YAZARLAR

Paketten iki madde uygulamaya geçti ve Resmi Gazete’de de yayınlandı;

Birincisi; Kamuda da kıyafet serbestisi yürürlüğe girdi. İkincisi; ilkokullarda öğrenci andı uygulaması son buldu. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak “öğrenci andı” başlıklı 12. madde yürürlükten kaldırıldı. Yönetmelik Resmi Gazete’nin 08 Ekim sayısında yayımlandı.

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nde, “27/8/2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 12’nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”

Uygulamasına son verilen öğrenci andının öyküsü ve tarihçesi özetle şöyle;

And, dönemin Milli Eğitim Bakanı

Dr. Reşit Galip tarafından yazıldı.

Reşit Galip, 1932 yılında Bakanlık görevine gelince 23 Nisan sabahı çocuklarıyla bayramlaşması sırasında aklına gelen fikri Afet İnan’a anlattı. Sonrasını Afet İnan anılarında yazıyor:

“1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. Reşit Galip, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk’ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. ‘Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit bir and meydana çıktı. Cumhuriyetin

23 Nisan çocuklarına armağanı.”

Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti:”

Talim Terbiye Kurulunun kararına göre, öğrencilerin her gün tekrar edeceği

“Öğrenci Andı” ile ilgili olarak Millî Eğitim Bakanlığı, 18 Mayıs 1933 tarih ve 1749/42 sayılı genelgeyi yayımlamıştır.

“Öğrenci Andı”nın amacı ve söylenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği genelgede açıklanmıştır. Bu genelge sayfanın en altında yer almaktadır.

And, 1972 yılında değiştirildi. 29 Ağustos 1972 tarih ve 14291 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ilkokullar yönetmeliğinin 78. Maddesinde and’da yer alan “budunumu” kelimesi “milletimi” olarak değiştirilirken “Türküm, doğruyum, çalışkanım” diye başlayan cümle ile sonra yer alan “Ne mutlu Türküm diyene!” cümlesi eklendi.

Herkes, her yerde istediği giysisi giyebilir.

Bu, toplumsal ve bireysel bir özgürlüktür. Bununla ilgili fazla bir tartışma yaşanmadı. Ancak ne var ki “öğrenici andı” konusunda aynı yaklaşım olmadı. CHP ve MHP Genel Başkanları grup toplantılarında uygulamaya sert çıktı. Basında da ağır eleştiriler yer aldı. Tartışmalar sür git- devam edip gideceğe benziyor. Konu genelde andın içindeki “Türk, doğruluk, çalışmak” sözcüklerine karşı çıkış olarak yorumlanıyor.

İlkokulda iken tümümüz, bu andı çoşku içinde söylemiştik. Öğrenici andı üstelik sadece bize özgü bir uygulama da değildir. Örneğin, demokrasinin mihenk taşı olarak gösterilen süper güç ABD’ de – 6 eyalet dışında- 1942 yılından beri söylenmektedir. Yalnız Wyoming eyaletinde zorunlu değildir. İsteyen söyler isteyen söylemez. Tanrı kavramı sonradan eklenmiştir. Eklenen bu “Tanrı” kavramının kaldırılması için dava açılmış, mahkeme “Tanrı” sözcüğünün dinsel değil, törensel anlam taşıdığına vurgu yaparak şikayeti reddetmiştir.

ABD’deki öğrenici andının metni, şöyle;
“Amerika Birleşik Devletleri ’nin bayrağına ve onun temsil ettiği cumhuriyete, Tanrı ’nın himayesindeki tek ve bölünmez millete, özgürlüğe ve herkes için adalete sadık kalacağıma söz veririm.”

Bir damla:

■ Gerek yok her sözü, laf ile beyana.Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÖĞRENİCİ ANDI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.