YAZARLAR

Orda bir köy var uzakta,
O köy bizim köyümüzdür,
Gezmesek de, tozmasak da;
O köy bizim köyümüzdür.

Oralarda köyler var, uzakta!

O köyler son depremin vurduğu Van’da!

Gitmesek de, sahip çıkmasak da o köyler bizim köylerimizdir.

Düzensiz kentleşme, inşaat malzemelerinden çalıp çırpma, onlarca insanımızın canına mal oldu, yüreklerimiz yandı. Ulusumuz ağladı, analar, babalar, akrabalar, çoluk çocuk ağladı. Genç ihtiyar, zengin fakir ağladı.

Türkiye ağladı, Türkiye!

Vatani görevimi Yedek Subay olarak Van’da yaptım, Alay Karargâh Birlik Komutan Vekilliği ile Orduevi Müdürlüğü görevlerini yürüttüm.

Vanlılar dondurmayı ilk kez bizim Orduevi’nin yazlık bahçesinde tanıdı. Ben sonradan ordunun

en önemli komutanlarıyla birlikte çalıştım,

Orgeneral Ragıp Gümüşpala, Orgeneral Refet Ülgenalp, Kurmay Albay Ertuğrul Erkmen, Kartal Binbaşı, Sabahattin Yüzbaşı, Tekin Üsteğmen, Dr. Üsteğmen Erdoğan vb.

O dönemde terör merör yoktu. Van halkı askerlere büyük saygı duyardı. Kasap Babuşla, Perihanoğullarıyla, binaylarla sıkı dost olduk. Dönemin Van Valisi Naci Rollas’la hep iletişim içinde olduk. Zernabat suyundan içtim, Erek Dağları’nı seyrettim, Van Gölü kenarında çadırlar kurup tatbikatlarda bulundum. İskele Caddesi’nde, Hacı Osman Yokuşu’nda turladık, Toprakkale’de top seslerini dinledim. Tatvan’ı, Adilcevazı, Muradiye’yi Özalp’ Başkale’yi, Van Edremit’i çok iyi bilirim. Ya şirin Erciyes’e kaç kez gittim. Erciş’i bizim Karaman’a benzetirlerdi, benzer de. Bizim sınır alayının taburu vardı, komutanı aynı zamanda ressam olan Saim Karna yarbaydı.

Alay Komutanımız bir gün sınır alayımızı gazetecilerin ziyarette bulunacaklarını, benim de mihmandarlık yapacağını emretti. İktidarı Zafer Gazetesi’nden Cevdet Karataş, muhalefeti de Ulus Gazetesi’nden Teoman Karahun temsil ediyordu.

Teoman, üniversiteden sınıf arkadaşımdı, şairdi. TRT’de Haber Dairesi Başkanı iken uyumlu bir çalışma sergilemiştik, iletişimimiz hiç kesilmedi. O dönemde gazetecilere karşı da engin bir sevgi ve saygı vardı. Yazdıkları okunur, eleştirileri yanıt bulurdu. İki dost üç gün konuğumuz oldu, Van’la ilgili övgü dolu yazılar kalem aldılar.

Şimdi oralarda ölümün kara elleri geziyor, siyah renkli ceset torbalarının eşliğinde, şimdi oralarda kan gülleri açıyor. Şimdi oralarda yas var, gözyaşı var, soğuk var. Yıkılan evler ve işyerleri var, yetimler, öksüzler, yaralılar var. Şimdi oralarda yalnızlıklar var; kimsesizlik ıslık çalıyor, yanık kaval sesleri yerine. Depremlerde 12 yılda 20 bin insanımızı yitirdik. Uzmanlar altını kalın çizgilerle çiziyor;

“Deprem öldürmez, müteahhitlerin çimentosuyla demirini yeterince kullanmadığı hileli yapılar öldürür.”

Bu gerçeği şöyle okumak da olanaklıdır;

İnsanları deprem değil yapı hırsızları öldürüyor.

Acılar taze iken, önlemlerden, denetimlerden, deprem sigortasından sıkça söz edilir. Sonra, hepsi zaman içinde unutulur gider, eski hamam, eski tas…

Öncelikle kafaları değiştirmek gerekir. Kafalar değişmedikçe yine deprem, yine acı ve gözyaşı…

Çare için deprem dersi önerenler var, bunlar hep laf-ı güzaf yaklaşımlardır. Geçmişten hiç ders almıyoruz, bu nedenle de hep tekrar edip duruyoruz.

Tarihten adam ibret alırmış, ne masal şey.
Kaç yüz senelik kıssa, yarım hisse mi verdi?”

Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?”

Sözün burasında Sultan Abdülhamit’e de hak vermek gerekiyor;

■ Tarih değil, hatalar tekerrür eder.

BİR DAMLA:

ZELZELE SURESİ MEALİ
Yer o yaman sarsıntı ile sarsıldığı, içindeki ağırlıkları çıkarıp dışarı attığı zaman. Ve insan: “Ona ne oluyor?” dediği zaman. O gün yer, Rabbinin ona vahyetmesiyle haberlerini anlatacaktır. O gün insanlar, amellerinin karşılığı kendilerine gösterilmek üzere bölük bölük çıkacaklardır. Her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir.

Her kim, zerre kadar şer işlemişse onu görecektir.

> Yeni Meram >Yazarlar > ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA, VAN’DA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.