YAZARLAR

Oklukbeli yolu olarak da bilinen Madenli Süleymaniye arasında 17 kilometre mesafeli eski kervan yolunun Seydişehir ekonomisi için ne kadar önemli olduğunun bilinci ile 2009 yılı Ağustos ayının ilk haftasında Seydişehir heyeti olarak geniş çaplı bir ziyaret ile başta Süleymaniye beldesi olmak üzere bu bölgedeki diğer beldeler ve köyleri ziyaret etmiştik.

Daha sonraki gelişmeler çerçevesinde Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ı önce Süleymaniye beldesindeki baba ocağında daha sonra ise Beşiktaş Belediyesi’ndeki makamında Kaymakam Kemal İnan, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat ile birlikte, ziyaret etmiş yolun ulaşıma açılması için destek istemiştik.

Bu ziyaretler sonrası Seydişehir Belediyesi verdiği önemin göstergesi olarak kendi imkanları ile yolun menfez ve köprülerini onarmış, 8 kilometrelik kısmın da asfalt mıcırını temin ederek yola serilme işlemini yapmıştı.

İL ÖZEL İDARESİ YOL AĞINA ALINDI

Daha sonra ise bahsi geçen yolun Konya sınırına kadar olan 10 kilometrelik bölümü İl Genel Meclisi tarafından İl Özel İdare yol ağına alınmış, yolun yapımı için 1 milyon liralık ödenek ayrılmış,

2012 yılının bahar aylarında yolun ihalesinin yapılacağı, Madenli köyü ile Konya il sınırı arasındaki 10 kilometrelik kısmının 2012 yılında bitirileceği açıklanmıştı.

GETİRİSİ ÇOK BÜYÜK

Süleymaniye, Cevizli, Bademli beldeleri ve Değirmenlik köyünü kapsayan, tarihi kervan yolunun yapılması ile bölge halkı Seydişehir’e 45 kilometre mesafenin ardından ulaşabilecek.

Bahsi geçen bölgedeki beldelerin ve köylerin halkı alışverişlerini Seydişehir’ e 45 kilometre mesafede olmasına rağmen yol açık olmadığı için 85 kilometre uzaklıktaki Beyşehir’e giderek yapıyor.

Başta Süleymaniye, Cevizli, Bademli beldeleri ve bağlı köyleri olmak üzere diğer köylerin ve beldelerin ileri gelenleri ve vatandaşları yolun yaz kış ulaşıma açık tutulmasını istiyor, Ayrıca Seydişehir halkı da yolun bir an önce açılmasını yürekten destekliyor ve açılacağı günü hasretle bekliyor.

ÖZLEMLE BEKLENİYOR

1900’lü yıllarda Akseki’ye bağlı bu bölgede yaşayan halk patika durumundaki bu yolla Seydişehir’e merkep ve katırlar ile Badem ceviz getirip satıyorlar kazandıkları para ile buradan zahire toplayarak geri dönüyorlardı. Bu nedenle bölge ile Seydişehir arasında eskiye dayanan bir kültür bağı ve akrabalık oluştuğu için Seydişehir halkı ve Süleymaniye bölgesi yıllardır bu yolun açılması özlemle bekliyor.

İki bölge halkının yoğun isteği üzerine bir süre önce yol devlet yolu ağında olmadığı için Seydişehir Belediyesi kendi imkânları ile yolda bir düzenleme çalışması yapmış, İl Genel Meclisi’nin son aldığı kararla yolun yapımında devlet imkânları kullanılarak köklü bir çözüme kavuşması planlandığı açıklanmıştı. Bu karar iki bölge halkını da sevince boğdu.

ANCAK

2009 yılında bu yana çalışmalar ağır aksak ilerledi, gelinen nokta ise sevindirici, Ancak!

İl Özel İdaresi’nin yolun yapılması için ihalesini yapması gerekiyor. Yani bugünlerde İl Özel İdaresi, yolu gündemine alıp ihale çalışmalarını başlatmalı.

Şayet İl Özel İdaresi nisan, mayıs aylarına kadar ihale sürecini tamamlamaz ise mevcut yolun 2012 yılında açılması imkansız hale gelecektir.

GÖREV SİZDE

Bölge ekonomisi için çok büyük bir önem taşıyan yolun 2012 yılında ulaşıma açılması ihalesinin yapılmasına bağlı.

Burada başta İl Genel Meclis Üyelerine, AK Parti İlçe Başkanlığına ve siyasilerimize çok büyük bir görev düşüyor.

Konunun İl Genel Meclisi’nde ele alınmasının sağlanması sizlere önemli bir artı puan kazandıracaktır.

İki bölge halkının uzun yıllardır beklediği yolun ulaşıma açılması sizlerin gayretine bağlı.

Yani GÖREV SİZDE.

> Yeni Meram >Yazarlar > Okluk Beli Yolu
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.