kapat
Ruşeym Torku

Obruklar fırsata dönüştürülebilir

  • Giriş Tarihi: 14.11.2017 10:29
  • Güncelleme Tarihi: 10:32
Obruklar fırsata dönüştürülebilir

Son zamanlarda sayıları artan obruklarla ilgili açıklama yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Fetullah Arık, “Bölge, dünya tarafından tanınan bir jeopark olduğu zaman Konya’daki turistik hizmetlere ilave olarak jeolojik kültürel bir miras fırsatı sunacaktır” dedi

Son zamanlarda sayıları artan obruklarla ilgili açıklama yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Fetullah Arık, “Bölge, dünya tarafından tanınan bir jeopark olduğu zaman Konya’daki turistik hizmetlere ilave olarak jeolojik kültürel bir miras fırsatı sunacaktır” dedi

KONYA’nın Karapınar ilçesinde tarlayı eken bir adam sabah uyandığında tarlanın yerinde kocaman bir çukur bulabilir. Bölge halkı, ‘acaba yer yine çökecek mi?’ diye düşünmeden edemiyor. Her geçen gün oluşan obruklar bölge halkına korku dolu günler yaşatıyor adeta. Hemen hemen bölge halkı obruklarla yatıp, obruklarla kalkıyor. Yer altı sularının bilinçsizce kullanılması, aniden gürültüyle çöken ve derinlikleri 250-300 metreyi bulan obrukların oluşumunu hızlandırmaya devam ediyor. Yer altı sularının bilinçsizce kullanıldığını ve bundan dolayı su seviyesinin her yıl birkaç metre düştüğünü ifade eden Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fetullah Arık, son 30 yılda yer altı su seviyesi düşüşünün 35-40 metre civarında olduğunu söyledi. Oluşan obrukların tarım ve yaşamsal alanlara doğru yaklaştığını ifade eden Arık, çökmelerin devam ettiğine dikkat çekerek bölge halkını uyardı.

YER ALTI SU KAYNAKLARI ALARM VERİYOR
Bölgede oldukça geniş bir alanda obruk oluştuğuna dikkat çeken Arık, “Karapınar ilçesinden Tuz Gölü’ne kadar giden bir fay hattı var. Bu fay hattına bağlı olarak yer altı suyunun hareketliliği de güneye doğru. Bu bölgedeki biriken sular, volkanik kayalardan da etkilenerek kısmen asit karakter kazanıyor ve bu yüzden kireç taşları daha kolay eriyor. Bu erimelerden dolayı boşluklar büyüyor. Bir süre sonra üsteki tabaka taşınmayacak bir duruma geliyor, aniden çöküyor ve çukurluklar oluşuyor. Son yıllarda obrukların artma nedenlerinden bir tanesi de bilinçsiz su kullanımından kaynaklanıyor. Suyun yeterli olmadığı bir bölgede üzerine bir sulu tarım yapıyoruz. 30 yıl önceki yüzeydeki suyun şuanda 40 metre derinde olduğunu söylemek mümkün. Bundan dolayı uzağımızda oluşan obruklar şimdi yanımıza geldi” dedi.

DİKKAT ÇÖKMELER DEVAM EDİYOR
Bölgede 300 civarında irili ufaklı obruğun olduğunu ve çökmelerin de devam ettiğini vurgulayan Arık, “Oluşan obruklar son olmayacaktır. Özellikle 2000’li yıllardan sonra obruk sayısının arttığını görüyoruz. 2017’de ise 7-8 obruğun oluştuğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yer altı su seviyesi çok derine gittiği için artık sulu obruk oluşumundan ziyade kuru obruklara rastlıyoruz. Bütün kapalı havzalarımızda yani Konya, Aksaray, Niğde ve Karaman olarak düşündüğümüz zaman 30-40 bin civarında ruhsatlı kuyumuz var ama bunun üç dört katı kadar da ruhsatsız kuyumuz var. Vatandaş kendi imkânıyla kuyuları kazıyor ve ne kadar su tükettiğini bilmeksizin yoğun bir şekilde su kullanımına devam ediyor. İrili ufaklı birden fazla obruk var. Bu obrukların oluşum nedenleri hemen hemen aynı. Acilen önlemlerin alınması gerekiyor. Alınacak önlemlere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da dâhil olması gerekiyor” diye konuştu.

BÖLGE JEOPARK ALANI OLARAK ÖNERİLİYOR
Bölgenin önemli sorunlarından olan obrukların, özel bir öneminin de olduğunu ve önemli fırsatlar arasında görebilmenin de mümkün olduğunu söyleyen Arık, “Bölge; obruklar, volkanik oluşumlar, krater gölleri ve çölleriyle birlikte bir jeolojik miras unsuru olarak UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2015 yılında birinci sıradan aday gösterildi. UNESCO’nun bu bölgeyi Jeopark yapabilmesi için bazı kriterlerin olması gerekiyor ve bu kriterlerin sağlanması için gerekli alt yapı çalışmaları da yürütülüyor. Bölge, dünya tarafından tanınan bir jeopark olduğu zaman Konya’daki turistik hizmetlere ilave olarak jeolojik kültürel bir miras fırsatı sunacaktır” şeklinde konuştu.

Kader EŞİYOK


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Obruklar fırsata dönüştürülebilir
HABER YORUMLARI