Torku Jelifest

Oruç Sabrı ve Paylaşmayı Öğretiyor

  • Giriş Tarihi: 19.06.2015 2:00
  • Güncelleme Tarihi: 2:15
Oruç Sabrı ve Paylaşmayı Öğretiyor

Bereketiyle gelen on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif; birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin pekişmesine de vesile oluyor. Orucun, hem bedenlere hem de ruhlara tutturulması gerektiğini belirten Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, “oruç, insana sabrı, paylaşmayı öğretiyor. Bu ayda ihtiyaç sahipleri de unutulmamalı” dedi.

Ramazan-ı Şerif’in, İslam dininin yegane kutsal aylarından birisi olduğunu belirten Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, önemli birçok hadisenin bu ayda gerçekleştiğini söyledi. Ramazan ayının bir yönüyle Kuran ayı olduğunu ifade eden Küçük, “Peygamber Efendimizin Cebrail ile Kuran-ı Kerim’i karşılıklı okumaları bu ayda gerçekleşmiştir. Peygamber Efendimiz tarafından Teravih namazının Ramazan ayında kılınması emredilmiştir. Ramazan ayını değerli kılan çok önemli unsurlar var. Müslümanlar açısından bu derece önemli olunca Ramazan ayında büyükler için tavsiye edebileceğimiz en hassas noktaların birisi oruç. Oruç ibadet, Ramazan ayında farz kılınmıştır. Oruç tutmakla mükellef olan kişiler, sağlam ve sıhhatli bir oruç tutma noktasında hassasiyet göstermeli. Kuran-ı Kerim’i okumasını bilenler, imkanları ölçüsünde orijinal metninden okumalı. Orijinal metninden okuması bilmeyenler mealinden okumalı” dedi.

“ORUÇTAKİ HEDEF, KİŞİYİ BEDENEN VE RUHEN TERBİYE ETMEKTİR”

Orucun, hem bedenlere hem de ruhlara tutturulması gerektiğini dile getiren Hamza Küçük, “oruç, çok yönlü bir ibadettir. İnsana sabrı, paylaşmayı öğretiyor. Hem ruhi hem bedeni birtakım zevklerden uzak durma tecrübesini öğretiyor. Oruçtaki hedef, kişiyi bedenen ve ruhen terbiye etmektir. Bu terbiye hem manevi hem de maddi alanlarda olacak.  Kişi, dilini koruyacak. Kötü söz söylemeyecek, küfretmeyecek. Başkalarını incitmeyecek. Peygamber Efendimiz, Hadis-i Şerifinde “Siz kötü sözü, yalan sözü terk etmediğiniz sürece Allah’ın sizin yemenizi, içmenizi terk etmenize ihtiyacı yok” buyuruyor. Değerler eğitimi insan açısından çok önemli. Orucun da insanın değerler eğitiminin gelişmesine çok büyük katkısı var. Kişinin gözüne, diline, kulağına sahip olması, hem orucu kemale ulaştıracak hem de kişinin kendi ahlakını güzelleştirmiş olacak” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARA SEVDİRİLMELİ”

Oruç ibadetinin, küçük yaşlardan itibaren çocuklara sevdirilmesi gerektiğini anlatan Hamza Küçük,  “Yaz Kuran Kursları pazartesi günü açılıyor. Mutlaka Kuran-ı Kerim’i bütün çocuklarımıza öğretmeliyiz. Vatandaşlarımız bu noktada hassasiyetle durmalılar. Çocukları kırmadan, incitmeden, şiddet uygulamadan, sevdirerek, ödüllendirerek boş vakitlerinin bir kısmını bu konuyla değerlendirmek üzere Kuran öğrenme tavsiyesinde bulunulabilir. Orucu öğretme tavsiyesinde bulunulabilir. Asla zorlama olmaz, buluğ çağından önce ibadetler farz değil. Çeşitli mazeretlerle oruç tutmayanlar, oruç tutanları rahatsız edecek herhangi bir davranış içerisinde olmamalı. İnsanlar, Ramazan ayında kendini terbiye ediyor. Diğer günlerden daha farklı davranmayı arzu ediyor. İnsanların ince, naif, hassas hale geldiği bir zamanda karşılıklı ilişkilerde de dikkatli olmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

“İSRAFA KAÇILMAMALI”

İsrafın, dinimizde yasaklandığını belirten Dr. Hamza Küçük, “Ramazan ayında biraz daha dikkatli olmalıyız. Toplum olarak dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan birisi de Ramazan ayındaki davetler. Bu davetler ve yemekler, davet verebilecek olanların kendi aralarında birbirlerini ağırlama yemekleri ve toplantıları olmamalı. Amaç, o yemeği yeterince bulamayan kişilerle paylaşmaktır. Kişinin, sadece zengin arkadaşını çağırıp da fakirleri bu sofralardan uzak tutması dinin ruhuna uymaz. Bu yemekler israf edilmemeli. İhtiyaç sahibi birçok insan var. Gıdaya, yemeğe muhtaç olan insanların Ramazan ayında unutulmaması gerekir” dedi.

Adem SERİN> Yeni Meram >Yaşam > Oruç Sabrı ve Paylaşmayı Öğretiyor
HABER YORUMLARI