YAZARLAR

Bir kutsal ay ve Ramazan’a huşu ile girdik. Yüce İslam Dininin beş esasından biri olan Ramazan, insan faktörünün duygu, inanç ve ahlakının disipline edilmesi gibi bir kuralı ilahi buyruk olarak getirmekle İslam aleminin ne muhteşem bir davranışa adapte edildiği gerçeği inananları mutlu etmektedir.

Hicretin 2. yılında Bakara suresinin 183. ayeti ile farz kılınan oruç, Fıkıh Bilginlerinin bir gün içindeki zamanlamaları ile disipline edilerek İslam Alemine armağan edilen Oruç farz, vacip, sünnet, mendup ve mekruh çeşitleri ile inancımız içinde yerini almaktadır.

Geçtiğimiz akşam Teravih Namazı ile başlangıç yapıp, kutsal bir görevi ifaya başladığımız Oruç’un adı Ramazan orucudur. Kazası ve kefareti olan bu oruç İslamiyet’in olmazsa olmaz ibadetlerinden birisidir. Bu ibadet şekli; her halükarda çıkarcılıktan, ihtirastan, siyasi malzeme olarak kulanılmaktan, gösterişten, riyadan arınmış özelliği ile ve mutlaka Yüce ALLAH ile kul arasında bir hazine olarak kalmalıdır.

Ramazan ayı aynı zamanda bir yardımlaşma dayanışma ayı olmakla mana ve önemini daha da yüce kılmaktadır. İslam’ın Beş ana şartından bir diğeri malının zekatını vermekte bu ayda ifa edilmektedir. Müspet ilim ve ekonomi umdeleri bu dayanışmanın bir başka örneğini insanlığın hizmetine verememiştir.

İlimiz Müftüsü ÖZBUĞDAY HOCAMIZ göreve geldiğinden bu yana Diyanet işleri Başkanlığımızın Konya’daki birimi olarak yan ve yandaş tutmadan tüm sosyal aktivitelerin içinde varlığını gösterip ilk kez defalarca dile getirdiğimiz İlimiz İlahiyat Fakültesi akademisyenlerinin halka inmesinin bu yıl olsun gerçekleştirilmesi çabasının meyvelerini vermiş olmasına Konya halkı olarak çok ama çok sevindik biz bu gelişmeye..

ÖZBUĞDAY Hocamız kutsal görevinin ifası sırasında doğruların bilinmesi, doğru olanların uygulanması ile Yüce İslam dininin vecibelerinin insanlığı tenvir edecek usul ve esaslarla vaiz ve hatiplerin dikkat ve hassasiyet göstermelerine özen gösterilmesinde çok büyük çabalar gösterdiği için de bizleri sevince boğmaktadır,

Unutulmamalıdır ki arkasına aldığı CEMAAT İÇİNDE ÖNDEKİ İMAMDAN DAHA BİLGİLİLERİNİN olması bu yüce dini vecibeyi dile getirirken KUR’AN’ın ışığında tazelenmiş bilgilerin günümüz dünyası vecibeleri ile yüceltilerek İslam’ın Müsbet ilime verdiği değerlerin Cemaatlere aktarılması bir vazife zorunluluğudur

Sözlerinin özündeki yüceliği öne çekerken sıradan bilgilerini önündeki kürsüye yumruğunu vurarak şov haline sokulan vaiz ve nasihatlerin çağımız dünyası insanına etkisi ancak bir aldatmaca olmaktan öteye gidemez. Yüksek ses ve bağırıp çağırma ile cemaati etkileme yerine Cemaati çağımız dünyası ilim ve irfanı içinde İslam’ın İlahi yüceliğin düşünülmesi zemininin yaratılması vecibelerine hassasiyet gösterilmesinin Muhterem Hocamız kadrolarına iletileceği inancımız tamdır

BU kutsal ay ve RAMAZAN AYI‘nın İnsanlığa barış bereket, medeniyet, ilim irfan, Sağlık ve yaşama sevinci dolu yıllar getirmesini yürekten diler ÖZBUĞDAY Hocamızın şahsında İslam Aleminin Ülkemiz ve insanının Ramazanı nı kutlar tüm din görevlilerimize sevgiler sunarız.

> Yeni Meram >Yazarlar > ORUǒUN RAHMANİ ÖZELLİĞİ VE ÖZBUĞDAY HOCAMIZIN ÖZVERİSİ !
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.