YAZARLAR

■ Eylemiş her katradan min bahr-ı rahmet mevc-hîz

El sunub urgaç vudû’ içün gül-i ruhsâre su.

***

Önce bir haber;
Evrenin en büyük su kütlesi uzayda keşfedildi; İki astronomi ekibi, evrenin bugüne dek keşfedilmiş en büyük, dünyaya en uzak su kütlesini buldu. Dünyadan 12 milyar ışık yılı uzaklıktaki su kütlesi, dünya okyanuslarının içerdiği toplam su kütlesinin 140 trilyon katı büyüklüğüne sahiptir.

Dünya ölçeğinde su sıkıntısı vardır ve halen 1.1 milyar insan sağlıklı içme suyundan yoksun bulunmaktadır.
Gözlemciler gelecekteki savaşların

Petrolden değil, sudan çıkacağına vurgu yaparak diyorlar ki, “Su savaşları yakında çıkabilir. Irak, Libya ve diğer petrol zengini ülkelere egemen güçlerin savaş güdüsü artık petrol yerine sudan kaynaklanacak.

Şehir ve bölge plancısı Vedat Özbilen;

“ BM’ ler, suya erişimin insan hakkı olduğunu kabul etti. Bu hak artık bizim anayasamızda da yer almalıdır.” Diyor.
Siz Konya’da çeşmelerimizin gümbür gümbür aktığına bakmayın, bu şanstır. Çoğu yerleşim yerlerinde musluklardan su yerine “tısss” sesi duyulur. KOSKİ’nin kentin su gereksiniminin büyük bölümün karşılayan Altınapa Barajını korumaya alması çok yerindedir, doğrudur.

Su konusunda dünya düzeyinde ölçüt şöyle;

Kişi başına kullanılabilir su miktarı yılda 3 bin metreküpün üzerinde olan ülkeler ‘yeterli suya sahip ülke’ sayılıyor.

Bu rakam 3 bin metreküple bin metreküp arasındaysa o ülkeye ‘su sıkıntısı çeken ülke’ deniliyor.

Bin metreküpün de altındaysa, ‘kurak ülke’ kategorisine giriyor.
Ülkemizin kişi başına kullanılabilir su potansiyeli yıllık ortalama olarak 1600 metreküptür. Mevsimin kurak geçmediği zamanlarda bile Türkiye “su sıkıntısı çeken ülkeler” kategorisindedir.

ASKİ’nin raporuna göre, önümüzdeki yirmi yılda nüfus artışı-sosyal gelişme nedeniyle Türkiye’de kişi başına su kullanım miktarı iki katına çıkacak!
Önümüzdeki yirmi yılda su gereksinimi iki kat artarken, küresel ısınmadan Akdeniz havzasında kurak ve sıcak iklim oluşacak! Ortalama sıcaklık kış aylarında 2 derece, yaz aylarında 2-3 derece artacak! Yağışlar hem azalacak, hem düzensizleşecek; şurası susuzluktan kavrulurken, orasını sel basacak! Erozyon artacak, tarım alanları çölleşerek yüzde 40 kadar küçülebilecek! Barajlarda elektrik üretimi azalacak!
Özetlersek su konusu yaşamsal önemdedir; 22 Mart’ın Dünya Su Günü ilan edilmesi ve tasarrufuna ilişkin etkinlikler ve programlar yapılması, yazılar yazılması doğrudur
Su konusuna yarın devam edeceğiz. Yazıyı sözü Erol Martal ve bestesi Mahmut Oğul’a ait şarkının ilk dörtlüğüyle noktalayalım:
“Çatlayan dudaklara,
Kuruyan topraklara,
Sararan yapraklara,
Yağdır Mevlâm su!”

BİR DAMLA:

İNSAN SUDUR!

İnsan sudur, su insandır. Su yaşamdır, yaşam sudur. 4 aylık insan cenininin su oranı % 90, yağ oranı % 0.5’ tir. Yeni doğanın su oranı % 75- 80, yağ oranı % 12’dir. Genç bir erkeğin su oranı % 64, yağ oranı % 12’dir. Oysa genç bir kadında su oranı % 53, yağ oranı ise % 18’dir. İleri yaşta erkeğin % 53’ü kadının ise % 46’sı sudur. Bilimsel veriler, yaş ilerledikçe boy kısalmasının su oranının düşmesinden kaynaklandığı gerçeğini ortaya koymaktadır. Harbiniz olsun!

R.B

> Yeni Meram >Yazarlar > ORADA BİR SU VAR, UZAYDA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.