YAZARLAR

Numune hastanemiz, adı gibi numune olan akıllı bir hastane olacaktı. Her şey böyle başlamıştı. Hastanenin yeri üzerinde dünya kadar spekülasyonlar yapılmıştı. Hastane gitse bir dert, gitmese bir dertti adeta.

Sonunda hastane yerinde kaldı. Mevcut hastane yıkılacak yerine çok daha modern akıllı bir hastane yapılacaktı.

Bu anlatımlar ve girişimler kamuoyunda heyecan yarattı.

En geç üç sene içerisinde çok daha modern ve yeni sağlık teknolojileri ile donatılmış…

Düzayak, her tarafa yakın, şehrin tam merkezinde…

Herkesin rahatça ve kolayca ulaşabileceği…

Ve gidip-gelebileceği akıllı mı akıllı bir hastaneye kavuşacaktık!..

Ömrü beklemekle geçmiş bir şehir olan Konya, Numune Hastanesi’nin akıllısı içinde bekler mi, bekler sevgili okurlar!..

Hatırlarsanız, 122.875 m2 kapalı alana sahip olacak hastanenin inşaatına 6.Ocak.2012 tarihinde başlanmıştı. 1100 Gün sürecek olan inşaatın 10.Ocak. 2015 tarihinde tamamlanması hedeflenmekteydi. 105.543.920TL’ye mal olacak olan Konya Merkez Numune Hastanesi Akıllı Hastanelerimizden biri olacaktır, deniyordu.

150 Poliklinik ve 15 Acil Polikliniği içerecek olan hastanede, 200 tek yataklı, 100 çift yataklı olmak üzere toplamda 400 nitelikli yatağa sahip dev bir yatırım olacaktı.

14 Bloktan oluşan hastane eski binasının blokları boşaltılarak, kademeli olarak yıkılmaya başlanmıştı.

Konya Numune Hastanesi Binası’nın şehre yeni bir hava katacağını belirten İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, ‘Konya Numune Hastanesi’nin Projesi, şehrin tarihi dokusu düşünülerek hazırlanmış ve özel olarak çizilmiş semazen figürlü mimarisi ile uzmanların tam not verdiği bir projedir’ demişti.

Temel kazısı yapılırken Roma dönemine ait bir de lahit çıkmıştı.

2004 yılında da giriş kapısına Roma ve eski Yunan dönemlerini hatırlatan ve Nevşehir’den alınıp getirildiği söylenen argo tabirle çakma sütunlar getirilip dikilmişti.

O günlerde de numunenin numunelik sütunları diye adından söz ettirmesini bilmişti, Numune Hastanesi!

Şimdi de inşaatın gidişatına bakanların ifadesiyle, ihaleyi kazanan” Varyap” firmasının varıp, bir türlü yapamadığı ve bitirmeye ne zaman niyetinin olduğunu kimsenin kestiremediği akıllı numune hastanesine bakıp bakıp duruyoruz.

Biz mi numuneliğiz, hastane mi, yoksa bu işle ilgilenenler mi?

Bir yerde iyi bir yanlışlık var, amma ne?

Ve bu yanlışın içerisine, tepki vermemeyi sürdüren bizler de dahiliz!…

Numune Hastanesi, akıllı bir hastane olacaktı. Kulakları çınlasın Tarım Bakanlarımızdan Sami Güçlü, yanına beş kadar da Konya Milletvekilini almış, akıllı hastanenin ne kadar akıllı olacağını basına uzun uzun anlatmıştı.

Yeri kesinleşti, ihaleye çıktı. İhaleyi kazanan firma tarafından yıkım işlemi başlatıldı!..

Doktorlar değişik hastanelere gitti. Kimi Yazır’a, kimi eski SSK Hastanesine, kimi Sağlık Ocaklarına.

Hastane Akıllı olmasına akıllıydı amma, aklı bir karış havada gezip yürüyenlere selam olsun dedik, anlayan olmadı.

Aklınız başınızda mı dedik, herkes kendi aklına baksın dediler!…

Şehrin ortasında hastane mi olurmuş diye ahkam kesenler, hastane yıkıldıktan sonra anladılar hastanenin kıymetini.

Hastane diye dört bucağa savrulduklarında, neden bitmiyor bu hastane demeye başladılar!…

Bu arada Karatay’da inşaatı başlayacak olan Şehir Hastanesi, Akıllı Numune Hastanesi’nden önce biter ve hizmete girerse şaşırmayın!…

Çünkü; Numune Hastanesi, numunelik yanlışlar, numunelik yaklaşımlar yüzünden toparlanamıyor. Sağlık yöneticilerinin yetersizliği konu ile ilgilenen siyasilerin konuya dört elle sarılamaması yüzünden yaklaşık 500 gündür numune olarak gösterilebilecek yetersizlikler sergilendiği konuşuluyor.

Gelin de aramayın Sami Güçlü’yü!…

Akıllı hastane hayali ile bekleyen ve bekletilen Konyalı, hastasını bilmem kaç kilometre ötelerde bulunan hastanelere götürmeye devam ederken aklı ve gözü Numunede!…

*/*/*/*/*

Akıllı Numune Hastanesi’ne en son Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas el atarak, Bakanlık ve TOKİ yöneticileri ile görüşerek sorunun çözülmesi talimatını vermiş.

Neden mi?

Konya Numune Hastanesi inşaatının bir yılı aşkın süredir sürüncemede kalmasına verilen tepkiler tam da seçimler yaklaşırken ta…Ankara’lardan duyuldu.

İyi ki duyuldu!…

Sonrasında, konu, Bakanlığa acil olarak sedye ile taşınmış, yapılan konsültasyon sonucunda, görülmüş ki, Akıllı Hastane’nin hastalığı sudan ve çerden-çöpten sebeplerden uzamış!…

Bizler de el birlik görememişiz!…

İşimiz pek çokmuş, bir derdimiz hastane değilmiş herhalde!…

Bakan Yardımcısı bakmış ki, Konya’nın ileri gelenlerinin akıllı hastane diye bir problemi yok, ne zaman bitecek-bitmeyecek şeklinde bir derdi de!…

Dert vatandaşın derdi olunca hemen ilgilenmiş ve vermiş talimatını TOKİ’ye ve Bakanlık yetkililerine.

Bu işi hemen çözün diyesiymiş!…

Vatandaş, Bakan Yardımcısını bize Allah gönderdi, yoksa Numune daha çok beklerdi diyormuş!…

*/*/*/*/*

Numune Hastanemiz, daha şimdiden akıllı numune hastanesi, numunelik komedi, akıllı hastane komedisi gibi yakıştırmaların sahibi oldu..

Hastanenin yapım hızı ise kaplumbağa hızı, bölü metre saniye cinsinden bir şey.

Ne zaman mı biter?

Bu da sorulur mu, efendim?

Fi tarihinde desek, sizce de münasip mi?

> Yeni Meram >Yazarlar > Numunelik komedi!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.