YAZARLAR

Bugün düşük gelirli toplumlardaki sağlığın, neden yüksek gelirli toplumlardan çok daha geri olduğunu araştırmak için kütüphanedeydim.

Bu konuya ilerde genişçe değineceğim. Çok şükür Allah’a ki Tıp Fakültesi Kütüphanesi’ndeki çalışan sayısı, iddia-at yarışı-spor toto-sayısal loto gibi karanlıkta kum tanesi aratan yerlerdeki, umutsuzluğuna umut arayan insan sayısını geçmiş. İnanın ki kütüphanelerde yada evlerde “okuyan insan sayısı” sayısal bayii önünde toplanan insanları aştığı sürece ve birde “gerçek ihtiyacın olduğu teknik ve teknolojik konularda okul ve üniversiteler” açıldığı sürece bu ülke hep iyiye gidecektir .

Oku aziz kardeşim. Oku da ne okursan oku İster gazete, ister roman ya da klasik eserler, istersen iş ilanlarını oku. Yerde bulduğun gazete parçası bile, ufkunda küçük de olsa bir yıldız parlamasına sebep olabilir. Tabiki yöneldiğin hedefle ilgili eski ve yeni bilgileri de okumalısın. Eski bilgi neye mi yarar? Eski bilgilerin içinden, yeni bilgilerin nasıl çıkarıldığının farkına varırsan, sen de bugünkü bilgiler içinden yeni fikirler yeni bilgiler üretebilirsin. Farkına varırsan dedim de! Farkındalık çok önemli birşey. Sadece gözünü önüne, alıştığın yola dikip kalma! Etrafında gelişen olaylara da bak. Sen toplumun bir bireyisin yani toplum bir organizma kabul edilirse, sen de en azından bir hücresi ya da organısın, ilgilen toplumla ve toplumun gidişatıyla. Her birey sadece “kendi kazancına” saplanır kalırsa, kazanç kaynağının neresinden su kaçırdığı ile ilgilenmezse, lüzumsuz büyük masraflardan kaçınıp o paraları üretim ve yatırıma döndürmez de lüks içinde israf ederse, bir süre sonra tüm ekonomi çöker piyasalar durgunlaşır. Ekonominin gerilemesi senin de kazancını azaltır. Memur işçi ve çalışanlar zamlara ve enflasyona ezdirilirse, esnaf kardeşim; Kim senden alışveriş yapacak? Dedim ya toplumu bir vücut kendini de bu vücudun bir parçası olduğunu hisset. Hastalıklar hep küçük noktalardan başlamıştır.

Zengin toplumların ortalama yaşam süresi, fakir ve az gelişmiş toplumlardan 10 yıl kadar daha fazladır. Beslenmesi düzgün olan eğitimli toplumlar, tek düze yada yetersiz beslenen cahil toplumlardan uzun yaşar. Zengin toplumlarda bebek ölüm oranı az iken az gelişmiş yada fakir toplumlarda bebek ölüm oranı daha fazladır. Demem o ki; Yatırımların ekonomiye para kazandıracak, ihracata yönelik olup döviz kazandıracak yönlere, eğitim ve sağlığın geliştirilmesine yönlendirilmesi bu toplumun bir bireyi olarak, özellikle öğretim-eğitim başta olmak üzere senin dikkatinin en çok yönelmesi gereken yerlerdir. Hepinize Sevgi ve Saygılar.

> Yeni Meram >Yazarlar > OKUMA ÜZERİNE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.