Torku Jelifest

‘Obama DAİŞ’i muhataplarıyla görüşecek’

  • Giriş Tarihi: 11.11.2015 10:39
  • Güncelleme Tarihi: 10:39
‘Obama DAİŞ’i muhataplarıyla görüşecek’

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'deki G-20 Zirvesi'nde Suriye ve DAİŞ konularını da muhataplarıyla görüşeceğini belirtti.

Mutlu Akü

Beyaz Saray yönetimi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Antalya’da yapılacak G20 Liderler Zirvesi sırasında Suriye ve DAİŞ ile mücadele konularını diğer liderlerle ele alacağını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, G20 Liderler Zirvesi ile ilgili bir soruya verdiği cevapta, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerinin Antalya’daki toplantılarda genel olarak uluslararası ekonomiyi masaya yatıracaklarını ancak Obama’nın Suriye ve DAİŞ ile mücadele gibi konuları da muhataplarıyla görüşeceğini belirtti.

Earnest, “Türk müttefiklerimizin çok sayıdaki Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmaları ve sınırlarının öbür tarafında devam eden korkunç şiddet olayları dolayısıyla maruz kaldığı baskı düşünüldüğünde (Obama’nın) oraya kadar gidip DAİŞ’in gücünün azaltılması ve sonuçta yenilgiye uğratılması konusundaki çabaları ele almak üzere zaman harcamaması imkansız” ifadesini kullandı.

Earnest, “G20’ye katılan ülkelerin bir kısmı Başkan Obama’nın kurduğu ve ABD’nin önderlik ettiği DAİŞ karşıtı koalisyonun önemli üyeleri. Bu yüzden Başkan’ın bu çabalara önemli katkı yapan yakın müttefiklerimizin bir kısmıyla bir araya gelmesi ve kaydettiğimiz ilerlemeyi ele alması için bir fırsat olacak” dedi.> Yeni Meram >Dünya > ‘Obama DAİŞ’i muhataplarıyla görüşecek’
HABER YORUMLARI