Torku Jelifest

ÖDÜLÜ KAÇIRDIK

  • Giriş Tarihi: 11.01.2019 14:30
  • Güncelleme Tarihi: 14:31
ÖDÜLÜ KAÇIRDIK

Konyaspor 2 kez Avrupa’ya gitmesine rağmen, kötü yönetim yüzünden borçlu kulüpler arasında girdi

Mutlu Akü

Konyaspor 2 kez Avrupa’ya gitmesine rağmen, kötü yönetim yüzünden borçlu kulüpler arasında girdi

Mali kriz içerisindeki kulüplerin kurtulması için hazırlık içine girilirken, borçsuz kulüplerin ise ödüllendirileceği açıklandı. Bir önceki yönetiminin hataları nedeniyle ise Konyaspor bu ödülü alamayacak

MALİ sıkıntı çeken kulüplerin çokluğu Türk Futbolunu krizin içine sokarken, Futbol Federasyonu’nun çeşitli yaptırım kararı alması tartışmaları beraberinde getirirken, kulüplerin toplam borcunun 16 milyarı aşması kötü yönetimlerin sorgulanmasına da neden oluyor. Mali çıkmaz içine giren birçok kulüp transfer yapmakta zorlanırken, kulüplerin imdadına ‘mali devrim’ olarak nitelendirilen ‘Yeniden Yapılandırma Projesi’ yetişti. Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Bankalar Birliği’nin ortaklaşa hazırladığı projede, borç batağındaki kulüplerin yeniden yapılandırmayla borçlarının Ziraat Bankası tarafından yapılandırılması düşünülüyor.

MALİ açıdan birçok Süper Lig Kulübü’nden daha iyi konumda olan Konyaspor ise son yıllarda kazançlarının artmasına rağmen borcunu sıfırlama ve kâra geçme fırsatını iyi yönetilememe yüzünden kaçırdı. Yeşil-beyazlı kulübün son 2 sezonda UEFA Avrupa Ligine doğrudan katılmasına, Türkiye Kupası ile Süper Kupa’yı müzesine götürmesine ve birçok futbolcuyu yüksek bonservis ücretleriyle satmasına rağmen, transferdeki başarısızlık ve kötü yönetilme yüzünden kulüp borç yükü altına sokuldu. Kulübün 40 milyon TL borcu olduğu öğrenildi. Federasyon ise ‘Yeniden Yapılanma Projesi’nde kulüplerin kurtuluşu için reçete hazırlığı içinde. Aynı zamanda borçsuz kulüplerin ise ödüllendirilmesi düşünülüyor.

TÜRKİYE Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören şu an borcu olmayan Medipol Başakşehir, Kasımpaşa, Demir Grup Sivasspor ve Göztepe gibi kulüplere bir teşvik, ödüllendirmek için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a teklif götüreceklerini de aktardı. Şuan yaklaşık 40 Milyon TL borcu bulunan Konyaspor Kulübü ise bir önceki yönetimin başarısızlığı nedeniyle ödüllendirme olması halinde bu pastadan pay alamayacak. Hilmi Kulluk başkanlığındaki Konyaspor’un yeni yönetimi ise mali disiplinden taviz vermeyerek kulübün geleceğini kurtarmaya çalışıyor. Başkan Kulluk’un yakın zamanda bir toplantı düzenleyerek mevcut mali durumu ve hedeflerini kamuoyuyla paylaşacağı öğrenildi.

TOLGA DURMAZ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Spor > ÖDÜLÜ KAÇIRDIK
HABER YORUMLARI