Ruşeym Torku

Obezite Seminerine Yoğun İlgi

  • Giriş Tarihi: 26.05.2013 21:40
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Obezite Seminerine Yoğun İlgi

Dünyanın en büyük sağlık problemleri arasında yer alan obezite, bir seminerde ele alındı. Diyetisyen Kocademir bu sorunun cinsiyet ayrımı yapmadığını söyledi.

Avrupa Obezite günü kapsamında Selçuklu Halk Eğitimi Merkezi ile Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Obezite semineri yapıldı.

Kipa Aile Kulübü Salonu’nda gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şubesi Diyetisyeni Ayşegül Kocademir katıldı.

Obezite Semineri’nde dünyada ve Türkiye’de obezitenin artan bir sağlık problemi olarak acil önlem alınmasının üzerinde duruldu.

Obezitenin oluşmasında etkin olan faktörlere değinen diyetisyen Kocademir, bireysel çabanın yanı sıra, toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini, günümüzde yaşam kalitesini arttırarak yaşamanın, uzun yaşamak kadar önemli bir konu olduğunu ifade etti. Kocademir, sağlıklı yaşlanmanın ve yaşa bağlı oluşabilecek sağlık risklerini çeşitli yöntemlerle en aza indirmenin mümkün olduğuna değinerek “ Temel etkenler beslenme ve fiziksel aktivitelerdir. Yaşla birlikte beslenmeyle ilgili sağlık sorunlar oluşabiliyor. Fiziksel aktivite düzeyi azalmış durumda. Üstelik hem kadınlarda hem de erkeklerde yoğun olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Seminerde ayrıca besin maddelerinin değeri ve dengesi anlatılırken, beslenmede bilinçli yemenin önemi vurgulandı.

Selçuklu Halk Eğitimi Müdürü Latif Kaya “”Obezite vücutta aşırı yağ artışıyla ortaya çıkan, çevre etkisiyle tetiklenen genetik zeminli kronik bir hastalıktır. Onun için Avrupa Obezite Günü’nde Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü uzmanlarıyla birlikte obezite semineri düzenledik. Hedefimiz usta öğreticilerimi, kursiyerlerimizi ve vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmekti. Katılımın çok olması hedefimize ulaştığımızı göstermektedir. Seminerde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Obezite Seminerine Yoğun İlgi
HABER YORUMLARI