Torku Jelifest

Obezite hastalarına yapılan ameliyatlardaki ölüm riski

  • Giriş Tarihi: 2.01.2015 11:56
  • Güncelleme Tarihi: 2:14
Obezite hastalarına yapılan ameliyatlardaki ölüm riski

Prof. Dr. Mustafa Şahin; Obezite hastalarına yapılan ameliyatlardaki ölüm riski diğer ameliyatlardan daha yüksek değildir

Son günlerde gündemde olan ve kamuoyunda mide küçültme ameliyatı olarak bilinen cerrahi müdahale sonucu ölüm olaylarının meydana gelmesi sonucu ile ilgili konusunda Türkiye de söz sahibi olan Selçuk Üniversitesi Rektör yardımcısı  ve Türk Cerrahi Derneği ikinci başkanı Prof. Mustafa Şahin ile gazeteci Abdullah Leblebici bir söyleşi yaptı.

Gazeteci Leblebici; Prof. Şahin’ e kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti.

Selçuk Üniversitesi Rektör yardımcısı  ve Türk Cerrahi Derneği ikinci başkanı Prof. Mustafa Şahin; “Obozite hastalarına yapılan ameliyatlarda ölüm  riski diğer ameliyatlardan daha yüksek değildir.  her ameliyatta belirli bir ölüm risk  olduğunu ama obez hastalarsa ölüm riskini bizzat obezitenin kendisinin artırdığını söyledi.”

Konu ile ilgili özel röportajımızda Prof. Dr. Mustafa Şahin özel açıklamalarda bulundu.

Prof Şahin; “Son günlerde Obozite nedeniyle yapılan ameliyatlara bağlı bazı ölümler oldu bu konuyla ilgili çokça spekülasyonlar yapılmaktadır. Yapılan spekülasyonların en önemli nedeni konunun tam olarak bilinmemesindendir.” dedi.

obozite-hastalarina-yapilan-ameliyatlardaki-olum-riski-1

ABDULLAH LEBLEBİCİ  –  Bu konuya açıklık getirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için görüşlerinizi almak istiyorum

Sayın Şahin; Bizim için sizinle yaptığımız görüşme iki açıdan önem arz ediyor,

İlki, aktif olarak obozite cerrahisi yapıyorsunuz,

İkincisi Ülkemizdeki, cerrahi camianın en üst kurumu olan Türk Cerrahi Derneğinin  2. başkanısınız bu sebeple?

– OBOZİTE NEDİR NE TÜR RİSKLER TAŞIMAKTADIR?

PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN;

Konuya gösterdiğiniz ilgi ve bize verdiğiniz fırsat için teşekkür ederim, Obezite vücut kitle endeksinin 30. un üzerinde olması veya vücut ağırlığının beklenen vücut ağırlığından % 25 fazla olmasıdır.

Obeziteyi Dünya sağlık örgütü kronik bir hastalık olarak kabul etmiştir. Obezite bizzat kendisinin neden olduğu sağlık sorunları dışında bir çok hastalığında tetikleyicisi olmaktadır.

A.LEBLEBİCİ – BUNLAR NE TÜR HASTALIKLARDIR?

PROF ŞAHİN; Kanser, safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve benzeri metobolik hastalıklarda artılın yanısıra uyku apnesi, emboli riskinde artış ve çeşitli eklem rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

A.LEBLEBİCİ  –  OBOZİTENİN DÜNYADAKİ VE ÜLKEMİZDEKİ YAYGINLIĞI NEDİR?

PROF ŞAHİN; Obezite Dünyada yaygın olarak her geçen gün artmaktadır. Dünyadaki genel ortalama % 22 civarındadır, obezitenin en büyük sorun olduğu ülkeler ABD ve Meksika dır, bu ülkelerde obez oranı nüfusun % 40 nın üzerindedir.

Ülkemizdeki obezite oranı % 17 civarındadır, ancak bu oran sürekli olarak artış göstermektedir.

A.LEBLEBİCİ  –  OBEZİTENİN TEDAVİSİ GEREKLİMDİR?

PROF ŞAHİN;  Evet gereklidir ve büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yaklaşık 10 ile 12 milyon arasında obez bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 600.000 ni ciddi anlamda tedavi gerektiren morbid obezlerdir.

obozite-hastalarina-yapilan-ameliyatlardaki-olum-riski-3

A.LEBLEBİCİ  –  OBOZİTE TEDAVİSİNİN SEÇENEKLERİ NELERDİR?

PROF ŞAHİN; Obezite tedavisinin en önemli seçeneği obez olmamaktır. Günümüzde Tıp hastalıkların tedavi edilmesinden ziyade hasta olmamak için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelmiştir. Bu açıdan insanlarımızın normal kilolarını korumak için gayret göstermeleri birinci şarttır.

Bunun dışında öncelikli seçeneğimiz her zaman medikal tedavi yöntemleridir. Egzersizler, diyetin düzenlenmesi ve çeşitli ilaçlar bunların başında gelmektedir. Ancak Dünya sağlık örgütü(DSÖ) obezitede kalıcı  ve etkin kilo verdirmede cerrahi dışı yöntemlerin başarısız kaldığını bildirmektedir.

Cerrahi tedavi yöntemleri vücut kitle endeksinin 40. üstünde olan hastalara uygulanmaktadır.  Hangi hastaya hangi cerrahi yöntemin uygulanacağının seçimi son derece önemlidir. Çünkü bu hastaların çeşitli yandaş problemleri bulunmaktadır.

Uygun teknik seçilirken bu tür problemler de dikkate alınmalıdır.

A.LEBLEBİCİ  –  CERRAHİ GİRİŞİM SONRASI ÖLÜMLER NEDEN OLUŞMAKTADIR?

ÖLÜM RİSKİ YÜKSEKMİDİR?

PROF ŞAHİN;  Normal şartlarda obezite için uygulanan cerrahi yöntemlerin taşıdığı ölüm riski diğer hastalıklar için yapılan cerrahi girişimlerden daha yüksek değildir,

Tabi ki her cerrahi girişimin belirli bir riski mevcuttur. Ancak obez hastalarda yapılan herhangi bir  cerrahi girişimin ölüm riski obez olmayan hastalardan daha yüksektir. Bunun da nedeni bizzat obezlerin taşıdığı risklerden kaynaklanmaktadır.

Obezite cerrahisine bağlı ölüm oranı tüm dünya da binde 6 civarındadır. Bunların da en önemli sebebi Akciğer embolisi, anastomoz kaçakları ve enfeksiyonlardır.

Obezite bu riskleri artırmaktadır.

A.LEBLEBİCİ  –  OBEZLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR

PROF ŞAHİN; Bu ameliyatları teknik altyapısı iyi kurulmuş olan ve ekip çalışması bulunan merkezlerde olmalarını öneririm.

Çünkü bu ameliyatlar teknik olarak her genel cerrahın yapabileceği ameliyatlardır.

Ancak; olay sadece ameliyatı yapmakla bitmemektedir, Ameliyat öncesi hazırlık ve hasta seçimi büyük bir önem arz etmektedir. Bunda daha önemlisi cerrahi ekibin  ameliyat esnasında gelişen sorunların üstesinden gelebilecek tecrübeye sahip olmaları gerekir.

Ayrıca ameliyattan sonra bu hastaların hekimle olan ilişkisi uzun yıllar sürmektedir. Bu tür bir sürece de hazırlıklı olmak gerekir.

A.LEBLEBİCİ  –  ÇALIŞTIĞINIZ KLİNİĞİNİZİN DURUMU NEDİR?

PROF. ŞAHİN; Bizim obezite ile ilgili deneyimlerimiz yaklaşık 12 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Toplamda 700 ün üzerinde hasta ameliyat ettik bugüne kadar 3 hastamızı kaybettik çok şükür bu oran Dünya ortalamasının altındır.

Yalnız bu ameliyatlar için yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin çok iyi bir görüntüleme sistemi, özel geliştirilmiş aletler ve obezler için özel imal edilmiş olan cerrahi malzemeler gerekmektedir.> Yeni Meram >Röportaj > Obezite hastalarına yapılan ameliyatlardaki ölüm riski
HABER YORUMLARI