Torku Jelifest

Ortak Fikir: İstikrar Sürmeli

  • Giriş Tarihi: 12.06.2015 9:18
  • Güncelleme Tarihi: 9:18
Ortak Fikir: İstikrar Sürmeli

2015 Genel Seçimlerinde seçmen, hiçbir partiye tek başına iktidar olma şansını vermedi. Şimdi gözler, 4 partinin liderlerine çevrildi. Süreci yakından takip eden Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan, istikrarın sağlanmasının ekonominin olmazsa olmazı olduğunu vurguladı

 

“ESNAF, İSTİKRAR İSTİYOR”

KONYA Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan, esnaf ve işverenlerin istikrardan yana olduğunu, başarının elde edilebilmesi için istikrarın şart olduğunu söyledi. Seçmenin, koalisyondan yana tercih yaptığını belirten Karamercan, siyasi partilerin birlik içinde hareket etmesini beklediklerini anlattı ve hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini vurguladı. Hükümetin kurulması halinde tedirginliğin de ortadan kalkacağına işaret eden Karamercan, şu anda bankaların kredileri dondurduğunu, faizlerin yükseldiğini, ev almak isteyen vatandaşların kredi çekme konusunda tedirgin olduğunu kaydetti. Piyasalarda karamsarlığın söz konusu olduğunu dile getiren Karamercan; “Hiç kimse karamsarlığa düşmesin, devletimiz güçlüdür. Erken seçim olursa seçmen, çok daha farklı bir şekilde ders verebilir. Bir an önce hükümet kurulmalı. Siyasiler ülke menfaati için hareket etmeli. İkili koalisyon güçlü olabilir. Döviz kurlarının yükselmesinden dolayı benzine zam geldi Bu nedenle de gıda gibi birçok şeye zam yapıldı. Sanayici ve tüccar şu anda tedirgin. İstikrarın aynı şekilde devam etmesini istiyoruz. İstikrarın olduğu yerde güven olur. Kriz söylentileri esnafı ve vatandaşı rahatsız ediyor. Şu anda kriz yok. Hükümet kurulmazsa kriz kendiliğinden ortaya çıkar. AKP ve MHP’nin birlikte hareket edebileceği yönünde bir kanaat var. Erken seçim kararı alınması halinde iş dünyası zor durumda kalır” diye konuştu.

ortak-fikir-istikrar-surmeli-2

“BELİRSİZLİK, KAOSA GÖTÜRÜR”

Seçim sonuçlarına ilişkin görüşlerini aldığımız esnaflardan Mehmet Dimen, koalisyon hükümetinin ülke için olumlu sonuçlar getirmeyeceğini, Türkiye’yi kaosa götüreceğini söyledi. Geçmiş yıllardaki koalisyon hükümetlerinin, beklentileri karşılayamadığını, istikrarın ancak tek parti hükümetiyle sağlanabileceğini belirten Dimen, ekonomi daha düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi için tek partinin iktidar olması gerektiğine dikkat çekti. Sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda en uygun koalisyonun AKP ile MHP tarafından oluşturulabileceğini ancak MHP’nin bu şekildeki bir oluşuma kapılarını kapattığını anlatan Dimen, HDP ile MHP’nin birlikte hareket etmeyeceğini, bu belirsizliğin de ülkeyi kaosa sürükleyeceğini vurguladı. İstikrar ortamının oluşturulamaması halinde ülkenin ekonomisi zarar göreceğini, döviz kurlarının yükselmesinin birçok sorunu beraberinde getireceğini, dile getiren Dimen, “yurt dışından ithal ettiğimiz ürünlerin fiyatları bir anda yükseldi ve satışlar durdu. Üretici firmalar doların yükselmesinden dolayı bekleyişe geçti. Doların nasıl bir seyir izleyeceği de belli değil. Erken seçimin olabileceğini düşünüyorum. İnşallah erken seçim çözüm olur. Hükümet kurulamazsa mecburen erken seçime gidilecek” dedi.

ortak-fikir-istikrar-surmeli-3

“ÜLKE MENFAATLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI”

Oto cam sektöründe faaliyet gösteren Halil İbrahim Erdal da sandıktan hiç beklenmedik bir sonucun çıktığını, MHP ve CHP’nin yerini muhafaza ettiğini,  kaybedenin vatandaş ve esnaf olduğunu söyledi. Esnafın ileriki günlerde ciddi şekilde sıkıntıya düşeceğini belirten Erdal, “çok kötü günlerin geleceği kaçınılmaz. Esnaf, çok kötü zamanlar geçirecek, inşaat sektörü duracak, imalatta yatırım olmayacak. Dövizin yükselişi insanları tedirgin etti. İster istemez Türk lirasından dövize geçişler olacak, ticaret duracak. Koalisyon için onay veren partinin, iktidar partisine dayatması olursa sonuç alınamaz.  Elbirliğiyle istikrarı yakalamak için çalışmaları gerekir ancak bu ihtimal çok düşük. Çünkü partiler bile bu sonuca hazırlıklı değildi. Şu anki tabloya göre partilerin bir araya gelmesi çok zor. Bana göre erken seçim olur. Halk, şu anda tek parti iktidara gelmediği için memnun değil. Muhalefet partilere oy verenler de bu sonuçtan memnun değil. Türkiye’ye rakip olan ülkeler, seçim sonuçları sevinçle karşıladı. İmalat ve inşaat sektörü seçim sonuçlarından çok çabuk etkilenecek. Siyasi partiler bir an önce ortak fikir etrafından toplanmalı, bencil davranmamalı, ülke menfaatleri göz önünde bulundurulmalı. MHP ve AKP’nin koalisyon kurması ihtimali daha yüksek. Bir an önce bu belirsizlikten kurtulmalıyız. Hızlı bir şekilde çözüm hazırlanmalı. Ülke menfaati için siyasi partilere çok büyük görevler düşüyor. Muhalefet partileri, ülkeyi kaosa sürüklemeden acilen yükü omuzlayıp, mevcut iktidar partisine destek verip hızlı bir şekilde ekonomiyi düze çıkartmalı. Şu an herkes tedirgin. Çözüm oluşturulamazsa zamlar kapıya dayanacak. Şu anda Merkez Bankası dolara müdahale ediyor. Nereye kadar müdahale edecek? Türkiye’nin dış borcunun büyük bir bölümü özel sektörde. Bu önemli bir kriz” diye konuştu.

ortak-fikir-istikrar-surmeli-4

“BEDELİ, ESNAF VE VATANDAŞ ÖDEYECEK”

Beklenmeyen bir sonuçla karşılaştıklarını ifade eden Kuyumcu Mevlüt Altınkaynak da “koalisyon olması halinde piyasalar olumsuz etkilenecek. Tek partiden yanayız ama olmadı. Döviz kurları yükseldi, borsa düşüşe geçti, faizler yükseldi. Bu nedenle şu anda belirsizlik hakim. Ne olacağı kestirilemiyor. Biz böyle bir ortamı istemiyoruz. Erken seçim olması halinde mevcut oy oranlarının değişeceğini düşünüyorum. Piyasalardaki olumsuz gelişmelerin bedelini esnaf ve vatandaş ödeyecek. Vatandaşın alım gücü çok düştü. Yaklaşık 2 aydır piyasalar durgun. Dövizin ya da borsanın nasıl bir hal alacağı belli değil. Altın yükselişe geçtiği andan itibaren vatandaşlar satmaya başladı. Şu anda vatandaşın elinde çok fazla altın kalmadı, satışlar durdu. Vatandaşlar bekleyişe geçti. Seçim öncesinde gram altının fiyatı 100 liraydı, şimdi 105 lira ancak satış yok. Dış güçler kazandı Türkiye kaybetti. Ak Partinin oy kaybetmesinin nedenlerinden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ın, Merkez Bankası ile polemiğe girmesini istemiyordum. Kamuoyunun önünde bu şekilde açıklamalar yapması doğru değil. İnsanların önünde bu şekilde konuşmasını yadırgıyorum. Bu tarz söylemleri, muhalefet partileri koz olarak kullandı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamu araçlarıyla ilgili çıkışını da doğru bulmuyorum” dedi.

ortak-fikir-istikrar-surmeli-5

“ESNAFIN DURUMU BELLİ DEĞİL”

Çay ocağı işletmecisi Saim Baykara ise sonuçların sürpriz olmadığını söyledi. HDP’nin barajı geçmesinin sürprizmiş gibi algılandığını belirten Baykara, “hükümetin doğu ve güneydoğudaki birtakım odak noktalarına, teröristlere verdiği tavizler bunun habercisiydi. Orada yaşayanlar, HDP’ye oy vermek zorunda kaldı. Kendileri de bunu itiraf ediyor, bazı oyların emanet olduğunu söylüyorlar. HDP’nin barajı aşmasında, Diyarbakır’daki patlama da etkili oldu. Doğuda ve güneydoğuda yaşayanlar, orada hükümetin olmadığından bahsediyorlar. Kimsenin can güvenliğinin olmadığını, hükümetin, politikalarıyla teröristleri serbest bıraktığını söylüyorlar. Koalisyon kurulması halinde kriz olacağını sanmıyorum. AKP ile CHP koalisyon kurabilir. Küçük esnafın durumunun ne olacağı belli değil. Zamlar belki gelebilir. Vatandaşlar sıkıntıya düşebilir. Bana göre erken seçim gözükmüyor. Aralarında protokol yapacaklardır. CHP ve AKP’nin koalisyon kurması halinde fikir ayrılığı olacağını sanmıyorum. Vatandaş seçim öncesinde de kaybediyordu. Merkez Bankası, yeni hükümetle biraz daha barışık, ılımlı hareket etmeli. Bizim insanımız vefakar olduğu kadar nankörlüğü unutmayan bir yapıya sahip. Bundan sonra siyasiler ayaklarını denk almalı. Herkes kendi işini yapmalı” şeklinde konuştu.

Adem SERİN

 

 > Yeni Meram >Konya > Ortak Fikir: İstikrar Sürmeli
HABER YORUMLARI