YAZARLAR

YÜCE önder Mustafa Kemal’i dünyanın en ünlü devlet adamları ve komutanları takdir ediyor da bizdeki bazılarına ters geliyor! Yorum yapmayalım da Atatürk hakkındaki görüşlerinden çok kısa alıntılar yapalım.

– Aristide Briand/Fransız Başbakanı, 1921: “Dağ başındaki haydutlar, diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik.”
– Lenin/Rus İhtilali Lideri, 1921: “Mustafa Kemal iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir.”
– D. George/İngiltere Başbakanı, 1922: İngiltere’nin Türk düşmanı olarak bilinen Başbakanı D. Lloyd George, Parlamentoda yöneltilen suçlamaları şöyle cevaplandırmıştı: “Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi, çağımızda Türk Milleti’ne nasip oldu. Kemal’in dehasına karşı elden ne gelirdi?”

– Charles Townshend/İngiliz Generali, 1922: “Şimdiye kadar 15 hükümdar ve cumhurbaşkanı ile konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.”

– Edouard Herriot/Fransa Başbakanı, 1933: “Paşa, size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa’da laik bir hükümet kurmuştum. Siz gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz.”
– Venizelos/Yunan Başbakanı, 1933: “Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir. Bu olağanüstü işleri yapanlar, kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Türkiye O’nunla övünebilir.”

– Churchill/İngiltere Başbakanı, 1938: “Türkiye’yi kurtaran, sonra da Ulusunu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır.”

– Muhammed Cinnah/Pakistan’ın Kurucusu, 1954: “O, Türkiye’yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Atatürk’ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir.”

– Lord Kinross/İngiliz Devlet Adamı, 1960: “Gelip geçmiş en büyük devlet adamlarından biridir. Hiç bir zaman yaşadığı zamanın üzerinde durmamış, ileriyi görerek ona göre iş yapmıştır. Atatürk’ü Mussolini ve Hitler gibi yöneticilerden ayıran nokta işte bu niteliktir. Onlar her yaptıklarında kendilerini düşünerek hareket ediyorlardı. Atatürk, kendisinden ötesini, 20-30 yıl ilerisini görerek hareket ederdi.”
– Kiesinger/Almanya Başbakanı, 1968: “Küçük yaşımda bir adamın kahramanlıklarını, yaptığı hizmetleri, ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. Bu adam Mustafa Kemal’di. Bugün daha iyi kavrıyorum ki, o insan büyük bir devlet adamıydı. Büyüktü, çünkü, ölçüyü korumasını her zaman bildi ve eserini tehlikeye sokacak sınırları aşmadı.”

Anladınız mı Mustafa Kemal’i?

Anlamazsınız! Kalın kafalarınıza sığmaz.

> Yeni Meram >Yazarlar > O’nu anlayabilmek
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.