YAZARLAR

Yarın Öğretmenler günü.

Hz. Ali, öğretmenliğin bir Tanrı sanatı olduğuna vurgu yapıyor.

İslam’ın ilk emri “oku”dur.

İslâm’a değişik açılardan yaklaşıldığında temellerinde bilim ve irfan bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu bağlamda öğrenmeye, öğretmeye, incelemeye ve araştırmaya büyük önem vermiştir. Bilindiği gibi dinimizde ilk emir Oku şeklinde gelmiştir. Böylece daha başlangıçta Hz. Peygamber’e gelen ilk vahiy ile okumak emredilmiş ve insanın bilmediğini öğrenirken istifade ettiği kalemden ve öğretmekten bahsedilmiştir;

“ Kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.”

Bu ayetleri okumanın ve bilimin dinde ve insan hayatında ne kadar önemli olduğunu, dinin okumaya ve ilme ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Hz. Peygamberin okuma faaliyetlerine veya herhangi bir işe, başka varlıkların adıyla değil, yaratın Rabbin adıyla başlaması ve O’ndan yardım dilemesi emredilmiştir.
Cenabı Hak, Hz. Peygamber’e ilmin dışında herhangi bir şeyi kendisine artırması için dua etmesini emretmemiştir. Rabbim İlmimi arttır de. Buyurmuştur. Çünkü okumak sayesinde elde edilen ilim bitmek tükenmek bilmeyen bir hazinedir. İlim, yalnızca sahibine değil, başka insanlara, hatta diğer canlılara da yarar sağlar. Hz. Peygamber de çeşitli hadislerinde ilmi ve ilim sahibini övmüş, Müslümanları ilim öğrenmeye, okumaya teşvik etmiştir:
Yalnız şu iki kimseye gıpta edilir: Birincisi Allah’ın kendisine ihsan ettiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse ikincisi Allah’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimsedir Kim bilim öğrenmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır. Bilim öğrenmek için yola çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah yolundadır. Bir kimse, ilim elde etmek arzusuyla bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır. Kuşkusuz melekler yaptığından hoşnut oldukları için ilim öğrenmek isteyen kimsenin üzerine kanatlarını gererler. Göklerde ve yerde bulunanlar, hatta suyun içindeki balıklar bile bilge kişiye Allah’tan mağfiret dilerler. Bilgenin abide karşı üstünlüğü ayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Kuşkusuz, peygamberlerin varisleridir. Peygamberler altın ve gümüşü miras bırakmazlar; sadece bilimi miras bırakırlar. Mirası alan kim bol nasip ve kısmet almış olur

***
Kendisini eğitimin ordusuna adamış, idealist öğretmenlerinden biri; Üsküdar’a geçmek için, Beşiktaş’tan sandala binmiş. Sandalcı akıntıları geçmek için sıkça ayağa kalkıp karşısında oturan öğretmene soruyormuş;
– Sen çarpım cetvelini biliyor musun?
Kan ter içinde sandalcı yanıt veriyormuş;
– Bilmiyorum!
Öğretmen:
– Öyleyse, diyormuş; hayatının 3’te 1’ini kaybettin. Peki, coğrafya biliyor musun?
Sandalcı yine olumsuz yanıt veriyormuş;
– Bilmiyorum!
– Öyleyse, hayatının 3’te 1’ini daha kaybettin. Peki, tarih biliyor musun?

Yanıtın içeriğinde değişiklik yok;

– Bilmiyorum!
O sırada geçen iki vapurun da dalgalarını yiyince, sandal devrilivermiş ve sandalcı çırpınmaya başlayan öğretmene sormuş;

– Hey hemşerim, yüzme biliyor musun?
Öğretmenden boğuk bir ses çıkmış;
– Bilmiyorum..

– Öyleyse sen, yaşamının tümünü birden kaybettin!

Kur’an-ı Kerim’e göre, her türlü kötülüğün, batıl inanç ve sapık düşüncelerin, hatta şirk ve küfrün gerçek sebebi bilgisizlik ve cehalettir. Bu yüzden İslam’dan önceki karanlık devreye Cehalet Devri denilmiştir. Okumak, ilim tahsil etmek ise; küfrü, sapıklık ve karanlığı yırtan, hakikat yolunu aydınlatan bir nurdur.

BİR DAMLA

Okumak, kadın ve erkek her Müslüman’a farzdır.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÖĞRETMENLİK TANRI MESLEĞİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.