Lanse Tur

Torku Jelifest

Önce deprem sonra tsunami! Ölü sayısı artıyor

  • Giriş Tarihi: 29.09.2018 11:58
  • Güncelleme Tarihi: 12:08
Önce deprem sonra tsunami! Ölü sayısı artıyor

Tüm dünyanın gözü Endonezya'da yaşanan felakette! Sulawesi Adası’nda meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide 384 kişinin öldüğü ve 356 kişinin yaralandığı açıklandı. Yetkililer can kaybının artmasından endişe duyuyor.

Tüm dünyanın gözü Endonezya’da yaşanan felakette! Sulawesi Adası’nda meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide 384 kişinin öldüğü ve 356 kişinin yaralandığı açıklandı. Yetkililer can kaybının artmasından endişe duyuyor.

Endonezya’nın Sulawesi Adası’ndaki Orta Sulawesi eyaletinde meydana gelen depremde şu ana kadar 384 kişinin öldüğü ve 356 kişinin yaralandığı bildirildi. Can kayıpları ve yaralı sayısına ilişkin bilgilerin sadece eyaletin başkenti Palu’yu kapsadığını vurgulanırken, Donggala bölgesinden henüz bir bilgi ulaşmadığını ve ölü sayısının artmasından endişe edildiği ifade ediliyor.Bölgede elektrik ve internet hatlarındaki kesinti nedeniyle iletişim de sorun yaşadıklarını dile getiren Nugroho, bin 400 kişilik arama kurtarma ekibinin bölgede çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.Palu’daki Mutiara SIS Al-Jufrie Havalimanı’nın uçuş pistinin 500 metrelik alanında hasar görmesinden dolayı yardım ulaştırmada kullanılabilir durumda olan 2 bin metrelik alan için daha uygun uçakların kullanılacağını duyurdu.

DALGALAR 3 METREYE ULAŞTI
Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Donggala ve Paulo kentlerini 3 metre yüksekliğe kadar tsunami dalgaları vurdu.Lombok Adası’nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ile 6,9 ve 7 büyüklüğünde depremler meydana gelmiş, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti. “Pasifik Ateş Çemberi” olarak adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya’da, 26 Aralık 2004’te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi ölmüştü.> Yeni Meram >Dünya > Önce deprem sonra tsunami! Ölü sayısı artıyor
HABER YORUMLARI