Torku Jelifest

Omega-3 zararlı meteryaller içeriyorsa almayın

  • Giriş Tarihi: 24.03.2017 11:22
  • Güncelleme Tarihi: 11:26
Omega-3 zararlı meteryaller içeriyorsa almayın

Omega-3'ün içinde bulunan maddelere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Kimyager Ömür Çalşimşek, bu ürünün, kurşun, civa, arsenik, kadminyum adlı ağır metalleri ve sağlık açısından zararlı kimyasalları içermemesi gerektiğini vurguladı.

Mutlu Akü

Omega-3’ün içinde bulunan maddelere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Kimyager Ömür Çalşimşek, bu ürünün, kurşun, civa, arsenik, kadminyum adlı ağır metalleri ve sağlık açısından zararlı kimyasalları içermemesi gerektiğini vurguladı.

Kimyager Ömür Çalşimşek, insan vücuduna birçok yararı olan Omega-3’ün faydasını görmek için alınan ürünlere dikkat etmek gerektiğini söyledi. Çalşimşek, “Omega-3 bebeklikten yaşlılığa kadar hepimiz için gerekli doymamış yağ asitleridir. Vücut tarafından sentezlenemez ve en önemli kaynağı ise balık yağıdır. Omega-3 içerdiği DHA ve EPA adlı iki bileşen ile sağlık açısından birçok faydayı bünyesinde barındırmaktadır. Omega-3 yağ asitleri kalp-damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Göz sağlığının korunmasında, kemiklerde kalsiyum toplanmasına destek olarak güçlendirilmesinde, eklemlerde hassasiyet ve sabah sertliğinin azaltılmasında yardımcı olur. Depresyon tedavisinin desteklenmesinde, bunama riskinin azaltılmasında, konsantrasyon sorunlarını gidermede destekleyicidir. Bunlar omega-3 ile ilgili ilk akla gelen etkiler” diye konuştu.

TRİGLİSERİD FORMUNDAKİ OMEGA-3 TÜKETİLMELİ
Omega-3’ün faydalarını görmek için alınan ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çalşimşek, “Özellikle trigliserid diye nitelendirilen form kullanılmalı. Çünkü yapılan çalışmalar trigliserid formundaki EPA’nın yüzde 48, DHA ise yüzde 36 oranında; etilester formundaki EPA ve DHA’ya göre vücut tarafından daha fazla emildiğini gösteriyor. Yani vücudun trigliserid formundaki omega-3’ü emilimi çok daha yüksektir. Bu nedenle trigliserid formundaki omega-3 tüketilmeli” dedi.

OMEGA-3, KURŞUN, CİVA, ARSENİK GİBİ AĞIR METALLERİ İÇERMESİN
Çalşimşek, “Yapılan bir çalışmada 10 haftalık oksidasyon sonunda etil ester formunun yüzde 33 daha fazla çürümüş (bozulmuş) olduğu görülmüştür. Bu, aldığınız etil ester formundaki ürünün üretiminden 10 hafta sonra yüzde 33 değer kaybedeceği anlamına gelir. Omega-3 alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kurşun, civa, arsenik, kadminyum adlı ağır metalleri ve sağlık açısından zararlı kimyasalları içermemesidir” açıklamalarında bulundu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Sağlık > Omega-3 zararlı meteryaller içeriyorsa almayın
HABER YORUMLARI