Torku Jelifest

Organları hastalara umut olacak

  • Giriş Tarihi: 10.08.2016 10:34
  • Güncelleme Tarihi: 10:34
Organları hastalara umut olacak

Konya'da beyin ölümü gerçekleşen iki kişinin organları, nakil bekleyen hastalara umut olacak.

Mutlu Akü

Konya’da beyin ölümü gerçekleşen 47 yaşındaki O.G. ve 50 yaşındaki F.Ö.’nün organları, organ nakli bekleyen hastalara umut kaynağı oldu. Geçtiğimiz günlerde beyin kaması nedeniyle hastaneye kaldırılan ve O.G. ve F.Ö.’nün önceki gün beyin ölümü gerçekleşti. Beyin ölümü gerçekleşen F.Ö.ve O.G.’nin organları yakınları tarafından bağışlandı. Bunun üzerine F.Ö.’nün böbrekleri ve karaciğeri, O.G.’nin ise böbrekleri organ bekleyen hastalara nakil edilmek üzere alındı. F.Ö.ve O.G’nun organları, Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonla alındı.
Operasyonla ilgili konuşan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Dç. Dr. Emin Türk, “Bu hastalarımızın birisi Karaman’dan birisi Aksaray’dan geldi. Her ikisinin de geliş sebebi beyin kanamasıydı. Beyin kanamasına bağlı olarak yoğun bakımımıza kabul edildi. Yaklaşık 4 ila 5 gün içerisinde aynı günde beyin ölümleri gerçekleşti. Hastamızın erkek olanından sadece her iki böbreği alındı. bu böbrekler gerekli yerlere gönderildi. Bayan olandan da karaciğer ve her iki böbreği alınması planlandı. Her iki hastamıza öncelikle Allah’tan rahmet diliyoruz. Kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz. Organ bağışında bulunarak en az 5 ila 6 kişinin şifa bulmasına sebep oldular. O yüzden hem büyük bir sevap hem iyi bir davranış sergilediler. Bu alınan organlar Antalya, Isparta ve Konya gibi merkezlere uygun olan kişilere verilmek üzere nakil edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Yrd. Dç. Dr. Emin Türk, ayrıca bütün insanlardan organ bağışında bulunmalarını istedi.> Yeni Meram >Konya > Organları hastalara umut olacak
HABER YORUMLARI