Torku Jelifest

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca

  • Giriş Tarihi: 6.03.2015 22:31
  • Güncelleme Tarihi: 22:31
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akca, teşkilat olarak 2023 yılına kadar ülke genelinde ekonomik olarak sulanabilir arazinin tamamını sulamayı hedeflediklerini söyledi.

Akca, Orman ve Su İşleri Bakanlığının Kırşehir’deki çalışmalarının değerlendirilmesi amacıyla Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplantı Salonunda organize edilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında yaptığı konuşmada, bakanlığın önemli faaliyetlerinden birisinin su kaynaklarının geliştirilmesi, suların korunması ve ormancılık faaliyetleri olduğunu belirtti.

Kırşehir’in ormancılık faaliyetleri açısından Türkiye’nin çok gerisinde olduğunu ifade eden Akca, “2003 yılında yüzde 3,7 olan orman varlığını yaptığımız çalışmalarla 2014 yılında yüzde 7’ye çıkarmışız. Bu rakam yüzde olarak çok ciddi bir gelişme. 2015 yılı içinde inşallah  65 bin dekar arazide ormancılık faaliyetlerimizi gerçekleştirerek bu göstergelerimizi daha iyi seviyelere taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Akca, Kırşehir’in su kaynakları potansiyeli açısından Türkiye ortalamasına yakın olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Burada sulanabilir arazilerin yeteri kadar kısmının sulanmadığını görüyoruz. Bu sorunu çözmek için Yamula Barajı gibi çeşitli projelerimiz var. Kırşehir’in sulanabilir arazisinin tamamını Türkiye’nin tamamıyla birlikte 2023 yılına kadar sulayacağız inşallah. Teşkilat olarak 2023 yılına kadar ülke genelinde ekonomik olarak sulanabilir arazinin tamamını sulamayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Kırşehir için içme suyu temini projesinin önemli olduğuna dikkati çeken Akca, “Bir müjde olarak ifade etmek isterim ki içme suyu temini projemiz de önemli bir aşamaya geldi. 2015 yılı yatırım programına alındı. Yıl içinde inşallah ihalesi tamamlanarak inşaat faaliyetlerine başlayacağız ve yaklaşık 46 kilometre uzunluğunda isale hattını depolarıyla birlikte tamamlayarak, içme suyu sistemini güçlendirmiş olacağız” diye konuştu.

Kırşehir’e yılda 1 milyon fidan dikilecek

Vali Necati Şentürk, Kırşehir’in orman varlığı itibarıyla fakir konumda olduğunu belirterek, “Şehrimizin yüzölçümünün sadece yüzde 7’si orman varlığı ile kaplı. Bunun Türkiye ortalamasının çok altında bir rakam olduğunu düşünüyorum. Bu rakamın artırılması gerekiyor” dedi.

Kırşehir’e bu yıl 1 milyon fidan dikilmesinin planlandığını ifade eden Şentürk, şunları kaydetti:

“Bundan sonra her yıl 1 milyonun üzerinde fidan dikilecek. Ben bu rakamı da az buluyorum ama buradan başlayalım, Allah nasip ederse yukarılara doğru çıkacağız. Arazi varlığımız içinde, sulanabilir arazi varlığımız 454 bin hektar ama maalesef bunun sadece 42 bin hektarı sulanabiliyor. Bu rakam da yüzde 9’a tekabül ediyor. Kırşehir, bölge illeri içinde sulanabilir arazisi en az sulanan illerden biri. Sulama için yapılacak yeni yatırımlarla inşallah bu sorunu da aşacağız.”

Açılış konuşmalarının ardından Vali Şentürk’ün başkanlığını yaptığı toplantıda, bakanlığa bağlı kurumların yetkilileri çalışmalar hakkında bilgi aktardı.> Yeni Meram >Türkiye > Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca
HABER YORUMLARI