Torku Jelifest

ORAN, 2015 yılı mali destek programlarını açıkladı

  • Giriş Tarihi: 20.01.2015 13:42
  • Güncelleme Tarihi: 13:42
ORAN, 2015 yılı mali destek programlarını açıkladı

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), yenilebilir enerji ile kültür ve turizm alanlarındaki projelere mali destekte bulunacak.

Yozgat İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda, ORAN tarafından ilan edilen yeni mali destek programlarının tanıtımı yapıldı. Yozgat Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçarslan ile yatırımcıların katıldığı programda konuşan ajans genel sekreter vekili Fatih Gavgacı, geçen dönemde ajans tarafından bölgede 300 projeye yaklaşık 170 milyon lira yatırım gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu yıl daha geniş kapsamlı projelere destek verileceğini ve ajansın bölge ekonomisine katkısının süreceğini vurgulayan Gavgacı, şöyle devam etti:

“TR72 Bölgesi’nde yenilenebilir enerji potansiyelinin değerlendirilmesi ve sanayide düşük verimli motor sistemlerinin dönüşümüyle enerjinin verimli kullanılması, atık yönetim sistemleri kullanarak çevre kirliliğinin azaltılması yoluyla bölgesel rekabet edebilirliğe katkı sağlanması ve Sivas-Yozgat illerinde üretim kapasitesiyle verimliliğin artırılması yoluyla bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması amacıyla açıklanan ve toplam 11 milyon lira kaynağın hibe olarak kullandırılacağı ‘Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Rekabet’ mali destek programına kar amacı güden ve gütmeyen kurumlar proje başvurusunda bulunabilecekler.”

Gavgacı, kar amacı güden kurumların 12 aylık proje süresi içinde 500 bin liraya kadar, kar amacı gütmeyen kurumların ise 18 aylık proje süreci içinde 750 bin liraya kadar hibe alabileceklerini belirtti.

2015 yılında desteklenecek diğer sektörün de turizm olduğuna dikkati çeken Gavgacı, Türkiye’de turizmin son 10 yıl içinde ciddi ilerleme kat ettiğini vurguladı.

“Kültür ve Turizm” mali destek programının ise tanıtım ve markalaşmayla bölge turizminin geliştirilmesi, hizmet kalitesinin artırılması ve bölgede turizm altyapısının iyileştirilmesi yoluyla bölgenin cazibe merkezi haline gelmesini amaçladıklarını anlatan Gavgacı, “Bu programa da kar amacı güden ve gütmeyen kurumlar proje başvurusunda bulunabilecekler. Kar amacı güden kurumlar 12 aylık proje süresi için 200 bin liraya kadar, kar amacı gütmeyen kurumlar ise 18 aylık proje süresi için ise 500 liraya kadar hibe alabilecekler” diye konuştu.

“Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Rekabet” ile “Kültür ve Turizm” başlıkları altında ilan edilen programlar kapsamında başarılı bulunan projelere 17 milyon lira kaynak aktaracaklarını dile getiren Gavgacı, proje başvularının 3 Nisan’da sona ereceğini bildirdi.> Yeni Meram >Ekonomi > ORAN, 2015 yılı mali destek programlarını açıkladı
HABER YORUMLARI