Torku Jelifest

O ülkede Müslüman mezarlığına saldırı!

  • Giriş Tarihi: 6.06.2015 21:13
  • Güncelleme Tarihi: 21:15
O ülkede Müslüman mezarlığına saldırı!

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın batısında yer alan Bröndby semtinde Müslümanlara ait bir mezarlık saldırıya uğradı. Saldırı, ülkedeki Müslümanların üyesi olduğu sivil toplum kuruluşlarınca (STK) kınandı.

Mutlu Akü

Danimarka Müslüman Birliği, Danimarka Müslüman İnanç Merkezi, Danimarka İslam Merkezi ve Danimarka Müslüman Ortak Komisyonunun da arasında bulunduğu STK’lar ortak basın açıklaması yayımladı.
“Danimarkalı Müslümanların cumartesi sabahına Bröndby’deki Müslüman mezarlığının maruz kaldığı vahşi saldırı haberinin verdiği üzüntüyle uyandıkları” ifade edilen açıklamada, polisin olayı sadece “ergen gençlerin bir yaramazlığı” olarak görmesi eleştirildi.
Müslümanlar sağduyulu davranmaya çağrılırken, ülke kamuoyunu yaşananlara tepki göstermeye davet edildi.
Birlikte yaşamanın önemine değinilen açıklamada, yarın saat 15.00’te Müslüman mezarlığındaki anma törenine herkesin davet edildiği vurgulandı.
Yaşananlar sonrası polisin saldırıyı gerçekleştirenleri yakalayamamasına rağmen olayı “gençlerin bir yaramazlığı” olarak görmesi ve hedefte Müslümanların olmadığını söylemesi, tepkiye neden olurken siyasiler saldırıyı kınadı.
“Buraya aitiz”
Sosyal Demokratlar Partisi’nden Türk kökenli milletvekili Yıldız Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İster Müslüman, ister Hristiyan ister Yahudi hepimiz mezarlıklarda yatan insanlar tanıyoruz. Onların huzur buldukları bu yerlerin saldırıya uğruyor olması kalp yaralayıcı bir düşünce’ diye konuştu.
Sosyalist Halk Partisi milletvekili adayı Serdal Benli de “Hepimizin sevdikleri yatıyor mezarlıklarda. Biz hepimiz Danimarkalıyız ve buraya aitiz. Mezarlık tahrip edenler ve Müslümanlara ‘oy kullanmayın’ çağrısında bulunanların ortak gayesi bizleri birbirimize düşman etmek” dedi.> Yeni Meram >Dünya > O ülkede Müslüman mezarlığına saldırı!
HABER YORUMLARI