?

Şu yanıtı verdi;

– Ramazan orucunu tutup Şevval’den altı gün daha eklemem nedeniyle.

O zaman ben uyandım. Yanımda kimseyi göremedim. Abdest aldım, namaz kıldım, uyudum ve böylece üç kez gördüm. Bildim ki bu Rahmanîdir, şeytandan değildir. O zaman da kabrin yanından ayrıldım ve dua ettim;

“Ya Rabbi! Beni Ramazan’ın orucuna ve Şevval’den altı gün orucuna muvaffak kıl”

Allahü Teala beni de muvaffak kıldı.
■ Ramazan’dan sonra en fazîletli oruç, Şaban Ayı’nda tutulan oruçtur.

■ Şaban’da üç gün oruç tutana, Hak Teâlâ, cennette bir yer hazırlar.

■ Oruçlunun duâsı reddolunmaz.


■ Her gecenin son üçte birinde, seher vakti, dünya semâsını rahmetiyle dolduran Allah-ü Teâlâ: “İstiğfâr eden yok mu, onu affedeyim, mağfiret edeyim. Duâ eden yok mu kabul edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duâsını kabûl edeyim” buyurur.

BİR DAMLA:

■ Ramazan-ı Şerif’te müminler, derecatına göre ayrı ayrı nurlara, feyizlere, mânevî sürurlara mazhar oluyorlar. Kalp ve ruh, akıl, sır gibi letâifin o mübarek ayda oruç vasıtasıyla çok terakkiyat ve tefeyyüzleri vardır. Midenin ağlamasına rağmen onlar masumane gülüyorlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > ORUÇ ÜSTÜNE!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.