YAZARLAR

Yeni dünya düzeniyle birlikte hayatımızda kavramlar değişti, değişecek. Bunlardan birisi de şüphesiz eğitim sistemimiz. Ülkemizde ne hikmetse bir türlü otur(a)mayan eğitim ve sistem vardı. Dijital sisteme geçilmesiyle EBA TV’ lerin alt yapıları yetersiz kalınca erişim sağlanamadı bir çok öğrenci tarafından.
Bir kaç yıl önce “okulsuz eğitimi” kaleme aldığımda ütopik gelmişti insanlara. Şimdilerde ise uzmanlar dijital eğitimin artı eksilerini tartışadursun; birileri amacına hem de sistemli bir şekilde ulaşıyor!
Düşünemeyen, akıl edemeyen, yarı robotumsu, insan görünümlü nesil için koronaya gerek yoktu. Çünkü zaten öyle yaşıyorduk.
İpotek altına alınan kalbimiz, beynimiz, benliğimiz… Boynumuza geçirilen tasmalar zaten elinizdeydi. Yeryüzü yetmediği gibi gökyüzünü de istilâ ettiniz! Dahası? Tanrıyı kıyamete zorlamak!? Hâşâ sümme hâşâ! Ürkütücü demi? Zaten zombi gibi istediğiniz tek tip insan da olmuştuk. Uyuşturucusuz bile uyuşmuştu beynimiz. Sosyal medyayla asosyalleşen kimliğimiz… Korkunç değil mi?
Okullar… Dört tarafı betonlarla kapalı hapishane. Dayatılan, geleneksel ezberci sistem.. aileden, çevreden, okuldan öğrendiğimiz öğretilerle inşa ettik hayatımızı… Ben daha kim olduğumu, neden bu dünyaya geldiğimi bulamazken!
Düzen belli işte.. Oku, iş bul, evlen, çoğal… Hepsi bu.
Bir dk dostum! Ete kemiğe bürünmüş bir bedenden ibaret olamam ki ben. “Ruhumdan üfledim” dediği Hz. insan bundan ibaret olmamalı.
Bir hedef, bir gaye, bir görevi olmalı bu gezegende. Ye, iç, gez, eğlen, üre.. Bunlar emmareye ait sıfatlar. Hayvan da aynısını yapmıyor mu?
Şu yer kürede bildiğim kadarıyla çok az insan kendini gerçekleştiriyor. Bunlarda seçilmiş kullar bana göre.
Peki, hangi okulda, hangi eğitim görevlisi farkındalık oluşturarak bunları zerrelerimize kadar işliyor?
Önce yüreğine merhaba dediğin öğrencinin sonra beynine merhaba diyebiliriz sevgili öğretmenlerim.
“İyi öğretmenler geçmişte her ne kadar iyi şeyler bilseler de bu günün farklı bir gün olduğunu ve dünkü atı bugün süremeyeceğini bilir” der Robinson…
Önce ilgi, sonra bilgi düsturuyla.. Bana göre hakikatini bilip, bulup içindeki o çırağı tutuşturacak olandır öğretmen.
Bu hafta online ders zili çaldı. Bilumum öğrencilerimize zihin açıklığı diler, “Girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep, dediler ilim geride, illâ edep illâ edep” sözünü hayatlarına şiar edinmelerini temennî ederim.
Elzem olan; “Kendini bilen Rabbini bilir “ hadisi mucibince hâk ve hakikat yolunda Öz’üne kavuşmaktır. ONLİNE iken de ‘O’NUNLA celle celâluhu isen olayı çözmüşsün demektir. Tekâmül okulunda hepimize başarılar.
Eylül ayı ders zilinin çaldığı gibi, ruhumuzda farkındalıklar zili çalıp, mucizeler getirsin dileğimle…

> Yeni Meram >Yazarlar > ONLİNE MİSİN ‘O’NUNLA MISIN?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.