YAZARLAR

■ Halkın yararına olmayan bilgi, gereksiz yük gibidir. (Hz Mevlana)

***

Kurucu Parti CHP’nin 7 Haziran seçimlerine dönük “ön seçim” uygulaması emekleme evresindeki demokrasimiz için iyimser bir gelişmedir. İleri demokrasiye geçmek için önemli engellerden ikisi seçimlere ilişkindir;

   Bir: Halkın temsilcilerini doğrudan halkın belirlemesi gerekirken, parti yöneticilerinin saptaması demokrasinin özüyle çelişmektedir.

İki:  Yüzde 10 seçim barajı demokrasinin önüne konulan takoz gibidir. Bu sistemle  seçmenin verdiği oylar seçtiğine değil, bir başkasının seçtiğine yaramaktadır. Böyle bir sisteme demokrasi denilir mi, tartışılır. Baraj ya sıfırlanmalı ya da % 1-2 ‘ye indirilmelidir.

CHP, hem ön seçimi uygulayarak hem de yüzde 10 barajına karşı çıkararak kamuoyu önünde puan kazanmıştır. Ulaşabildiğim kulislerde şunlar dile getirilmektedir;

CHP sürekli muhalefette kalmaktan artık yorulmuş, sosyal demokrat alanda bir ivme yakalamak için projeler üretmeye kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Bayramlarda emekliye iki maaş tutarında ikramiye verilmesinin işsizliğin en alt düzeye indirileceğinin dile getirilmesi üretilen doğru projelerdendir. Sözcülerin yeni projelerin birbiri ardınca açıklanacağını belirtmeleri de umut rüzgârlarını estirmeye başlamıştır.  Yurttaşlar, kavgadan, sen- ben çekişmesi ve tartışmasından bıkmış, usanmış, dingin bir yaşam sürecinin başlamasını beklediği ortaya koymuştur. Ana muhalefete ön seçimin bir başka artısı da gözden ırak tutulmamalıdır.  Önseçim ile ciddi teamül yoklaması aday adaylarıyla birlikte ailelerini, sevenlerini ve taraftarlarını da alana çekmiş, halkla ilişkileride içine alan çalışmalarla etkin bir siyasal  propaganda örneği sergilenmiştir.

Seçim öncesi çalışmalarında uzun süredir unutulan “ koalisyon “sözcüğü de sıkça dile getirilmektedir. CHP, Kemal Derviş kozunu kullanırken MHP lideri de iktidara yönelik yıpranmışların dışında yeni yüzleri vitrine çıkarması gözden kaçmamakta “Acaba CHP ile MHP Koalisyon hazırlığı yapıyorlar? “ sorusunu gündeme getirmektedir.

Muhalefet Partileri Bülent Arınç- Melih Gökçek kapışmasını malzeme yapacakları var sayılmak ta,  kimi partilerin seçime bütünleşik girme çalışmaları açık ve gizli devam etmekte çeşitli senaryolar yazılmaktadır.

AK Parti seçmeninin en belirgin özelliği her koşulda kenetlenme güdüsünü öne çıkarmayı başarmakta, bu bağlamda da “kol kırılır yen içinde kalır.” öngörüsü gelip gelmektedir.

Kimi çevreler, seçim sonraki gelişmeleri HDP’nin barajı geçmesi ya da geçmemesinin belirleyeceğine vurgu yaparak “Bu bağlamda aktör HDP’dir. “ öngörüsünü dillendiriyorlar.

7 Haziran seçimleri demokrasi sınavı olacak.

***

Demokrasi nedir?

     ■Halkın kendi kendisini yönetmesi sistemine dayanan bir yönetim şeklidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhuriyet yönetimi ile birlikte demokrasiyi benimsemiş bir hukuk devletidir. Demokrasi de halk kendini yönetecek kişileri belli bir süre için seçer. Temsili demokrasi ile yönetilen halk, istediği zaman seçtiği yöneticiyi değiştirebilir.
   Demokrasinin çeşitleri;

■ Doğrudan Demokrasi, ■Yarı Doğrudan Demokrasi, ■ Temsili Demokrasi.
   Demokrasinin Temel ilkleri;

■ Milli Egemenlik

■ Özgürlük ve Eşitlik.
■ Siyasi Partiler.

Bir bölümünü Atatürk’ün yazdığı 1931 tarihli “Medeni Bilgiler” kitabından alıntılar;
* Milli egemenlik temeline dayalı temsili bir hükümette kamuoyu büyük bir rol oynar…
* Basın ve toplantı hürriyeti olmadan ve halkın tamamına ait işler hakkında geniş bir eleştiri alanı bırakılmadan kamuoyu görevini yerine getiremez…
* Eleştiri ve tartışma tamamen hürdür. Bu hürriyet herkes tarafından, hiç kimsenin etkisi olmadan kendi kendine kullanılır.
* Kamuoyunun eleştiri hürriyeti birçok yayın ile olur. Eleştiri hürriyeti hükümet ile millet arasında bir anlaşma ortamı meydana getirir.
* Hükümet yayıncılık aracılığıyla kamuoyunu

anlar ve gerektiğinde gerekli olan belgelerle onu aydınlatır.

Etiketler:
> Yeni Meram >Yazarlar > Ön Seçim ve Demokrasi
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.