YAZARLAR

Türk Sanat Müziğinin unutulmaz seslerinden Emel Sayın, “ Mavi Boncuk” adlı parçasında ” Onda bunda şundadır/ Şunda onda bundadır/ Mavi boncuk kimdeyse / Benim gönlüm ondadır” diye sesleniyordu sevenlerine

Mavi boncuk hoş bir tabir, hoş bir deyim. Mavi Boncuk dağıtmak dendiğinde ise; birçok kişiye birden sevgi göstermek ve söz konusu kişileri, bu sevginin yalnız kendisine verildiğine inandırmak anlaşılıyor.

Bu deyim, siyaset dünyası için birebir. Adeta biçilmiş kaftan ve de ilaç gibi. Mavi boncuk dağıtmak ise olmazsa olmaz bir durum.

Mesela şu an itibarıyla, Ak Parti’ye yapılan aday adaylığı başvurusu yüz rakamının üzerinde ve önü açık… Başvuruların yüz rakamını aştığını kim söylüyor?

Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun.

Bu durumda mavi boncuk dağıtılmaz da ne yapılır?

Zaten, aday adaylığı diye bir konu olduğu müddetçe mavi boncuk dağıtılmaması mümkün değil.

Böyle olunca da, en fazla mavi boncuk dağıtacak olan isim kim olabilir? Tabi ki, Ahmet Sorgun.

Aday adaylığı için niyetlenmişsiniz, ailenizden, hısım-akrabadan, eş-dost çevrenizden, büyüklerinizden, parti ile irtibatları olan yakınlarınızdan, aday adaylığına başvur da denmişse, kim tutar sizi!..

Başvuru için verilen karar, sağlanan destek, başvuru öncesi yapılan ziyaretlerde esen olumlu hava, bazı aday adayları için genel merkezlerden, münasip olur gibi lafların bizzat kendilerine söylenmesi mavi boncuk değil de nedir?

Elbette bu yolda yürürken yalnız yürünmeyeceğini biliyorsunuz!…

İçinizden birisi adaylık denen mutlu sona erişirken, diğer yarışanlarında unutulmadığı, en fazla dikkat çekenlerin değişik görevler için değerlendirildiği herkesin malumu!…Hele bir çok yerde banko görülen bir partinin aday adaylarıysanız.

O halde aday adaylarına mavi boncuk dağıtmak o kadar da kötü bir şey değil!..

Mavi boncuk, siyaset alanında yürümeye karar veren herkese dağıtılan bir umut.

Bu umut insan yüreğine yerleşmeye görsün, o güne kadar tadılmayan ve yaşanmayan bir heyecan kaplar tüm bedeninizi. Siyasete adım atmak demek, siyasetin şartlarını peşinen kabullenmekse eğer, kazanmanın var olduğu yerde kaybetmenin de mukadder olacağı bilinmeli!..

Aday adaylığı süreci aday adayları için oldukça hızlı geçen bir süreç. Herkes aday açıklanana kadar merakla bekleyecek bu süreci. Çünkü içlerinden birine teveccüh gösterilecek ve bizim adayımız sensin denecek.

Sevda hikayelerinden, siyasete aktarılan mavi boncuk sadece ismen benzer siyaset aşkına…

Oysa türkülere, şarkılara, şiirlere, romanlara ve efsanelere konu olan, konu edilen bütün aşklarda, seven sevdiğine verir kalbini. Mavi boncuk bir mecazdır, aşkın ve sevdanın mecaz anlamında bir başka adıdır. Onun içindir ki, gönül kimi severse sevgili odur denmiştir.

Siyasete gelince; son sözün sahibi yani, karar mercii kimi işaret ettiyse aday odur. Bir kişi aday ilan edildikten sonra aleyhte konuşmak, isyankar tavırlar içine girmek siyasetin adabına uymaz.

*/*/*/*/*

Siyaset bambaşka bir sanattır. Kendine has bir nezaketi, zarafeti ve anlayışı vardır. Eğer yapılabilirse ve başarılabilirse, insanları küstürmeme, dağıtmama ve kendinden soğutmama sanatıdır.

Bu sanatın erbapları mavi boncuk dağıtırken, herkesi sevdiklerini, kimseden vazgeçmek gibi bir düşünceleri olmadığını, ancak siyasetin doğasında var olan seçme hakkının kimseyi üzmeden, kırmadan, incitmeden yapılacağının bilinmesini anlatırlar aday adaylarına.

Aday adayları bu şartları peşinen zaten kabul etmişlerdir.

Adaylığa giden süreçte kendilerini gösterme, tanıtma ve kabul ettirme adına bir takım faaliyetlerde bulunurlar. Onlara bu imkan ve fırsat partileri tarafından tanınmıştır.

Bu faaliyetler, bazıları için siyasete ısınma turları olarak görülebilir.

Adaylığa giden yolun, lay lay lom bir yol olmadığı çileden ve meşakkatten ibaret bir yol olduğunu ancak yürüyenler bilir.

Sinirlerine hakim olanlar, kontrollü davrananlar, soğukkanlı olanlar, rakiplerini iyi etüt edenler, mutlu sona erişemeseler de, parti ileri gelenlerinin dikkatini çekmeye muvaffak olmuşlardır ki, bu başarı az bir başarı değildir.

Yarınlarda bir görev için adam arandığında hemen ilk akla geliveren isimlerden biri olmak az şey değildir. Bunun adına şans tanınmak denir.

Kendisine verilen şansı iyi kullanan birisi için siyaset, kapılarını ve meydanlarını o isimlere açar.

Kendilerine verilen mavi boncuğu hak etmiş olanlar, siyasetin değişik kademelerinde pişirilir.

Birçok genç isim, ilçe ve il yönetimlerinde yönetimlerde çalışarak temayüz etmiş ve dikkat çekmişlerdir.

Siyaset sahnesi, vefanın üzerinin kapatıldığı ancak hiç unutulmadığı, herkesin eksi ve artılarının yazıldığı, gün geldiğinde etekteki taşların döküldüğü gibi gün ışığına çıkarıldığı olaylarla doludur.

Mavi boncuk onun için önemlidir siyasette. Siyaset bazı isimleri kenarda tutar. En lazım olduğu dönemde, gel bakalım diye göreve çağırır.

Fazla nazlananlar, kendini ağırdan satmaya kalkanlar, insanlara tepelerden bakanlar, partilileri küçümseyenler, bulundukları mevki ve makamları olabildiğince gözünde büyütenler, siyaset büyütecinin altında incelendiklerini aday adayı olmaya kalktıklarında anlarlar ki, buna Hanya’yı Konya’yı anlamak da denir!..

Sıralamalara dahi giremedikleri için kahrolanlar, benim neyim eksikti diye sağa-sola çatanlar, gönül koyanlar, bana da mavi boncuk verilmişti diyenler, siyaset kantarından kös kös aşağıya inmek zorunda kalmışlardır.

Siyaset istedi mi, ne mazeretler bulur, ne mazeretler!..Kimini boydan, kimini huydan, kimini enden, kimini senden-benden, kimini kilodan eler geçer.

Ne diyordu Emel Sayın, “Onda bunda şundadır / Şunda onda bundadır / Mavi boncuk kimdeyse/ Benim gönlüm ondadır.”

Mesele bundan ibaret efendim!…

> Yeni Meram >Yazarlar > Onda bunda şundadır!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.