YAZARLAR

Öğrencilerin çilesi ne zaman bitecek- Abdullah Leblebici-Yeni Meram Gazetesi

Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulu ilçenin en önemli ve eski okulu. Bu okuldan mezun olan birçok Seydişehir li geçen yıllar içinde çok önemli makamlarda görev yaparak Ülke yönetiminde söz sahibi oldular.

Zaman içinde okul yetersiz kalınca tek katlı eski binanın yanına hemen yeni bir bina yapıldı. Ancak geçen süre içinde bu binalar da yetersiz kalınca daha büyük ve yeni bir bina yapılması ihtiyacı ortaya çıktı.

Bunu gören yetkililer de 24 derslikli yeni bir bina yapılması için harekete geçti, resmi prosedürlerin tamamlanmasının ardından ihale yapıldı yeterli görülen firma çalışmalarına başladı.

Konya Valiliği (YİKOB) Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı nezaretinde Seydişehir 24 Derslikli okul inşaatını yapmak için yapımcı firma 25.03.2015 tarihinde 3 milyon 92 bin lira bedel ile sözleşmesini imzaladı.

Sözleşmede işin 500 günde bitirileceği ve 10.08.2016 tarihinde tamamlanarak Milli Eğitime Teslim edileceği açık ve net olarak belirtildi.

800 ÖĞRENCİ MAĞDUR

Mahmut Esat Ortaokulu ilave binası inşaatının başlaması ile birlikte bu okulda eğitim gören öğrencilere İmam Hatip Ortaokulunda ve Alüminyum İlk Okulunda eğitim verilmeye başlandı.

Yani, Mahmut Esat Ortaokulunda eğitim gören 1.055 öğrenciden 5 Şube İmam hatip Ortaokulunda, kalan 5 şube ve 6.7. sınıflar da Alüminyum İlk Okulunda eğitim görüyor.

Alüminyum İlk Okulunda ikili öğretim yapıldığı için öğretmenler, öğrenciler ve velileri de oldukça şikayetçi.

Mahmut Esat Ortaokuluna elbette ilave bir bina yapılmalıydı. Yetkililer bu ihtiyacı gördü, gerekli çalışmaları tamamlayıp, ihaleyi gerçekleştirdi, ardında da süresi içinde okul binasını teslim almayı beklemeye başladı.

Ancak gelin görün ki 25.03.2015 tarihinde başlanan inşaatın tamamlanma süresi 10.08.2016 tarihi olmasına rağmen iş teslim edilemedi.

Okul inşaatında yaptığım incelemeye göre okulun bu yıl tamamlanması imkansız.

İhale şartnamesinde işin zamanında teslim edilmemesi ile ilgili cezai müeyyide şartı vardır.

Ama bu durum öğrencilerin mağduriyetini ne yazık ki gidermiyor.

Sizin anlayacağınız 800 e yakın öğrenci kendi okullarından 3 kilometre uzakta iki ayrı okulda göçebe gibi eğitim almaya çalışıyor.

Bu arada Seydişehir deki tüm okullarda Akıllı tahta uygulaması yapılıyor. Mahmut Esat Ortaokulu binası tamamlanmadığı için öğrenciler akıllı tahta uygulamasında da mağdur olmuş durumda.

VELİLER DE ŞİKAYETÇİ

Okulun gecikmesi sonucu, Öğrenci velileri şikayetlerini yüksek sesle dillendirmeye başladı.

Veliler haklı, evlerine çok yakın bir okula öğrencilerini göndermek varken, 3 kilometre uzakta bir okula öğrenci servisi nezaretinde göndermeleri haklılıklarını açıkça gösteriyor.

Gelinen noktada Mahmut Esat Ortaokulu ilave binasının zamanında teslim edilemediği gibi ne zaman teslim edileceği de belli değil.

Başta Konya Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere yetkilileri göreve çağırıyorum. Okulun bir an önce tamamlanarak eğitime açılması için gerekli olan her türlü girişim yapılmalı.

Yaklaşan kış günlerinde başta öğrencilerin ve öğrenci velilerinin mağduriyeti giderilmeli.

Sormadan geçemiyorum 800 öğrencinin çilesi ne zaman bitecek?

> Yeni Meram >Yazarlar > Öğrencilerin çilesi ne zaman bitecek
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.