Torku Jelifest

Öğretmenlere yeni ödül sistemi geliyor

  • Giriş Tarihi: 14.06.2017 8:41
  • Güncelleme Tarihi: 8:46
Öğretmenlere yeni ödül sistemi geliyor

MEB, öğretmenlere yönelik yeni bir ödül sisteminin öngörüldüğü modelin hayata geçirilmesi için çeşitli alternatifleri mercek altına aldı.

MEB, öğretmenlere yönelik yeni bir ödül sisteminin öngörüldüğü modelin hayata geçirilmesi için çeşitli alternatifleri mercek altına aldı.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), öğretmenlere yönelik “uzman” ve “başöğretmen” gibi kariyer basamaklarına göre yeni bir ödül sisteminin öngörüldüğü modelin hayata geçirilmesi için çeşitli alternatifler mercek altına alındı.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin yaptığı açıklamada, Öğretmen Strateji Belgesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi’nin oluşturulması için öncelikle bir öğretmende bulunması gereken bilgi, beceri ile tutum ve değerleri içeren mesleki genel yeterliklerini belirlediklerini vurgulayan Aktekin, “Taslak metnimizde bir öğretmende var olması gereken yeterlikler belirlendi. Bu metin, sayın Bakanımız İsmet Yılmaz’ın onayının ardından kamuoyuna ilan edilecek” dedi.

“HER YIL, ÖĞRETMENLERİMİZİN PERFORMANSINA TEKRAR BAKILACAK”

Öğretmenlerin performası müdür, diğer öğretmenler, veli ve öğrencilerden gelen değerlendirmelerle belirlenecek. Ayrıca öğretmenler 4 yılda bir de performans sınavına tabi tutulacak.

Elde edilen sonuçlara göre sınava tabi tutulacak. Kendini eksik hisseden öğretmen eğitim programlarına gönderilecek.

MEB’in masasındaki alternatiflerde “uzman”, ve “başöğretmen” gibi kariyer basamaklarının olacağını ifade eden Aktekin şöyle devam etti;

“Diyelim ki bir öğretmenimiz, uzman veya başöğretmen oldu, bu unvanı ilgili performans kriterlerini koruduğu sürece  devam ettirecek. Her yıl, öğretmenlerimizin performansına tekrar bakılacak”

Öğretmenlerin ödül sistemine ilişkin ilgili Bakanlıklarla görüşmelerin sürdüğüne dikkati çeken Aktekin, “Kariyer sisteminin maddi yansımaları, Maliye Bakanlığı’nın bütçe imkanları doğrultusunda belirlenecek” dedi.> Yeni Meram >Eğitim > Öğretmenlere yeni ödül sistemi geliyor
HABER YORUMLARI